Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ilustračná snímka

Slovenskí fyzici a Európa

22. 10. 2004 | videné 2807-krát
V polovici októbra bola v Smoleniciach 14. konferencia slovenských fyzikov

Jej mottom bolo „Naše miesto v Európskej únii“. Organizátor konferencie, Slovenská fyzikálna spoločnosť (SFS), chcela ňou poukázať na úlohu slovenských fyzikov v oblasti európskej spolupráce a na nové perspektívy, ktoré sa otvárajú vstupom SR do EÚ. Viac ako 70 účastníkov zažilo v Smoleniciach tvorivú atmosféru pre vzájomnú výmenu informácií o najnovších výsledkoch fyzikálneho výskumu, ich vplyvu na spoločnosť a význam pre výučbu fyziky. Študentom doktorandského štúdia a učiteľom zo stredných škôl poskytla SFS na konferenčných poplatkoch výrazné zľavy.

Nášmu miestu v EÚ bola venovaná hneď úvodná prednáška dr. D. Krupu (FÚ SAV), v ktorej sme si pripomenuli historický prínos takých velikánov vedy, ako boli Ján Andrej Segner, Josef Maximilian Petzval, Wolfgang Kempelen, Jan Christian Doppler, Jozef Murgaš, Filipp Lenard a iní, ktorí sa narodili alebo žili na Slovensku. Takmer 50-ročná spolupráca so Spojeným ústavom jadrových výskumov v Dubne, s najväčším laboratóriom fyziky elementárnych častíc CERN v Ženeve, spolupráca s DESY v Hamburgu, FERMILAB v USA a inými veľkými centrami fyzikálneho výskumu, ako aj účasť na 5. a 6. rámcovom programe EÚ znamenajú pre slovenských fyzikov dobrú štartovaciu čiaru na plnohodnotné zapojenie sa do výskumných projektov v rámci vytvárania Európskeho výskumného priestoru.

Odborné témy plenárnych prednášok boli volené tak, aby pokrývali aspoň niektoré oblasti fyziky, kde sú v súčasnosti výrazné objavy. Prof. A. Feher (PF UPJŠ) zhrnul prehľad o tom, čo je nové v Boseho-Einsteinovej kondenzácii, dr. Š.Gmuca (FÚ SAV) sa zaoberal novými superťažkými jadrami a ich objavom v GSI Darmstadt a v SÚJV Dubna, na ktorých sa zúčastňujú slovenskí fyzici. Dr. S.Dubnička (FÚ SAV) nás v súvislosti s objavmi častíc zložených až z piatich kvarkov voviedol do problematiky kvarkovej štruktúry elementárnych častíc. O magnetickom ekvivalente zamrznutej vody – tzv. spinovom ľade – hovoril doc. M. Orendáč z PF UPJŠ. Dr. Š. Matejčík z FMFI UK hovoril o výsledkoch merania ionizačných procesov pri zrážkach s elektrónmi, ktoré získali v novom experimentálnom zariadení na ich pracovisku. Dr. I.Túnyi (GfÚ SAV) oboznámil prítomných s novým fyzikálnym modelom na vysvetlenie akreácie Zeme a planét.

Rozsiahly diskusný priestor bol venovaný využívaniu a perspektíve domácich grantových systémov. S informáciou o súčasnej činnosti Agentúry na podporu vedy a techniky vystúpil jej riaditeľ dr. S. Hlaváč a o štátnych programoch vedy a výskumu referoval Ing. R. Szabó, riaditeľ Odboru štátnej vednej a technickej politiky Sekcie vedy a techniky MŠ SR

Z oblasti didaktiky fyziky zaujali viaceré príspevky. Prof. J. Pišút (FMFI UK) rozoberal nové prístupy vo výučbe fyziky na stredných školách a s tým spojené očakávané zmeny učebných osnov. Odzneli aj dva skvostné príspevky názorného vyučovania fyziky pomocou experimentov. Prvý bol od doc. I. Červeňa a prof. D. Barančoka (obaja FEI STU) o experimentoch na prednáškach profesora Ilkoviča. Demonštrácia týchto experimentov na oprášených, ale stále funkčných zariadeniach prilákala nedávno do Klubu fyzikov v Bratislave početné poslucháčstvo. Bola to atrakcia aj pre účastníkov konferencie, ktorí dostali informačnú brožúrku zobrazujúcu väčšinu z naživo predvádzaných ukážok názorných experimentov. Druhým príspevkom bola celovečerná šou „Domáce experimenty“ doc. I. Baníka a jeho asistentky dr. M. Nevedelovej (obaja SvF STU). Pred zrakmi účastníkov sa odvíjalo hotové divadlo z dôvtipných experimentov z mechaniky, optiky, akustiky, elektriny a magnetizmu, ktoré si môže každý zopakovať doma pomocou bežne dostupného „kuchynského“ vybavenia.

Zaujímavé boli aj prednášky E. Vojtelovej (Gymnázium J. Hronca) o skúsenostiach s vyučovaním fyziky na súkromnej škole v USA a D. Jančinovej (1. súkromné gymnázium, BA) o tom, čo pre učiteľov fyziky robí CERN v rámci letnej školy.

Záverom konferencie odznela veľmi zaujímavá a pútavo podaná prednáška doc. J. Šebestu (FMFI UK) „Einstein a Slovensko“, ktorou sme si už v predstihu pripomenuli Svetový rok fyziky 2005. Vyhlásilo ho UNESCO k 100. výročiu „Annus Mirabilis“, kedy A. Einstein uverejnil svoje legendárne články, základné práce pre tri význačné fyzikálne smery: teóriu relativity, kvantovú teóriu a teóriu Brownovho pohybu.

Väčšina plenárnych prednášok a príspevky k názornému vyučovaniu sú nahrané na videozázname a budú sprístupnené záujemcom cez internetovú sieť ako praktická ukážka k príspevku doc. A. Dirnera (PF UPJŠ) „WEB archívne technológie a ich využitie vo fyzikálnom vzdelávaní“, takže aj ostatní kolegovia, ktorí sa na konferencii nemohli zúčastniť, budú sa môcť vžiť do jej atmosféry a nabrať do svojej práce novú inšpiráciu. Keď bude zostrih hotový, nájdete ho na adrese http://sfs.sav.sk .

RNDr. Dalibor Krupa, CSc., D. Phil.