Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

.

Opustil nás RNDr. Juraj Holčík, CSc.

19. 5. 2010 | videné 1997-krát
Ústav zoológie SAV s hlbokým zármutkom oznamuje kolegom a priateľom, že 16. mája 2010 nás navždy opustil náš bývalý dlhoročný kolega a priateľ, významná osobnosť slovenskej a svetovej ichtyológie.

Dr. Juraj Holčík sa narodil 18. októbra 1934 v Trnave. Po dokončení základného a stredoškolského vzdelania v Banskej Bystrici a Bratislave študoval biológiu na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského (6 semestrov) a Biologickej fakulte Univerzity Karlovej, kde sa pod vedením prof. O. Olivu špecializoval na ichtyológiu. Po absolvovaní vysokoškolského štúdia (1958) krátko pracoval v Krajskom múzeu v Trnave (1958-1960) a Laboratóriu rybárstva v Bratislave (1960-1962). Ďalej pokračoval v štúdiu ako interný ašpirant Zoologického ústavu UK (1961-1965) v Prahe, kde v r. 1966 po obhájení dizertácie (Dynamika rybích populácií vo vodárenskej údolnej nádrži Klíčava) získal hodnosť kandidáta biologických vied. Po návrate do Bratislavy pracoval Dr. Holčík dva roky v Slovenskom národnom múzeu (1966-1968) ako vedecký pracovník a kurátor zbierok nižších bezstavovcov. Svoje vedecké aktivity však naplno rozvinul najmä v Ústave rybárstva a hydrobiológie (1968-1990) a v Ústave zoológie SAV (1990-2004) v Bratislave.

Počas svojej vedeckej kariéry sa venoval taxonómii, zoogeografii, ekológii, populačnej dynamike, produkcii, introdukcii, aklimatizácii a ochrane genofondu rýb, limnológii a ekosozológii. Škála vedeckých aktivít Dr. Holčíka bola široká a zahŕňala množstvo publikačných (viac ako 400 pôvodných vedeckých a populárno-vedeckých prác) a iných vedeckých aktivít. Z viac ako dvoch desiatok vedeckých a odborných monografií vyšli niektoré vo viacerých jazykových mutáciách a vydaniach. Napríklad publikácia Freshwater Fishes vyšla v angličtine v 4 vydaniach a v ďalších 5 jazykoch v 7 vydaniach. Dr. Holčík bol spolutvorcom dodnes vydávanej knižnej série The Freshwater Fishes of Europe, pre ktorú zostavil štruktúru jednotlivých kapitol a bol autorom, respektíve spoluautorom viacerých kapitol prvého dielu tejto monografie. Pre vedu opísal 6 nových druhov, z nich hrebenačka vysoká (Gymnocephalus baloni, Holčík & Hensel 1974) je považovaná za jeden z posledných nových taxónov stavovcov opísaných z územia Slovenska. Má podstatnú zásluhu na tom, že slovensko-maďarský úsek Dunaja patrí po ichtyologickej stránke k najlepšie preskúmaným úsekom nielen Dunaja, ale veľkých riek vôbec. Vedecky zdôvodnené poznanie nenahraditeľnosti vnútrozemskej delty Dunaja v úseku pod Bratislavou pre prirodzený rozvoj rybích populácií a pre riečny ekosystém ho viedlo k nekompromisnej obhajobe zachovania tejto poslednej dunajskej vnútrozemskej delty. Počas svojej vedeckej kariéry sa zúčastnil viacerých vedeckých expedícií a štúdijných pobytov v zahraničí (napr. Kuba, Irán, Ghana, Kanada...) a vyškolil viacero perspektívnych vedeckých pracovníkov.

Dr. Holčík v roku 1990 inicioval prechod dvoch oddelení Ústavu rybárstva a hydrobiológie do Slovenskej akadémie vied a stal sa prvým riaditeľom novovytvoreného Ústavu zoológie a ekosozológie (predchodcu terajšieho Ústavu zoológie SAV). Zaslúžil sa nielen o jeho konštituovanie, ale aj ďalšie etablovanie v rámci SAV.

Výpočet prác a ostatných významných vedeckých aktivít Dr. Holčíka by zabral oveľa väčší rozsah. V Dr. Jurajovi Holčíkovi stráca Slovenská akadémia vied i celá slovenská veda významnú osobnosť a tí, ktorí ho poznali, nech mu venujú tichú spomienku. Česť jeho pamiatke.

Posledná rozlúčka s bývalým kolegom a vedcom z Ústavu zoológie SAV sa koná v stredu 19. mája 2010 o 14.00 h v Malom evanjelickom kostole na Panenskej ulici v Bratislave.