Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Inkubátor na liahnutie prepelíc v stave beztiaže

Na Hrade otvorili 16. novembra výstavu Veda pre ľudí

15. 11. 2004 | videné 2428-krát
Jedným z exponátov výstavy o výsledkoch výskumnej činnosti SAV je aj inkubátor, v ktorom sa pod ochrannými krídlami nášho kozmonauta Ivana Bellu liahli japonské prepelice v kozmickej stanici MIR.

Na tomto výskume spolupracovali vedci Ústavu biochémie a genetiky živočíchov SAV v Ivanke pri Dunaji s pracovníkmi Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach. Ostatné zaujímavé výsledky Slovenskej akadémie vied sú zachytené na paneloch s fotografiami, kresbami a bohatým textovým materiálom.

Stretneme sa tu napríklad s výskumnou činnosťou astronómov, s detailnými snímkami asteroidov a meteoritov, aj s fotografiou 210 miliónov rokov starého meteorického krátera Maniconagau v kanadskom Quebecu, ktorý má priemer sto kilometrov. Geografický ústav SAV prezentuje satelitné fotografie Slovenska a jeho krajinnej pokrývky – tieto snímky pomáhajú vyhodnocovať trendy prírodných procesov, ohrozujúcich životné prostredie. Ústav experimentálnej psychológie v terénnom výskume zisťoval vplyv životného prostredia na psychický vývin detí, najmä na stav ich pozornosti, krátkodobej pamäte a odolnosti voči záťaži.

Archeológovia z Nitry predstavujú na fotografiách výsledky výskumu v blízkosti Liptovskej Mary: rekonštrukciu obydlí z doby železnej, zachované drevené konštrukcie zo 4. storočia pred naším letopočtom a hromadný nález keltských železných nástrojov. Pracovníci Geologického ústavu SAV, Ústavu geotechniky a ďalších ústavov spoločne dokumentujú, ako možno využiť minerálne odpady z odkalísk na výrobu pevných tvaroviek pre stavebníctvo. Z oblasti lekárskych vied sú tu okrem iného prezentované výsledky onkológov, ktorí skúmajú vplyv dedičných faktorov na vznik rakoviny, endokrinológov, ktorí sa zaslúžili o radikálne zníženie problémov so štítnou žľazou a virológov, ktorí sa podujali na boj s rickettsiami a chlamýdiami. Lekárom pomáhajú aj fyzici nízkych teplôt, pretože teplotu tekutého dusíka (mínus 195 ºCelzia) možno využiť v plastickej chirurgii, pri operatívnom odstraňovaní očných šošoviek a niektorých druhov nádorov.

Výstavu, ktorú môžete navštíviť na západnej terase bratislavského Hradu, otvoril predseda SAV Štefan Luby za prítomnosti prvého podpredsedu SAV Jána Slezáka a ďalších hostí. Potrvá do konca novembra a od 9. decembra bude inštalovaná v Lesníckom a drevárskom múzeu vo Zvolene.