Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prof. Milan Šikula (vľavo) odovzdal prof. Rudolfovi Sivákovi Pamätný dokument.

Ekonómovia hovorili o vývoji svetovej ekonomiky

2. 11. 2010 | videné 872-krát
Pod gesciou riaditeľa EÚ SAV prof. Milana Šikulu a rektora Ekonomickej univerzity v Bratislave prof. Rudolfa Siváka bola 26. októbra 2010 konferencia Vývoj a perspektívy svetovej ekonomiky.

Ekonomický ústav Slovenskej akadémie vied (EÚ SAV) a Ekonomická univerzita (EU) v Bratislave usporiadali 26. októbra 2010 v spoločenskej miestnosti Ekonomickej univerzity v Bratislave konferenciu pri príležitosti prezentácie piatej publikácie v sérii Vývoj a perspektívy svetovej ekonomiky; Ozdravenie svetovej ekonomiky: Realita alebo mýtus a osláv 70. výročia vzniku Ekonomickej univerzity v Bratislave a spolupráce s Ekonomickým ústavom SAV. Na konferencii vystúpili autori hlavných častí publikácie.

Rektor Ekonomickej univerzity v Bratislave prof. Rudolf Sivák na úvod konferencie povedal, že podujatie sa uskutočnilo na akademickej pôde v roku 70. výročia vzniku univerzity. Vyzdvihol dlhodobú spoluprácu univerzity s Ekonomickým ústavom SAV, ktorá prináša všeobecný úžitok v podobe teoretických vedeckých výstupov pre ekonomiku a informatiku. Ďalej uviedol, že publikácia vznikla v súvislosti so súčasnou svetovou finančnou a hospodárskou krízou.

Riaditeľ EÚ SAV prof. Milan Šikula zdôraznil, že pracovníci ústavu si veľmi vážia spoluprácu s Ekonomickou univerzitou, pretože univerzita im poskytuje miesto na realizáciu mnohých vedeckých výskumov. Potom v mene pracovníkov ústavu odovzdal pri príležitosti 70. výročia vzniku Ekonomickej univerzity v Bratislave rektorovi EÚ prof. Rudolfovi Sivákovi "Pamätný dokument EÚ SAV", v ktorom sa oceňuje úsilie univerzity pri vzdelávaní nových ekonómov.

Prof. Milan Šikula predstavil novú tohtoročnú publikáciu, ktorá je piatym pokračovaním dlhodobého projektu výskumu Vývoj a perspektívy svetovej ekonomiky. Ústav sa tak usiluje priblížiť odbornej verejnosti aktuálne výsledky výskumu pracovníkov ústavu i univerzity. Konferencia bola podľa prof. Milana Šikulu nielen jednostrannou prezentáciou výsledkov výskumu, ale aj obohacujúcou "transfúziou myšlienok".

Po úvode doc. Menbere Workie Tiruneh charakterizoval publikáciu, hovoril o práci celého autorského kolektívu, predstavil autorov, sa venoval vybraným problémom svetovej ekonomiky. Povedal tiež, že autori sú z Ekonomického ústavu SAV a Ekonomickej univerzity v Bratislave. Vo svojom vystúpení sa orientoval na globálny a regionálny pohľad na svetovú ekonomiku; dopady krízy, znaky oživenia a otvorené otázky.

O dynamike priamych zahraničných investícií v kontexte finančných kríz hovoril prof. Rudolf Sivák. Prof. Milan Šikula informoval o rozporuplnom charaktere krízovej a pokrízovej adaptácie. Prof. Peter Staněk z EÚ SAV hovoril o paradigmách budúceho vývoja svetovej ekonomiky. Otázkou, či suverénne fondy sú cieľom alebo nástrojom globálneho vývoja sa zaoberala doc. Iveta Pauhofová z EÚ SAV, Boris Hošoff z EÚ SAV poukázal na krehké oživenie ekonomík Spojených štátov amerických a Japonska a Saleh Mothana Obadi z EÚ SAV zhodnotil dôsledky vplyvu globálnej finančnej a hospodárskej krízy na vývoj svetového obchodu.

Diskusia ukázala veľký záujem o tému, pričom diskutujúci hľadali súvislosti medzi svetovou a slovenskou ekonomikou.