Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

.

Dreviny vo verejnej zeleni

21. 6. 2010 | videné 755-krát
Dreviny vo verejnej zeleni, to je téma konferencie, ktorú organizuje Ústav ekológie lesa SAV Zvolen v dňoch 22.-23.júna v Banskej Bystrici.


Jedná sa o prezentáciu metód, ktoré exaktne stanovia stabilitu stromov akustickými prístrojmi. Spolu organizátormi konferencie sú Spoločnosť pre vedy poľnohospodárske, lesnícke, potravinárske, veterinárske pri SAV Bratislava a Mestský úrad Banská Bystrica. Na otázky TO SAV odpovedala doc. Gabriela Juhásová z Ústavu ekológie lesa SAV vo Zvolene.



V čom spočíva základ vyšetrenia?
Základom vyšetrenia je vpichovanie senzorov, ktoré merajú rýchlosť šírenia sa zvuku.
Výsledky vyšetrenia dutiny akustickým tomografom sa znázorní graficky. Pre porovnanie po asanácii sa urobí farebné fotodokumentácia.



Na ako princípe vlastne pracuje prístroj?
Základným princípom prístroja je merať šírenie zvuku v objektoch rôznej hustoty. Na meranie zvuku sa používajú senzory (8), ktoré sa vpichujú do kôry hodnoteného stromu. Tieto senzory majú na konci tŕne, aby sa zvuk mohol šíriť cez kôru. Zvuk sa vyvinie jemným klepnutím kladivom na prenášač zvuku. Keď sa zvuk dostane na druhú stranu stromu, okraj stromu zastaví počítadlo, zmeria rýchlosť zvuku každého prenášača a tak sa vykreslí graf času šírenia sa zvuku.



Aký význam má táto metóda vyšetrenia stromov?
Staré stromy sú významnou súčasťou verejnej zelene. Majú vysokú estetickú a dendrologickú hodnotou, vytvárajú tieň, zachytávaním prach a produkujú kyslík. Staré a poškodené stromy zároveň pre obyvateľov návštevníkov parkov, alejí pri cestách, sídlisk predstavujú reálne nebezpečenstvo, že sa samovoľne odlomia konáre, vyvráti sa strom a pod. Preto pri posudzovaní je významné poznať stabilitu stromov. Z domácich a zahraničných prameňov sú známe údaje, že padajúce stromy spôsobili vážne úrazy a žiaľ aj smrť.



„Na Ústave ekológie lesa SAV Zvolen dlhé roky posudzujeme zdravotný stav stromov a ich vitalitu a stabilitu vizuálne“, povedala doc. Gabriela Juhásová. „Hodnotíme symptómy poškodenia, olistenosť koruny, prítomnosť pôvodcov ochorenia, dutiny, rany a pod.“



V súčasnej dobe sa na vyšetrenie jadra kmeňa, na prítomnosť dutín, hnilobných procesov používa prístrojová technika. Na túto tému odznejú na konferencii prednášky z Českej republiky, Maďarska a Slovenska.


Pripravila: doc. Ing. Gabriela Juhásová, CSc., S.Klamová, TO SAV