Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prítmie výstavných miestností zdôrazňuje hlavnú tému výstavy - Energia a prostredie pre život... Kameramana zaujal gumový motor.

Energia a prostredie pre život

29. 10. 2009 | videné 1124-krát
Pod týmto názvom v pondelok 26. októbra otvorili v Slovenskom národnom múzeu na Vajanského nábreží v Bratislave interaktívnu výstavu v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied.

Výstava Energia a prostredie je život je ďalšou z podobných výstav, ktoré Slovenské národné múzeum pripravuje v spolupráci so Slovenskou akadémiou vied a je určená predovšetkým školákom a študentom. Pravda, veľa zaujímavého na nej nájdu aj dospelí návštevníci. Ako pripomenul v úvodnom príhovore na vernisáži Branislav Rezník, poverený vedením tejto inštitúcie do menovania nového riaditeľa, ide už o piatu podobnú výstavu v spolupráci so SAV. Pripomenul, že ak sme pred niekoľkými rokmi konštatovali, že múzejná pedagogika na Slovenku prestala po roku 1989 postupne existovať, vďaka viacerým odborníkom sa vracia do múzeí. Osobitne vyzdvihol podiel kurátora a autora libreta výstavy Júliusa Rosu.

Podpredsedníčka SAV Viera Rosová uviedla, že SAV spolupracuje so Slovenským národným múzeum v rámci dohody o spolupráci na popularizácii vedy formou interaktívnych výstav. Cieľom týchto význam je priblížiť aktuálne poznanie ľudstva ale aj osobnosti slovenskej vedy a výskumu. Ocenila ústretovosť SNM pri organizovaní týchto výstav.

K návštevníkom vernisáže sa prihovoril aj kurátor výstavy Július Rosa, ktorý zdôraznil, že výstava pripomína stále aktuálne témy energie a prostredia. "Snažili sme sa témou i formou vytvoriť výstavu, ktorá by bola pociťovaná ako priestor pre vzdelávanie a diskusie, ako priestor pre pobavenie zvláštneho druhu. Jej pozadie tvoria pokusy zvládať niektoré neistoty dneška. V podstate každý z nás vníma či chce alebo nie, nové hrozby a riziká, možnosť nedostatku ropy, reakcie nadmieru zaťažovaného prostredia, stálym rastom počtu ľudí na Zemi ako aj ich vzájomného spolupôsobenia," uviedol kurátor a pripomenul, že súčasné postupy v nakladaní s energiou a prostredím môžu viesť až k ohrozeniu kultúry, toho, čo sme – podobne ako príroda v evolúcii - vytvorili a zapísali v širšom slova zmysle v celej kultúre.

Spomeňme aspoň niekoľko exponátov bez nároku na logické poradie – konvekčná vrtula dokazuje vyžarovanie tepla ľudským organizmom, rekuperátor vzduchu predvádza možnosť vetrania vnútorných priestorov so zníženými stratami energie, Stirlingov motor ukazuje jednu z možností zvyšovania účinnosti pohonných zariadení, gumový motor jednu zo zrejme slepých ciest, tepelné čerpadlo je možnosťou ako využívať teplo zo zeme či odpadové teplo z iných zariadení, parný stroj históriu zo začiatkov prudkého technického rozvoja podobne ako Faradayov transformátor, Crookesov mlynček energetickú výdatnosť svetelného žiarenia, ale na výstave sa môžeme oboznámiť aj s heliostatom, prístrojom na plynulé pozorovanie Slnka, ako najperspektívnejšieho zdroja energie pre ľudstvo v budúcnosti. A samozrejme – množstvo ďalších exponátov, ktoré zaujmú malých aj veľkých.

Výstava približuje najnovšie aj tradičné poznatky v oblasti energetiky a získavania energií. Jej realizácia je aj súčasťou projektu "Dotyky poznania", financovaného z grantu Agentúry na podporu výskumu a vývoja. Podporu a spoluprácu tiež poskytli Západoslovenská energetika a RIO 21 Centrum. Výstava potrvá do konca februára budúceho roka.