Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prof. Jay Thelen z USA pri úvodnej prenáške.

Nitra sa stáva jedným z centier rastlinnej proteomiky

27. 10. 2009 | videné 937-krát
Pod názvom "Rastlinná proteomika v Európe" bola v Nitre v dňoch 14. – 16. októbra medzinárodná konferencia, ktorú zorganizoval Ústav genetiky a biotechnológií SAV.

Rastlinná proteomika je nová, prudko sa rozvíjajúca vedná disciplína, ktorá sleduje globálnu analýzu proteínov v organizme. Vďaka nej možno potom lepšie pochopiť biochemické procesy prebiehajúce v organizmoch. Konferenciu Rastlinná proteomika v Európe pod záštitou COST* zorganizoval mladý, vo vedeckom svete však už renomovaný, vedec z Ústavu genetiky a biotechnológií SAV Dr. Martin Hajduch.

Konferencia, na ktorej sa zúčastnilo 60 popredných vedcov z oblasti rastlinnej proteomiky z 21 európskych krajín, USA a Japonska, bola rozdelená do piatich sekcií: Proteomické metódy pre vývinovej biológie, Biológia systémov: Integrácia proteomiky s inými "omickými" metódami, Proteomické metódy pre výskum sub-bunečného proteómu, Reaktívne kyslíkové radikály (ROS), Proteomické metódy pre zdokonaľovanie plodín.

Na úvod konferencie odznela v prvej sekcii prednáška prof. Jaya Thelena z Univerzity v Missouri (USA) pod názvom Proteomický výskum vývinu semena pri olejných plodinách – súčasný stav a ciele pre budúcnosť. Druhú sekciu otvoril prof. Wolfram Weckwerth z Viedenskej Univerzity prednáškou Integrácia dát pri metabolomike a proteomike pre zlepšenie anotácie genómu a biológiu systémov. A prednáška prof. Iana Møllera z Aarhus University v Dánsku pod názvom Úloha proteínov oxidácie v bunkovom metabolizme otvorila štvrtú sekciu. Konferenciu ukončila prednáška Dr. Dominiqua Joba z firmy BayerCropScience pod názvom Proteomický výskum semena a identifikácia molekulárnych markerov pre biotechnologický priemysel.

Počas konferencie bolo tiež zasadnutie riadiaceho výboru programu COST "Rastlinná proteomika v Európe", kde sa, okrem iného, preberali aj možnosti realizácie spoločného projektu pre RP 7.

Konferencia potvrdila stabilné miesto Nitry v celoeurópskom proteomickom výskume rastlín a dôležitosť proteomického výskumu pre celkové pochopenie a charakterizáciu molekulárnych mechanizmov, ktoré prebiehajú v rastlinách.

* European Co-operation in the Field of Scientific and Technical Research. Je to európska mnohostranná spolupráca v oblasti výskumu a vývoja so zameraním na základný a aplikovaný výskum rastlín.