Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Odborná garantka vedeckej konferencie Reálna podoba realizmu Marcela Mikulová z Ústavu slovenskej literatúry SAV .

Reálna podoba realizmu

28. 10. 2010 | videné 1518-krát
Ústav slovenskej literatúry SAV pripravil v dňoch 25. – 26. októbra 2010 vedeckú konferenciu Reálna podoba realizmu, zameranú na problematiku realizmu v literatúre 19. storočia.


Podujatie sa uskutočnilo v Galérii Artotéka v Mestskej knižnici v Bratislave a vystúpilo na ňom dvadsať literárnych vedcov – teoretikov a historikov – z akademických a z vedecko-pedagogických pracovísk z Českej republiky a zo Slovenska.
V úvodnom teoretickom bloku odzneli referáty približujúce metodologické aspekty prístupu k fenoménu literárneho realizmu: Realizmus ako tropologický problém ( Peter Zajac, Ústav slovenskej literatúry SAV), Deskriptívna redundancia a statickosť – K revízii realistických schematizmov (Alice Jedličková, Ústav pro českou literaturu AV ČR Praha), Niekoľko poznámok k problematike vzťahu realizmu a skutočnosti (František Koli, UKF Nitra) a Realistická reprezentácia a postštrukturalizmus (Tomáš Horváth, Ústav slovenskej literatúry SAV). V tejto línii pokračovali aj Dalibor Tureček (Univerzita České Budějovice) s príspevkom Český literárny realizmus ako synopticko-pulzačný proces a Bohumil Fořt (Ústav pro českou literaturu AV ČR Brno) Naratologické aspekty českej realistickej prózy.

Východiskám, deklaráciám a konkrétnym podobám slovenského literárneho realizmu sa venovala hlavná organizátorka podujatia Ivana Taranenková (Ústav slovenskej literatúry SAV). Marcela Mikulová (Ústav slovenskej literatúry SAV), pod ktorej odbornou garanciou bola konferencia pripravená, uvažovala o romantizme v slovenskom realizme, čo označila ako povinnosť k ideálu. O podobách postromantického literárneho diskurzu v diele Ľudovíta Kubániho hovorila Anna Kruláková (FF UK Bratislava). Referát Marty Součkovej (FF PU Prešov) pojednával o poetologických diferenciách v tvorbe ženských realistických autoriek Timravy, T. Vansovej a E. M. Šoltésovej, Milan Kendra (FF PU Prešov) sa zas sústredil na estetické a etické pri modelovaní literárnej postavy, čo dokumentoval na dvoch vybraných prózach T. Vansovej. Dana Hučková (Ústav slovenskej literatúry SAV) v príspevku Autori na rozhraní sledovala problém tzv. prechodných autorských generácií a na príklade tvorby J. Jesenského, Kosorkina a M. Rázusa poukázala na nelineárny vývin dobovej poetiky. O dobovom českom literárnom a filozofickom prostredí hovorili hostia z Prahy z Ústavu pre českú literatúru AV ČR Dalibor Dobiáš (Alois Jirásek a Rukopis královédvorský a zelenohorský) a Kateřina Bláhová (Politický realizmus a formovanie českých humanitných vied).
Druhý deň vedeckej konferencie otvorilo vystúpenie Janky Pácalovej (Ústav slovenskej literatúry SAV), ktorá analyzovala stret romantického a realistického v kontexte zbierok rozprávok z 19. storočia. Inšpirácie lingvistického rozboru pre interpretáciu literárneho textu ukázala
Ivica Hajdučeková (FF UPJŠ Košice) vo vystúpení o kompozičných osobitostiach v próze Martina Kukučína Na jarmok! Historickým románom M. Kukučína Lukáš Blahosej Krasoň, dejovo situovaným do romanticko-mesianistického prostredia štyridsiatych rokov 19. storočia, sa zaoberala Ľubica Somolayová (Ústav slovenskej literatúry SAV). Vendula Trnková (Ústav pro českou literaturu AV ČR Praha) vo svojom príspevku stopovala mieru dokumentárnosti dobových pražských študentských románov. Petra Ježková (Divadelný ústav Praha) priblížila umelecké vrenie v českom divadle posledných desaťročí 19. storočia. Záver patril Veronike Faktorovej (Univerzita České Budějovice), ktorá sledovala problém irónie a autenticity v českých obrodeneckých cestopisoch zo štyridsiatych rokov 19. storočia.
Stretnutie českých a slovenských literárnych vedcov k problematike literárneho realizmu 19. storočia bolo podnetným a inšpiratívnym podujatím, ktoré upozornilo nielen na analogické modely poetiky realizmu v oboch národných literatúrach, ale predovšetkým na potrebu širokospektrálnej aktuálnej diskusie o možnostiach uchopovania jednotlivých aspektov daného literárnohistorického smeru.


Text a foto: Dana Hučková