Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Mgr. Tatiana Kluvánková- Oravská, PhD., vedúca CETIP pri PÚ SAV

Od vládnutia k spravovaniu.

30. 4. 2010 | videné 767-krát
Environmentálne rozhodovanie v rozšírenej EÚ, najmä v krajinách strednej a východnej Európy, sa mení.



Centrum Transdisciplinárnych štúdií inštitúcií, evolúcie a politík (CETIP) pri Prognostickom ústave a CE SPECTRA+ predstavili v stredu 28. apríla na tlačovej konferencií atraktívnu tému "Od vládnutia k spravovaniu, nové trendy v ochrane vôd a biodiverzity rozšírenej Európy" a zároveň prezentovali publikáciu From Government to Governance? New Governance for Water and Biodiversity in an Enlarged Europe vydanú v rámci 6. Rámcového projektu "Viacúrovňové rozhodovanie v ochrane životného prostredia: Nástroje a procesy v ochrane vôd a biodiverzity v Európe (GoverNat-2006-035536)" Publikácia je príspevkom k podpore ochrany biodiverzity a pripojením Prognostického ústavu k vyhláseniu roka 2010 za medzinárodný rok ochrany biodiverzity.

O dôvodoch vedeckého záujmu o tému environmentálneho rozhodovania informoval novinárov prof. Ing. Arch. Maroš Finka, PhD., prorektor STU v Bratislave pre IT a ľudské zdroje a vedúci Centra excelencie SPECTRA+ a Ing. Edita Nemcová, PhD., riaditeľka Prognostického ústavu SAV.
"Prognostici dnes nehľadajú univerzálne odpovede, dôraz sa kladie na zvládnutie zmien", vyjadrila sa Ing. Nemcová k tempu a prieraznosti meniacich sa spoločenských procesov.
"Procesy neriadime, ale usmerňujeme", doplnil ju prof. Finka

Mgr. Tatiana Kluvánková-Oravská, PhD., a vedúca CETIP pri PÚ SAV predstavila monografiu From Government to Governance, ktorá je výsledkom 4 ročnej práce 17 autorov z 10 krajín v oblasti teórie ekonomického rozhodovania (economic governance). Kniha sa venuje vývoju environmentálneho rozhodovania v rozšírenej EÚ, najmä v krajinách strednej a východnej Európy, ktoré prešli transformáciou z totalitného na demokratický systém a trhovú ekonomiku. Publikácia charakterizuje prechod od direktívneho riadenia s centrálnym postavením štátu k spravovaniu, teda k širšej koordinácií moci a ekonomických záujmov, ktoré vplyvom globálnej politiky a ekonomiky prestávajú byť záležitosťou štátov ale stávajú sa otvorenými silnejúcemu vplyvu ekonomických a občianskych hráčov rozhodovania. Kniha determinuje príčiny zníženej kapacity nových členov EÚ adaptovať sa na podmienky rozhodovania v EÚ a vyjadruje sa k otázkam :


-Ako efektívne spravovať prírodné zdroje v podmienkach globálneho rozhodovania?
-Ako účinne zvýšiť kapacitu kompetentných orgánov v postsocialistických krajinách adaptovať sa na prechod od direktívneho riadenia k demokratickému rozhodovaniu?
-Ktoré nástroje a mechanizmy dokážu zabezpečiť výkon environmentálneho rozhodovania EÚ v nových členských štátoch za rastúceho počtu neštátnych účastníkov a ich záujmov?
-Môžu trh a samosprávne režimy poskytnúť ekonomickú motiváciu k dobrovoľnej účasti na ochrane životného prostredia a presunu časti nákladov za výkon politiky životného prostredia zo štátu do súkromného sektora?,


Publikácia pozostáva z dvoch častí. Prvá obsahuje päť kapitol, ktoré sa zameriavajú na teoretické východiská prechodu od vládnutia k spravovaniu v politike životného prostredia rozšírenej EÚ. Osobitnú pozornosť venuje publikácia novej úlohe centrálnych a regionálnych autorít v demokratickom rozhodovaní v podmienkach globalizácie a voľného trhu. Druhá časť prezentuje osem prípadových štúdií ilustrujúcich nové nástroje a mechanizmy vhodné pre viacúrovňové rozhodovanie v politike životného prostredia nových členských krajín.
Kniha vyšla v anglickom jazyku vo vydavateľstve Alfa Nakladatelství s. r. o. Praha 2010. Má 233 strán a je dielom autorského kolektívu v zložení: Dr. Tatiana Kluvánková-Oravská (Slovensko), profesor Andy Gouldson, profesor Jouni Paavola (Veľká Británia), profesorka Jiřina Jílková, Dr. Lenka Slavíková, (Česká republika), Dr.Veronika Chobotová (Slovensko), Dr. Felix Rauschmayer, Dr. Dimitrios Zikos (Nemecko), Dr. Maria Falaleeva (Bielorusko- Írsko), Dr. Norbert Kohlheb, Dr. Bálint Balázs, (Maďarsko), Dr. Peter Wirth ,Dr. Gérard Hutter, Dr. Jochen Schanze (Nemecko), Dr. Ilona Banaszak (Slovensko-Poľsko) a doktorantky projektu Governat Minna Santaoja (Nemecko- Fínsko), Sonja Trifunovová (Slovensko-Srbsko).
Recenzentmi knihy sú profesorka Susan Baker (Univerzita Cardiff) a DrSc Vladimír Baláž ( PÚ SAV).

Publikácia je určená interdisciplinárnej akademickej komunite, odborníkom z oblasti uplatňovania politiky životného prostredia i študentom a je dostupná v knižnici Prognostického ústavu SAV.

Po tlačovej konferencií sa začal diskusný seminár " Od vládnutia k spravovaniu? Nové trendy v politike životného prostredia v rozšírenej EÚ."


Text: Soňa Koželová
Foto: Vladimír Šmihula