Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Hosťom aprílovej Hodiny vedy v Košiciach bola Marina Čarnogurská z Ústavu orientalistiky SAV.

Kľúč k budúcnosti je ukrytý v minulosti

3. 5. 2010 | videné 1237-krát
V aule A. Einsteina v TeleDome v Košiciach bola 15. apríla Hodina vedy, na ktorej prednášala sinologička Marina Čarnogurská z Ústavu orientalistiky SAV v Bratislave.

Čína s jej históriou, filozofiou, kultúrou, medicínou, niekdajším dlho utajovaným spôsobom života a prísnou hierarchiou je magnetom pre mnohých, ktorí sa chcú dozvedieť viac. To je charakteristika, s ktorou vystúpila sinologička Marina Čarnogurská z Ústavu orientalistiky SAV v Bratislave. Jej prednáška "Výskum dávnej Číny: Pochopenie ľudských skúseností ako cesta pre riešenie dnešných problémov na Zemi" bola spoľahlivým prameňom na obohatenie vedomostí poslucháčov aprílovej Hodiny vedy.

Hodina vedy je spoločný projekt troch košických ústavov SAV (ÚEF, Parazitologického a Spoločenskovedného) na propagáciu vedy, podporovaný APVV. Za uplynulé dva roky existencie sa pravidelne mesačne striedajú témy pre širokú verejnosť z oblasti fyziky, parazitológie a spoločenských vied. Slúži ku cti koordinátorom a garantom projektu, že si dávajú záležať na výbere tém i prednášajúcich. Súdiac podľa tvárí v aule A. Einsteina v TeleDome v Košiciach, kde sa stretnutia so širokou verejnosťou konajú, Hodina vedy má už svojich stálych návštevníkov. Tí – a mnohí ďalší – do posledného miesta zaplnili prednáškovú miestnosť.

Prednášajúcu uviedol člen Predsedníctva SAV prof. Peter Samuely, jeden z garantov projektu za Ústav experimentálnej fyziky SAV. Povedal: "S potešením, že prijala naše pozvanie a pricestovala do Košíc, vám predstavujem poprednú slovenskú sinologičku, prekladateľku a odborníčku na čínsku filozofiu Marinu Čarnogurskú, ktorá pôsobí v ústave orientalistiky našej Akadémie." Pripomenul, že sinológiu i filozofiu vyštudovala na Karlovej univerzite v Prahe, ale jej sľubne rozbehnutú kariéru zastavila normalizácia, kedy nemohla publikovať. Preto väčšina jej kníh vyšla po roku 1990, kedy navyše konečne mohla obhájiť svoju dizertačnú prácu.

"Takmer až do konca 20. storočia naša západná civilizácia dosť brutálne potierala a odsudzovala všetky iné svetonázory, vytvorené ďalšími svetovými kultúrami, na základe ich - v porovnaní s naším západným svetonázorom - úplne odlišného pochopenia životnej reality sveta. Dnes, keď je už všetko obyvateľstvo sveta jednou spoločnou a vo všetkom vzájomne prepojenou životnou skutočnosťou, a teda i s rovnako aktuálnymi problémami ohrozenia života ľudstva na Zemi, môže nám komparatívny výskum kultúrnych a intelektuálnych dedičstiev rozličných svetových civilizácií pomôcť zorientovať sa v porovnaní s nimi v mnohých našich tradičných životných pseudopravdách," uviedla svoju prednášku Marina Čarnogurská.

"Napríklad aj dávne čínske taoistické texty, ktoré sú svedectvom výborného porozumenia bytostne sa harmonicky dopĺňajúceho súžitia človeka s jeho životným prostredím medzi Nebom a Zemou a rozumným ľudským rešpektovaní v ňom existujúcich prírodných zákonitostí, sa pre každého dnešného človeka, ktorý má snahu hľadať riešenie našich dnešných už fatálne znepokojujúcich celosvetových problémov ďalšieho prežitia ľudstva na Zemi, sa môžu stať veľmi aktuálnym čítaním. A práve o tejto dávnej múdrosti a v nej ukrytom kľúči k našej ďalšej budúcnosti," povedala M. Čarnogurská košickým poslucháčom Hodiny vedy.

Sinologička a filozofka Marina Čarnogurská vysvetlila, že práve z čínskych klasických filozofických textov sa dá dnes najlepšie zistiť, aký odlišný pohľad na svet i na človeka to poskytovalo ľudstvu v porovnaní s naším západným, prírode odcudzeným monoteisticko židovsko-kresťanským či moslimským náboženským svetonázorom. Pretože podobné texty či kultúrne artefakty ostatných s prírodou spolupracujúcich svetových kultúr v bezhlavom boji proti "pohanom" najmä katolícka cirkev aj jej podriadení európski panovníci nielen v stredoveku, ale aj v priebehu posledných storočí bezohľadne zničili a "pohanov", ktorí sa nedali pokrstiť, nemilosrdne vyvraždili.

Svoju prednášku ukončila týmito slovami: "Tieto texty nám môžu pomôcť prekonať mnohé naše skostnatené kresťanské dogmy, brzdiace našu schopnosť angažovať sa v záchrane života na Zemi neponechávaním toho už na Boha, ktorý v prípade že neexistuje, nás samozrejme už zachrániť ani spasiť nemôže."

Text a foto: Katarína Čižmáriková