Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prof. Evangelos Hristoforou z Grécka pri prednáške...

O nanovedách na konferencii v Bratislave

9. 6. 2010 | videné 1088-krát
V dňoch 16. až 19. mája 2010 sa v Bratislave konala 5. Medzinárodná konferencia o nanovedách, nanotechnológiách, nanomateriáloch, nanomedicíne a technologickom transfere.

Nanovedy a nanotechnológie sú postupy, ktoré pracujú s časticami a molekulami, ktorých veľkosť je rádovo nanometre. Predpona nano- vyjadruje rozmer 10-9, čo pri uvádzaní dĺžky predstavuje jednu miliardtinu metra. Organizátormi konferencie boli Slovenská akadémia vied (Fyzikálny ústav SAV, Elektrotechnický ústav SAV a Virologický ústav SAV), Slovenská technická univerzita v Bratislave (Katedra mikroelektrotechniky, Fakulta elektrotechniky a informačných technológií, Vedecké centrum STU) a Agentúra pre výskum a vývoj SR v Bratislave. Konferenciu otvoril prof. Fedor Čiampor a účastníkom sa potom prihovorili čestní pozvaní hostia, predseda SAV prof. Jaromír Pastorek, prorektor STU doc. Robert Redhmamer, riaditeľka APVV Bibiana Remiarová a v zastúpení Úradu vlády SR, podpredsedu Vlády SR Dušana Čaploviča Pavel Holík. Tematicky bola konferencia zameraná na okruhy zaoberajúce sa nanomateriálmi a nanotechnológiami.

Na úvod tejto problematiky vystúpili pozvaní prednášatelia, prof. Evangelos Hristoforou z Grécka a prof. Frédéric Prima z Francúzska. V problematike nanomedicíny, ktorá bola na takejto konferencii zastúpená po prvý krát, odzneli pozvané prednášky prof. Jorge Boczkowského z Francúzska a prof. Petra Zavodszkého z Maďarska, ktorí sa venovali jednak súčasnému stavu poznatkov o toxických rizikách a vplyvoch na zdravie ľudí vyrábaných nanomateriálov a modelu biologických nanomotorov ako príkladu využitia prirodzených biologických technológií vo výrobných technológiách. Kovovým nanočasticiam, ich príprave a spracovaniu sa venovali v pozvaných prednáškach prof. Oldřich Schneeweiss z Českej republiky a doc. Rastislav Varga z Košíc. Charakterizácii nanomateriálov bola venovaná pozvaná prednáška Dr. Daniela Šimeka zo Spolkovej republiky Nemecko a Ondřeja Jašeka z Českej republiky. Široký priestor bol venovaný nanokompozitom a aplikáciám nanotechnológií, kde významné miesto predstavujú práce Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV v Bratislave prezentované na konferencii Františkom Simančíkom. Bronislava Lalinská z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave prezentovala zaujímavé výsledky nanovied v mineralógii a geochémii.

Samostatný priestor bol venovaný 7. RP EÚ a NMP projektom, ktorý účastníkom predstavil v pozvanej prednáške Peter Lobotka, člen programového výboru EU v 7. RP pre nanovedy a nanotechnológie. Prof. Ján Turňa predstavil činnosť, prácu a možnosti Slovenského centra vedeckých a technických informácií v podpore vedy, vývoja, výskumu, inovácií a technologického transferu. S. Sališ zo SAV sa venoval prenosu poznatkov a technológií z akademického prostredia do praxe a J. Kadlečík predstavil Centrum technologického transferu STU v Bratislave.

Okrem pozvaných prednášok a prihlásených prednášok významné miesto mala aj posterová sekcia, ktorá vo veľmi hodnotnej miere prezentovala úroveň a okruhy štúdií v nanovedách a nanotechnológiách v SR a na niektorých pracoviskách v zahraničí.

V úvodných slovách prof. Fedor Čiampor zdôraznil definíciu nanotechnológií prijatú z vládnej iniciatívy USA v roku 2000 a stanovisko EK, že na nanočastice musíme hľadieť ako na nové látky a bez ohľadu na chemické zloženie ich vždy posudzovať samostatne z hľadiska ich biologickej aktivity. Veľmi podrobne sa venoval nanovedám a nanotechnológiám v programe SAV v príhovore predseda SAV prof. Jaromír Pastorek.

Piata Medzinárodná konferencia nanovied a nanotechnológií ukázala, že svet sa jednak posunul v tejto oblasti do sféry nanoreality a skončil sa vek nanotechnologickej "nevinnosti" (P. Klusoň, Vesmír 5/2010). SR sa mimoriadne aktívne zapája do tohto výskumu, predovšetkým v oblasti nanomateriálov, hliníkových nanočastíc v strojárenskom priemysle, v spintronických aplikáciách a magnetických kvapalinách a nanokompozitoch. Zaostávajú, resp. chýbajú projekty v oblasti nanobiotechnológií a nanomedicíny. Celkove chýba kvalitná prístrojová základňa a financovanie takýchto projektov. Úspešnosť resp. neúspešnosť a nedostatočný počet projektov SR v projektoch 7. RP EÚ v oblasti nanovied a nanotechnológií tiež koreluje s malou konkurencieschopnosťou a prístrojovou vybavenosťou.

Na konferencii sa zúčastnilo 112 vedeckých pracovníkov, doktorandov a aj študentov 2. a tretieho stupňa vysokoškolského vzdelávania z 8 krajín EÚ. Príjemným prekvapením bolo, že do komunity nanovedcov pribudli nové, mladé tváre. Zostáva veriť, že svoje uplatnenie nájdu nielen v zahraničí, ale aj na domácej pôde.

Svet sa posúva do nových funkčných nanoštruktúr, ktoré už nie sú len súčasťou nanooptimizmu, ale prezentujú možnosti, nanorealitu, ktorá síce obsahujú nanosvet atómov a molekúl, ale významom predstihuje megamožnosti a využitie. Bola by škoda, keby sme neboli toho všetkého spoluhráči.

F. Čiampor, I. Vávra, P. Švec