Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Na obrázku je lokalita Al-khedher, ktorú začne v novembri skúmať spoločná expedícia.

Naši archeológovia sa balia do Kuvajtu

15. 11. 2004 | videné 2300-krát
Pracovná skupina slovenských archeológov začne koncom novembra prvú výskumnú sezónu na ostrove Failaka v Perzskom zálive (snímka vpravo). Na prvú sezónu odchádza spolu 10 ľudí podľa požiadaviek a potreby na 1 až 6 týždňov.

Sú to štyria archeológovia (vrátane dvoch doktorandov), zoológ, botanik, geofyzik a geodet, plus dvaja študenti archeológie ako predáci. Táto aktivita sa rozbieha na základe vzájomnej dohody medzi Archeologickým ústavom SAV a National Council for Culture&Art and Letters, State of Kuwait.

Výskum pod vedením slovenských odborníkov má zároveň slúžiť aj ako školiace pracovisko pre kuvajtských odborníkov a technikov v odbore archeológia a spolupracujúcich prírodovedných disciplín. V ďalších rokoch budú spoločné vykopávky na tomto známom nálezisku pokračovať. Zároveň sa počíta s otvorením letnej školy pre mladých kuvajtských archeológov na jednej z archeologických lokalít na severnom Slovensku: bude to báza na Liptovskej Mare a vybrané lokality v Liptove a v Turci.

Podpísaná je zatiaľ zmluva na prvú kuvajtskú sezónu, ktorá má vedecké ciele a nie komerčné pozadie či využitie. Výskum v plnom rozsahu hradí kuvajtská strana vrátane cestovného, pobytových nákladov našich pracovníkov a publikácie spoločných výsledkov. Tento projekt je potvrdením vysokého kreditu našej archeológie a schopnosti bádateľov zo Slovenskej akadémie vied úspešne obstáť v náročnej medzinárodnej konkurencii.

Ďalšia pracovná skupina experimentálnej archeológie AÚ SAV sa v októbri 2004 zúčastnila na prezentácii v Poľsku (Biskupin), kde pre poľskú stranu vybudovala pokusný objekt, funkčnú keltskú hrnčiarsku pec.

Tieto informácie nám poskytol PhDr. Karol Pieta, DrSc., námestník pre vedecký výskum, Archeologický ústav SAV v Nitre