Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Pred príchodom návštevníkov inštaluje jednu z ukážok Neurobiologického ústavu spoluorganizátor festivalu Ján Gálik, prizerá sa Zuzana Gažová (ÚEF), vľavo Dalibor Dorko a Vladimír Jeleň (obaja z Technickej univerzity).

V košickej pešej zóne vládla biológia.

10. 5. 2010 | videné 1252-krát
Veda môže byť aj zábavná, o tom sa na vlastné oči mohli presvedčiť Košičania v rámci Festivalu vedy SAV, tentoraz na tému: biológia. Konal sa 3. mája ako súčasť tradičných Dní mesta Košice pod záštitou APVV projektov "Hodina vedy" a "Veda na Slovensku – čo nepoznáme, nepotrebujeme?".


Na Alžbetinej ulici v Košiciach priamo pod vežami Dómu sv. Alžbety, národnej kultúrnej pamiatky, hneď zrána postavili desať stanovíšť pracovníci košických ústavov SAV: Ústavu experimentálnej fyziky, Parazitologického a Neurobiologického, ako aj Ústavu fyziológie hospodárskych zvierat. Vedci ponúkli obyvateľom i návštevníkom Košíc, ktoré veľkolepo oslavujú udelenie prvej erbovej listiny mestu (7. mája 1369), množstvo atrakcií a zaujímavých pohľadov na prácu ústavov akadémie vied. Neurobiológovia učili zvedavcov ako možno bunky kultivovať, zmrazovať, či zafarbiť, aby sa dali pozorovať pod mikroskopom. Spolu s biofyzikmi ukázali 3D a kráčajúce molekuly, prezradili rôzne tajomstvá ľudského organizmu, ako napr. funguje elektrická rozvodná sieť v nás. Parazitológovia priniesli kliešte a ďalších nebezpečných parazitov (psie škrkavky, pásomnicu, cicavicu obrovskú, atď.), záhradkári si mohli pod mikroskopom pozrieť ako vyzerá ich nepriateľ pri pestovaní dobrej mrkvy – háďatko. Cenné boli najmä rady, ako možno bojovať proti parazitom. Pracovníci Ústavu fyziológie hospodárskych zvierat SAV by boli najradšej priniesli so sebou aj živé zvieratá, ale to by sa ochrancom prírody určite nepáčilo, tak si vypomohli rôznymi vzorkami pod mikroskopom, propagačnými materiálmi o výžive zvierat, fyzici zase dali priestor študentom, aby prezentovali svoje práce vytvorené v rámci spolupráce ÚEF SAV s Katedrou kybernetiky a umelej inteligencie FEI Technickej univerzity v Košiciach.

"Sme spokojní," unisono skonštatovali na záver dňa Pavol Szabó z ÚEF SAV, hlavný koordinátor projektu Hodina vedy, a Ján Gálik z Neurobiologického ústavu SAV, zodpovedný riešiteľ projektu Veda na Slovensku – čo nepoznáme, nepotrebujeme?. "Minulý rok mal u širokej verejnosti veľký úspech premiérový festival na tému fyzika a ukázalo sa, že biológia je rovnako príťažlivá. Radi by sme s mestským magistrátom naďalej spolupracovali, aby sme vytvorili peknú tradíciu a opätovne predviedli účastníkom Dní mesta Košice, že veda môže byť aj zábavná."

Text a foto: Katarína Čižmáriková a Viera Danielisová