Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Dušan Čaplovič (uprostred) s Pavlom (vpravo) a Petrom (vľavo) Dubčekovcami dotykom ruže vyprevádzajú novú publikáciu medzi čitateľov.

Nová publikácia o udalostiach roka 1968...

18. 5. 2010 | videné 831-krát
V stredu 12. mája v priestoroch Univerzitnej knižnce v Bratislave slávnostne uviedli medzi čitateľov obsiahlu publikáciu Historického ústavu SAV pod názvom "Rok 1968 a jeho miesto v našich dejinách".

Prezentácia novej knihy sa uskutočnila pod záštitou a za účasti podpredsedu vlády SR Dušana Čaploviča. Moderátor podujatia Milan Zemko z Historického ústavu SAV na stretnutí zároveň privítal synov protagonistu pamätného roku Pavla a Petra Dubčekovcov, jeho blízkeho osobného priateľa prof. Ivana Laluhu, ďalej generálneho riaditeľa Univerzitnej knižnice v Bratislave Tibora Trgiňu, člena Predsedníctva SAV Miroslava Morovicsa, riaditeľa Historického ústavu SAV Slavomíra Micháleka a ďalšie osobnosti.

Ako na úvod pripomenul Milan Zemko, na publikácii sa podieľal široký okruh vyše tridsiatich spoluautorov zo šiestich ústavov SAV, šiestich ďalších slovenských pracovísk a siedmich českých univerzitných aj akademických pracovísk, takže ide o medzinárodné dielo, ktoré je vyjadrením významu roka 1968 pre dejiny oboch národov. Editormia zároveň spoluautormi publikácie sú Miroslav Londák a Stanislav Sikora z Historického ústavu SAV, knihu vydala VEDA, vydavateľstvo SAV v Bratislave.

Dušan Čaplovič vo svojom príhovore vysoko ocenil prínos tejto vedeckej publikácie pre poznanie pamätných udalostí okolo roka 1968 najmä pre mladú generáciu. Pripomenul, že úlohou historika nie je hodnotiť či dokonca súdiť konanie aktérov historických udalostí, ale vysvetľovať – podľa jeho slov rok 1968 znamenal veľké vzopätie generácie ľudí, Slovákov aj Čechov, ktorí mali istú predstavu, chceli vytvoriť nový model socializmu s ľudskou tvárou, socializmu – v tom čase veľmi vzdialeného – ako sme ho poznali napríklad vo Švédsku, hľadať cestu, ktorá by odstránila všetky nespravodlivosti najmä po roku 1948, vytvárať podmienky na slobodnejšie cestovanie, štúdium, slobodnejšie užívanie výdobytkov súčasného sveta. Dušan Čaplovič poďakoval editorom aj spoluautorom diela za prácu, ktorú vynaložili v prospech poznávania našich dejín.´

Jeden zo spoluautorov knihy Ivan Laluha konštatoval, že už v minulosti vzniklo viacero publikácií o udalostiach 1968. Pripomenul, že tento zborník vníma ako "predstupeň" spracovania syntézy týchto udalostí, ktorá by dala definitívnu odpoveď na otázku miesta roku 1968 v našich dejinách. Ocenil najmä multidisciplinárny prístup, šírku záberu zborníka a využitie aj iných zdrojov, ako archívne dokumenty.

V ďalšej časti podujatia vystúpili obaja editori - Miroslav Londák stručne priblížil obsah a prístupy k zostavovanie zborníka, Stanislav Sikora predstavil ďalších šesť publikácií, ktoré pripravil a vydal Historický ústav SAV a sú venované roku 1968 v širších súvislostiach.

Kolektívna monografia Rok 1968 a jeho miesto v našich dejinách, multidisciplinárneho charakteru od medzinárodného autorského kolektívu, sa snaží priniesť ucelený pohľad na rok 1968 v slovenských a československých dejinách. Toto obdobie bolo medzníkom nielen vo vývoji komunistického režimu v Československu, ale svojím významom malo i širší medzinárodnopolitický rozmer a dosah na riešenie vzťahu medzi západnou demokraciou a totalitnou ideológiou Moskvy. Zámerom kolektívneho diela bolo nielen určiť príčiny reformného hnutia v Československu a determinanty spoločensko-politického vývoja v danom období. Kniha je zároveň dokumentom o odpore československých občanov proti okupácii krajiny a mapuje zároveň postoj niektorých západných krajín voči okupácii Československa. Prínosné sú podľa autorského kolektívu i pasáže o dôsledkoch zvrátenia snáh o obnovu občianskej spoločnosti v krajine na spoločensko-kultúrnu sféru. Po preštudovaní rôznych súvislostí sa tak blížime k názoru, že v roku 68 nešlo len o jednoduchý boj rôznych skupín komunistických politikov či aparátnikov o moc, že pokiaľ ide o Slovensko, jeho korene a príčiny treba hľadať hlboko v rokoch predjaria, vrátane ekonomických súvislostí, resp. vieme, že v priebehu roka 1968 sa v skutočnosti overovala jedna z historických možností vývinu, tzv. tretia cesta a zisťovala sa možnosť reformovateľnosti socializmu sovietskeho typu, s dnes už známym výsledkom.