Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Účastníci zberu semien v opustených vinohradoch na úbočiach Burdy (foto J. Kučera).

Botanici zo SAV prispievajú do banky semien

30. 10. 2009 | videné 976-krát
Semená desiatich percent celosvetovej flóry boli uložené v britskej semennej banke Kráľovskej botanickej záhrady v Kew, dohromady je to už 3,5 miliardy semien.

Banky semien slúžia na dlhodobé uskladnenie semien rastlín pri nízkych teplotách. Semená si tu uchovajú klíčivosť spravidla na desiatky, možno až stovky rokov, pričom sa dajú využiť na reintrodukciu druhov na ich pôvodné lokality, na šľachtiteľské alebo výskumné účely. Najbohatšia zbierka semien rastlín je v súčasnosti vo Wakehurst Place v grófstve Sussex vo Veľkej Británii. Organizačne táto semenná banka patrí ku Kráľovskej botanickej záhrade (Royal Botanic Gardens, RBG) v Kew pri Londýne, ktorá je jedným zo svetových centier výskumu v oblasti taxonómie rastlín.

V rámci medzinárodného projektu Millenium Seed Bank (MSB) boli za 17 rokov nazbierané a v semennej banke vo Wakehurst Place uskladnené semená 24 200 druhov vyšších rastlín, čo predstavuje 10% celosvetovej flóry. Celkove je tu uložených približne 3,5 miliardy semien. Zber organizovala Kráľovská botanická záhrada v Kew v spolupráci s viac ako 50 partnerskými inštitúciami zo všetkých kontinentov, medzi nimi aj s Botanickým ústavom SAV.

Na zber a štúdium klíčivosti semien a spôsobov ich dlhodobého uchovania pri nízkych teplotách bolo zameraných viacero samostatných projektov, na úrovni EÚ to bol projekt 6. RP ENSCONET - European Native Seed Conservation Network, na ktorom sa Botanický ústav SAV tak isto zúčastnil. Prírodovedec a autor mnohých filmov o prírode Sir David Attenborough označil projekt semennej banky za pravdepodobne najvýznamnejšiu iniciatívu v oblasti druhovej ochrany rastlín vôbec.

Dňa15. októbra t. r. boli za účasti zástupcov partnerských inštitúcií z celého sveta a za pozornosti britských aj svetových médií uložené do semennej banky semená symbolicky 24200. druhu - divorastúceho banánu z Číny, Musa itinerans. Zároveň bol pri tejto príležitosti deklarovaný nový cieľ - zozbierať do roku 2020 semenný materiál ďalších 15% druhov vyšších rastlín z celého sveta. Botanický ústav SAV sa okrem projektu 6. RP zúčastnil zberu semien pre projekt MSB aj na základe memoranda o porozumení medzi ústavom a RBG v Kew, ktoré odzrkadľuje mnohoročnú spoluprácu týchto dvoch inštitúcií. Popri pracovníkoch ústavu, ktorí koordinovali slovenský príspevok k projektu MSB, sa na zbere semien zúčastnili aj botanici z ďalších slovenských pracovísk, osobitne zo Slovenského národného múzea, Slovenskej poľnohospodárskej univerzity a CHKO Slovenský kras. Duplikáty semien nazbieraných zo Slovenska sú uložené v Slovenskej génovej banke v Piešťanoch. Zber bol zameraný predovšetkým na ohrozené a endemické druhy.

prof. Karol Marhold
Botanický ústav SAV