Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

RNDr. Oľga Pecháňová,DrSc.

Umierame na zlý životný štýl?

15. 6. 2010 | videné 1276-krát
O nových poznatkoch z oblasti životného štýlu informovali v súvislosti s medzinárodným sympóziom odborníci z Ústavu normálnej a patologickej fyziológie SAV.

Záujem novinárov bol veľký, pretože problematika životného štýlu, rizikových faktorov ochorení srdca a ciev je mimoriadne aktuálna a tieto ochorenia sú najčastejšou príčinou narušenia zdravia a úmrtnosti. Ústav normálnej a patologickej fyziológie SAV bol 14. až 16. júna usporiadateľom satelitného seminára Lifestyle and Risk Factors of Cardiovascular Diseases, na ktorom sa okrem európskych vedcov zúčastnili aj špičkoví odborníci z USA a Argentíny.

Riaditeľka ústavu, RNDr. Oľga Pecháňová,DrSc, na tlačovej besede zdôraznila dôležitosť nových výskumov v oblasti životného štýlu a programy starostlivosti o zdravie v rámci EÚ.
RNDr. Soňa Čačányová, PhD predstavila témy niektorých prednášok seminára - napríklad výskum ako narušenie prirodzeného svetelného rytmu v prostredí v dôsledku svetelnej kontaminácie, práce na zmeny či prelety cez časové pásma pôsobí na náš krvný tlak. Ďalším významným rizikovým faktorom je stres, a to najmä tzv. sociálny stres. Aj keď patogenetický mechanizmus vzniku hypertenzie počas stresu je veľmi zložitý, viaceré pokusy ukazujú, že vznik hypertenzie počas sociálneho stresu môže súvisieť s cievnymi poruchami, konkrétne poruchami funkcie ich vnútornej výstelky.

Nové výskumy taktiež poukazujú na fakt, že nadužívanie syntetických antioxidantov nemusí mať jednoznačný účinok, pri ich dlhodobej aplikácii sa totiž môžu brzdiť aj obranné mechanizmy organizmu, ktoré spúšťajú priamo voľné radikály

MUDr. Eva Kellerová, DrSc, dlhodobo sleduje fenomén častého výskytu hypertenzie u detí a mladistvých. Bola zistená súvislosť medzi zvýšeným krvného tlaku detí v škôlke s hlučnosťou prostredia, v ktorom sa objekt škôlky nachádzal. Civilizačné ochorenia, ktoré sme zvykli spájať s vyšším vekom sa stávajú súčasťou živote najmladšej generácie, Zmena životného štýlu a prevencia sú nevyhnutné. Vo všetkom však treba zachovať mieru.. MUDr. Fedor Jagla, CSc, citoval výskumy, ktoré merali stres človeka túžiaceho po „prehrešku“. Stres spojený s odopretím si občasnej zmrzliny alebo pohára vína je škodlivejší, ako prehrešok samotný..

Zdá sa, že nášmu dnešnému životu chýba zmysel pre rovnováhu, mieru a harmóniu- stravovať sa prirodzene, občas s pôžitkom zhrešiť, dokázať si vychutnať pekné chvíle života a občas dovoliť telu, aby sa hýbalo.

Text: Soňa Koželová
Foto: Vladimír Šmihula