Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Slovenský koordinátor IYA 2009 Drahomír Chochol, riaditeľ Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici Aleš Kučera a  doc. Eva Smolková, predsedníčka Komisie pre propagáciu a médiá P SAV,  na tlačovej konferencii pred otvorením Týždňa vedy a techniky.

Dnes sa začína Týždeň vedy a techniky na Slovensku 2009

2. 11. 2009 | videné 1242-krát
S cieľom predstaviť výsledky vedy širokej verejnosti v ňom svoje brány otvorili aj pracoviská SAV. V predstihu Týždeň vedy a techniky v SAV uviedla v Bratislave tlačová konferencia Astronomického ústavu SAV.

S informáciou o Týždni vedy a techniky v SAV vystúpila na tlačovej konferencii vo štvrtok 22. októbra predsedníčka komisie Predsedníctva SAV pre propagáciu a média doc. PhDr. Eva Smolková, Csc. V úvode zdôraznila, že Týždeň vedy a techniky je pre SAV vynikajúcou príležitosťou predstaviť širokej verejnosti výsledky svojich výskumov a ich praktické využitia prostredníctvom Dní otvorených dverí, výstav, prednášok a ďalších podujatí. Zdôraznila, že svoju činnosť bude prezentovať takmer 40 ústavov SAV a ďalších pracovísk akadémie.

"Dni otvorených dverí pripravilo 35 ústavov. Pripravené sú tiež stretnutia s vedeckými pracovníkmi ústavov SAV, ktoré sa uskutočnia v Bratislave, Košiciach, Nitre, vo Zvolene, v Tatranskej Lomnici, v Hurbanove a inde. Okrem toho pracoviská akadémie pripravili pre deti, žiakov, študentov a ostatnú verejnosť desať výstav priamo na pracoviskách SAV. Na rôznych miestach po celom Slovensku odznie v priebehu tejto akcie 40 prednášok, niektoré z nich mimo rámca Dní otvorených dverí," uviedla Eva Smolková.

O všetkých akciách i s potrebnými kontaktmi, sa viac dozviete v informačnej brožúrke o podujatiach SAV počas Týždňa vedy a techniky v informačnej brožúrke o podujatiach SAV počas Týždňa vedy a techniky, ktorá je k dispozícii aj na internetovej stránke SAV. V zadnej časti brožúrky sú tiež informácie o ďalších tlačových podujatiach SAV počas Týždňa vedy a techniky.

Aktivity Astronomického ústavu SAV (AsÚ SAV) k Medzinárodnému roku astronómie (IYA) 2009 (ukončené i pokračujúce) i podujatia v rámci Týždňa vedy a techniky na tlačovej konferencii predstavili riaditeľ Astronomického ústavu SAV v Tatranskej Lomnici a vedúci grantového projektu APVV "Astronómia pre učiteľov a žiakov" RNDr. Aleš Kučera, CSc., vedúci grantového projektu APVV "Stretnutia s vesmírom" RNDr. Vojtech Rušin, DrSc. , slovenský koordinátor IYA 2009 a slovenský zástupca v popularizačnom grantovom projekte EÚ "Aurora Polaris" RNDr. Drahomír Chochol, DrSc. Zúčastnila sa aj zástupkyňa Agentúry na podporu výskumu a vývoja (APVV) Alena Appelová.

Riaditeľ AsÚ SAV v Tatranskej Lomnici Aleš Kučera v úvode svojej prezentácie predstavil aktivity ústavu v rámci tohtoročného Týždňa vedy a techniky. Išlo o pozorovania objektov nočnej oblohy ďalekohľadmi observatória v Starej Lesnej v dňoch 22. až 24. októbra. Táto akcia sa konala pri príležitosti 400. výročia prvých astronomických pozorovaní Jupitera a jeho mesiačikov uskutočnených Galileom Galileim.

Upozornil a verejnosť pozval tiež na Výstavu repliky Mechanizmu Antikythera v priestoroch Astronomického ústavu SAV v Starej Lesnej. Ide o prvý mechanický počítač na výpočet polôh nebeských telies, skonštruovaný okolo roku 150 pred n. l. Výstavu mechanizmu s 8 sprievodnými panelmi, ktorú poskytla Univerzita v Aténach v rámci spoločného európskeho projektu Aurora Polaris programu Grundtvig (zúčastňuje sa na ňom Anglicko, Grécko, Poľsko a Slovensko), si verejnosť môže pozrieť ešte aj v novembri.

Tradičný Deň otvorených dverí v Astronomickom ústave SAV v Starej Lesnej pri príležitosti Týždňa vedy a techniky 2009 bude v utorok 3.novembra. Okrem prednášok o zameraní a výsledkoch AsÚ SAV, uskutočnia sa aj pozorovania objektov nočnej oblohy ďalekohľadmi observatória v Starej Lesnej.


Projekt "Astronómia pre učiteľov a žiakov"


Projekt, ktorý bol financovaný Agentúrou na podporu výskumu a vývoja (APVV), trval do 31. októbra 2009, predstavil hlavný riešiteľ Aleš Kučera, riaditeľ AsÚ SAV. Na riešení projektu sa podieľalo aj päť škôl – Gymnázium – Spojená škola v Poprade, Základné školy Jarná a Letná v Poprade, Základná škola v Spišskom Štiavniku a Tatranskej Lomnici.

Hlavným cieľom projektu, podľa Aleša Kučeru bolo umožniť prístup učiteľom k vedeckým poznatkom na AsÚ SAV a v astronómii všeobecne a naučiť ich využívať tieto poznatky v popularizácii na školách, oboznámiť učiteľov rámcovo s princípmi vedeckých experimentov a s vedeckou prácou. Ďalej umožniť pracovníkom AsÚ SAV pravidelne popularizovať vedecké výsledky na spolupracujúcich školách, umožniť žiakom pravidelne navštevovať vedeckú inštitúciu AsÚ SAV a jej observatóriá a oboznamovať sa s výsledkami vedeckej práce a zároveň predstaviť žiakom vedu a vedeckú prácu ako vzrušujúcu a zmysluplnú životnú dráhu.


Projekt "Stretnutia s vesmírom"


Projekt AsÚ SAV v Tatranskej Lomnici "Stretnutia s vesmírom" LPP-0146-06, bol v plnej miere financovaný Agentúrou na podporu výskumu a vývoja (APVV). Ako informoval vedúci grantového projektu Vojtech Rušin, hlavným cieľom projektu bola popularizácia astronómie a príbuzných vedných disciplín medzi najširšou verejnosťou všetkými dostupnými prostriedkami. Projekt sa začal 1. januára 2007 a skončil 31. októbra 2009.

V rámci projektu sa v priebehu troch rokov uskutočnili nasledujúce aktivity: Trojdňový celoslovenský seminár o najnovších poznatkoch astronomického výskumu spojený s praktickými ukážkami pozorovaní pre 60 učiteľov fyziky základných a stredných škôl; šesťdielny seriál populárno-vedeckých prednášok pre verejnosť v Bratislave, Košiciach a v Banskej Bystrici (2009).

V každom roku projektu, ako ďalej uviedol Vojtech Rušin, bol "Deň otvorených dverí" na vysokohorských pracoviskách AsÚ SAV na Skalnatom plese a Lomnickom štíte, pričom odhadovaný počet návštevníkov z celého sveta - do desaťtisíc. Zaujímavé boli exkurzie pre žiakov a verejnosť, prevažne v areáli AsÚ SAV na Starolesnianskych lúkach, prednášky po celom území Slovenska. Z celoslovenských astronomických seminárov vznikli tri zborníky prednášok, vrátane CD nosičov. Veľmi populárne sú astronomické pohľadnice, brožúrky. Množstvo odborných a populárnych článkov, tlačové konferencie, referáty doma i v zahraničí a mnoho ďalších podujatí.


Projekt "Aurora Polaris"


Medzinárodný projekt 84100468/p-PO "Aurora Polaris" programu celoživotného vzdelávania Grundtvig – učiace sa partnerstvá financovaný Európskou úniou prostredníctvom Slovenskej akademickej asociácie pre medzinárodnú spoluprácu (SAAIC) predstavil vedúci slovenskej časti projektu Drahomír Chochol, slovenský koordinátor Medzinárodného roku astronómie (IYA) 2009. Okrem Slovenska sa na ňom zúčastňuje Veľká Británia (vedenie projektu), Grécko a Poľsko.

Cieľom projektu je podľa Drahomíra Chochola zapojiť študujúcich seniorov do neformálnych príležitostí naviazaných na Medzinárodný rok astronómie IYA2009 a pripraviť pre nich edukačné zdroje z oblasti astronómie. Spolu s AsÚ SAV sa na riešení projektu podieľa Slovenská astronomická spoločnosť pri SAV a Univerzita tretieho veku Univerzity Komenského v Bratislave. Projekt sa začal 1. 8. 2008 a skončí sa 31. 7. 2010.

Ako uviedol v prezentácii Drahomír Chochol, uskutočnili sa 3 nadnárodné stretnutia riešiteľov projektu a študujúcich seniorov v Aténach, Olsztyne a v Tatranskej Lomnici. D. Chochol, P. Haley pripravili referát na Európskej konferencii JENAM 2009 na Univerzite v Herefordshire vo Veľkej Británii "IYA 2009 in Slovakia and European project Aurora Polaris". Z ďalších aktivít treba spomenúť prípravu DVD "Dotyky s Vesmírom" v slovenskej a anglickej verzii, prezentáciu výstavy o M. R. Štefánikovi v AsÚ SAV, prezentáciu M. R. Štefánik astronóm a iné.

Text: Ferdinand Tisovič
Foto: Vladimír Šmihula