Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Ocenené v súťaži (zľava) Eliška Gerthnerová, Kristína Iarošová, Lenka Katunincová a Viera Kôpková.

Aktivita geografov zo SAV na podporu vysokoškolákov

5. 11. 2009 | videné 1017-krát
Vyhlásili výsledky 8. ročníka medzinárodnej súťaže študentských esejí na tému "Udržateľný spôsob života a jeho udržateľnosť 20 rokov po páde železnej opony". Organizoval ju aj Geografický ústav SAV.

Geografický ústav SAV v Bratislave usporiadal 3. novembra 2009 v rámci Týždňa vedy a techniky Deň otvorených dverí. Jedným z najdôležitejších podujatí, ktoré ústav pripravil, bolo vyhodnotenie 8. ročníka medzinárodnej súťaže študentských esejí na tému Udržateľný spôsob života za rok 2009. Hlavnou témou tohto, už 8. ročníka súťaže, bol náš život, jeho kvalita a udržateľnosť 20 rokov po páde železnej opony.

Geografický ústav SAV týmto vyhodnotením nadviazal na slávnostné vyhlásenie výsledkov súťaže súťaže študentských esejí, ktoré bolo 28. októbra v Kongresovom centre VEDA v Bratislave. Ústav, rovnako ako súťaž, ho zorganizoval v spolupráci s partnerskými organizáciami - Slovenskou geografickou spoločnosťou pri SAV, Spoločnosťou pre trvalo udržateľný život v SR a ČR, Regionálnym environmentálnym centrom Slovensko a Českou a Slovenskou asociáciou Rímskeho klubu.

Cieľom tohto podujatia bolo podnietiť zvýšený záujem študentov, pedagógov, médií a verejnosti o problematiku smerovania k udržateľnejšej budúcnosti. Ocenenie autorov najlepších esejí môže zvýšiť ich motiváciu pre prácu v tejto oblasti aj po ukončení II. stupňa vysokoškolského štúdia.

Na slávnostnom podujatí sa okrem ocenených študentov a členov poroty zúčastnili aj podpredseda SAV Ľubomír Falťan, riaditeľ Geografického ústavu SAV, doc. Vladimír Ira, vedecký tajomník Prognostického ústavu SAV Dušan Bevilaqua, zástupcovia ďalších akademických inštitúcií, ako aj médií a ďalší hostia.

Okrem finančnej odmeny získali všetci finalisti diplom ako ocenenie ich úspešného pôsobenia v súťaži, časopisy Krásy Slovenska z dielne vydavateľstva Dajama a umelecké dielko od žiakov Zuzany Homolovej zo Základnej umeleckej školy Ľudovíta Rajtera na Sklenárovej ul. v Bratislave.
  • Prvú cenu porota udelila Kristíne Iarošovej z Katedry biológie a ekológie, Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici za esej s názvom Príroda nepatrí ľudstvu – ľudstvo patrí prírode.
  • Druhá cena putuje na Moravu a získala ju Eliška Gerthnerová z Katedry rozvojových studií, Přirodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci. Autorka svoju prácu nazvala Zamyšlení nad stavem české společnosti před a po roce 1989 nejen ve věcech udržitelnosti.
  • Tretiu cenu získala Lenka Katunincová z Katedry sociológie, Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Jej esej má názov: Kvalita života v mestskom prostredí a jej udržateľnosť.
  • Osobitnú cenu za odborný prínos porota udelila Františkovi Liptákovi z Ekonomickej fakulty Technickej univerzity v Košiciach (ktorý je zároveň poslucháčom Právnickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach), za esej s názvom Udržateľný spôsob života alebo ako zlepšiť náš svet?
  • A napokon, osobitná cena za angažovaný prístup patrí Viere Kôpkovej z Katedry humánnej geografie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave, ktorá svoju prácu nazvala Obnova vidieka.
Okrem vyššie uvedených postúpili medzi deväť finalistov súťaže aj: Mária Havašová z Univerzity Komenského v Bratislave, Bc. Pavel Kadlec z Ostravskej univerzity, Martin Kminiak z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre a Michal Mochťák z Masarykovej univerzity v Brne.

Pred slávnostným vyhlásením výsledkov súťaže sa konala moderovaná diskusia s pozvanými hosťami Martinom Bútorom, Zuzanou Kronerovou a Danielom Pastirčákom na tému November 1989 a 20 rokov po ňom – očakávania a realita. Spomienky, vízie a najmä úprimné výpovede diskutujúcich s vďakou ocenili všetci prítomní.

Atmosféru slávnostného popoludnia pôsobivo dopĺňali husle a spev majstra Sama Smetanu.

Projekt, súčasťou ktorého bola aj táto akcia, podporila na základe zmluvy č. LPP-0128-07 Agentúra na podporu výskumu a vývoja (APVV) a realizuje sa pod záštitou Pracovnej skupiny Hodnoty pre udržateľnú budúcnosť pri európskom EcoFore.



Deň otvorených dverí v rámci Týždňa vedy a techniky 2009 sa v priestoroch Geografického ústavu SAV uskutočnil v utorok 3. novembra. Začal sa stretnutím so zástupcami médií o aktivitách ústavu. Jeho pracovníci sa sústredili na informácie o činnosti Geografického ústavu SAV, možností doktorandského štúdia a prezentáciu učebných odborov. Popoludňajšia časť Dňa otvorených dverí na Geografickom ústave pokračovala prezentáciou dosiahnutých výsledkov (vrátane výstavy publikovaných monografií, časopisov a máp) v uplynulom roku, mala populárno-vedecký charakter a priblížila geografické poznatky z expedície pracovníka Geografického ústavu SAV Daniela Kollára do Južnej Ameriky.

Text: prof. Mikuláš Huba, predseda súťažnej poroty,
Foto: Ferdinand Tisovič, VladimírŠmihula




UPOZORNENIE: Týždeň vedy a techniky na pracoviskách SAV na Slovensku pokračuje... Zaujímavý program pre všetkých zvedavcov túžiacich spoznať dobrodružstvo poznania a prácu vedcov priamo na ich pracoviskách alebo aj mimo nich je pripravený aj na štvrtok 5. novembra, piatok 6. novembra, v nedeľu 8. novembra a dokonca aj na budúci týždeň. Vyberte si z programu: Program Týždňa vedy a techniky 2009 na pracoviskách SAV. Srdečne Vás pozývame!

Tlačový odbor SAV