Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

.

Konferencia európskych vedcov o kyslíku.

16. 6. 2010 | videné 876-krát
V dňoch 15.-18.6.júna sa v Kongresovom centre v Smoleniciach uskutočňuje medzinárodná vedecká konferencia "Oxygen in Health and Disease".

Konferencia je venovaná úlohe kyslíka v zdravom organizme a v patologických procesoch, ako napr. pri vzniku nádorov, kardiovaskulárnych, mozgových a iných závažných chorôb. Zorganizovali ju dva lekárske ústavy SAV – VÚ a ÚMFG, v súvislosti s projektom HypoxiaNet financovaným EÚ v rámci programu COST.

Projekt bol navrhnutý prof.Rolandom Wengerom z Univerzity v Zurichu a pod jeho vedením začal fungovať v novembri roku 2009. Členmi projektového konzorcia a hosťami konferencie sú poprední celosvetovo renomovaní vedci z viac než 20 krajín Európy, vrátane Veľkej Británie, Írska, Francúzska, Nemecka, Belgicka, Švédska, Dánska, Švajčiarska, Talianska, Izraela, Poľska a ďalších krajín. Slovenskú republiku reprezentujú doc. RNDr. Silvia Pastoreková, DrSc. a doc. Oľga Križanová, DrSc., ktoré sú zároveň organizátorkami konferencie na zámku v Smoleniciach.

Počas rokovania odznie 30 špičkových vedeckých prednášok a formouplagátov sa odprezentuje ďalších 24 prác, ktoré sa dotknú rôznych biologických javov a molekulárnych mechanizmov súvisiacich s nedostatkom kyslíka, tzv. hypoxiou.
Hypoxia je významným fyziologickým faktorom, ktorý zhoršuje priebeh a prognózu nádorovej choroby a prispieva tiež k poškodeniu srdcového svalu a mozgu pri ischemických chorobách. Poznanie mechanizmov, ktoré sa stimulujú v bunkách trpiacich hypoxiou je preto kľúčové pre vývoj nových liečiv a liečebných postupov. Tejto problematike sa v celom svete venuje veľká pozornosť, pretože výsledky vedeckého bádania majú obrovský medicínsky potenciál a ich prenos to praxe je veľmi potrebný a relatívne rýchly.

Slovenskí vedci významnou mierou prispeli k pokroku v oblasti skúmania hypoxie prostredníctvom objavu a štúdia bielkoviny CA IX, ktorá sa v súčasnosti považuje za najlepší biomarker nádorovej hypoxie a vo viacerých klinikách vo svete sa začína využívať ako indikátor prognózy nádorovej choroby a prediktor odpovede na protinádorovú liečbu.Vďaka vedeckým výsledkom sa reprezentantky SR stali riadnymi členkami konzorcia HypoxiaNet a získali poverenie na organizáciu prvej konferencie tohto konzorcia.

Ďalšie konferencie s podobným zameraním sa uskutočnia v írskom Dubline a švajčiarskom Davose. Týmito vedeckými aktivitami chcú členovia konzorcia vytvoriť silnú a konkurencie schopnú európsku vedeckú komunitu, v rámci ktorej sa dosiahne rýchlejší pokrok v skúmaní hypoxie a účinnejší prenos poznatkov do
medicínskej praxe.

Stránka konferencie:
www.hypoxia.sk

Stránka projektu:
www.hypoxianet.com

pripravila:S. Klamová


K unikátnemu objavu proteínu CA IX, ktorý dokáže odhaliť prítomnosť hypoxických nádorov, dospeli slovenskí vedci z Virologického ústavu SAV. Autori objavu manželia Pastorekovci získali vo vedeckom svete veľký ohlas a jeho priorita bola potvrdená desiatkami medzinárodných projektov na využitie v onkológii.