Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ruomei Sun (druhá zľava) s pracovníkmi CETIP: (zľava) Tatiana Kluvánkova-Oravská, doktorandka Mari Shyoa, Veronika Chobotová a Zuzana Haringová.

Prognostici SAV o problematike spoločného vlastníctva

9. 11. 2009 | videné 856-krát
CETIP pri Prognostickom ústave SAV a Centrum excelentnosti SPEKTRA+ pripravili pri príležitosti udelenia Nobelovej ceny za ekonómiu prof. Elinor Ostrom, Indiana Univerzity USA, diskusný seminár.

Seminár sa uskutočnil pre členov a spolupracovníkov Centra excelentnosti SPEKTRA+ 27. októbra priestoroch Ústavu manažmentu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Jeho témou bolo "Spoločné vlastníctvo ako alternatíva ku kríze? Diskusný seminár Prognostického ústave SAV o Nobelovej cene za ekonómiu". Zástupkyňa riaditeľky Prognostického ústavu SAV Tatiana Kluvánková-Oravská prezentovala poznatky a skúsenosti Centra transdisciplinárnych štúdií inštitúcií, evolúcie a politík CETIP v oblasti spoločného vlastníctva ako optimálneho režimu manažmentu prírodných zdrojov.

V prvej časti svojej prezentácie "Spoločné vlastníctvo ako optimálny režim manažmentu prírodných zdrojov" predstavila nositeľku Nobelovej ceny. Povedala, že Elinor Ostrom svoje myšlienky o jedinečnosti a sile sociálne vyspelého kolektívu samosprávne rozhodovať presadzovala od počiatkov svojej kariéry a aj preto v roku 1973 s manželom Vincentom, tiež významným profesorom politickej ekonómie na Indiana univerzite založili Centrum politickej teórie a verejnej politiky.

"Profesorka Elinor Ostromová," povedala ďalej Tatiana Kluvánková-Oravská, "sa celoživotne zaoberá výskumom inštitúcií a ich vplyvu na správanie sa jednotlivcov a kolektívov. Inštitúcie sú chápané ako spoločenské pravidlá, napríklad zákony, ale i neformálne pravidlá, najmä zvyky, normy správania a komunikácie. Organizácie, ktoré často nazývame inštitúciami, chápe ako tvorcov, užívateľov a inovátorov inštitúcií."

Prínos Elinor Ostromovej k rozvoju interdisciplinárnej teórie spoločného režimu vlastníctva je predovšetkým v preukázaní významu samosprávy a kolektívneho rozhodovania ako ďalšieho efektívneho spôsobu riadenia spoločnosti v dlhodobej časovej perspektíve a v neustále sa meniacich podmienkach globálneho sveta. "Režim spoločného vlastníctva verejných statkov sa udelením Nobelovej ceny stalo konkurencieschopnou alternatívou k voľnému trhu alebo štátnej regulácií, pretože sa vďaka samoregulačným mechanizmom dokáže ľahšie a lacnejšie inovovať a adaptovať na globálne zmeny. Ponúka sa aj ako vhodná alternatíva riešenia súčasne prebiehajúcej krízy," dodala Tatiana Kluvánková-Oravská.

Zahraničným hosťom diskusného seminára bola Ruomei Sun z Inštitútu rozvoja vidieka Čínskej akadémie sociálnych vied. Predniesla príspevok "Čína a životné prostredie: perspektívy ekologickej ekonómie". Zamerala sa v ňom na aktuálne environmentálne problémy Číny a spôsob akým na ne reagujú sociálne vedy a v ich kontexte hlavne ekologická ekonómia. Príspevok Ruomei Sun plasticky predstavil obrovské výzvy v manažmente životného prostredia, ktoré stoja pred Čínou. Ekonomický rozvoj so sebou priniesol potrebu reagovať na jeho nepriaznivé ekologické dopady. Pretrvávajúcim problémom sú regionálne disparity a problémy v rurálnych oblastiach.

Diskusia poukázala na problémy spoločného vlastníctva v podmienkach Slovenska. Porovnávali sa možnosti, klady a zápory oproti iným druhom vlastníctva. Hovorilo sa aj o vedeckom prístupe pri spracúvaní tejto témy a riešení projektov výskumu v rámci centier excelentnosti CETIP a SPEKTRA+.

Centrum transdisciplinárnych štúdií inštitúcií, evolúcie a politík (CETIP) slávi ich ocenením dvojitý triumf. V prvom rade je to ocenenie inštitucionálnej ekonómie, ktorej sa členovia CETIP venujú. Zároveň vyjadrujú osobné uznanie a gratulácie spolupracovníčke Lin Ostrom, ktorá dala podnet na založenie CETIP ako partnerského pracoviska pre jej Workshop in Political Theory and Policy Analysis Indiana University USA, a s ktorou CETIP niekoľko rokov spolupracuje v oblasti riadenia a manažmentu prírodných zdrojov v podmienkach trhu a globalizácie. Profesorka Ostrom sa zúčastnila letnej školy projektu THEMES na tému: Inštitucionálna analýza problémov trvalej udržateľnosti, ktorá sa uskutočnila v KC Akademia Stará Lesná v júni 2007.