Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Štvorica hlavných prednášateľov počas seminára. Zľava doc. Adam Bžoch, prof. Ladislav Šimon, Basil Kersky a  prof. Gunther Nickel.

O Günterovi Grassovi v Bratislave

23. 10. 2009 | videné 1106-krát
V utorok 20. októbra sa v Bratislave uskutočnilo medzinárodné vedecké sympózium na tému "Gdančan Günter Grass" venované hodnoteniu diela a literárneho, ako aj spoločenského vplyvu prozaika.

Významná osobnosť súčasnej nemeckej literatúry Günter Grass (*16. októbra 1927) je nositeľom Nobelovej ceny za literatúru (1999). Na pôde Goetheho inštitútu v Bratislave podujatie zorganizovali Goetheho inštitút a Poľský inštitút v spolupráci s Ústavom svetovej literatúry SAV. Vystúpili na ňom literárny historik a kritik prof. Gunther Nickel z univerzity v Mainzi, poľsko-nemecký publicista Dr. Basil Kerski, slovenský germanista prof. Ladislav Šimon z univerzity v Košiciach a riaditeľ Ústavu svetovej literatúry SAV doc. Adam Bžoch.

Nemecký spisovateľ Günter Grass (prístupný aj v niekoľkých slovenských prekladoch) sa ako angažovaný intelektuál nikdy nebál dobrovoľne zaujať pozíciu outsidera, ako zdôraznil Gunter Nickel, a dodnes tak svojím dielom, ako aj občianskymi postojmi stojí mimo stredného – konformného – prúdu nemeckej kultúry. Basil Kerski objasňoval úlohu Güntera Grassa v nemecko-poľskom dialógu, ktorej východisko bolo od vydania autorovej prvotiny – románu Plechový bubienok (1959) - nepohodlné v zmysle mikrohistorického pripomínania vytesnených skutočností týkajúcich sa fašizmu i multikultúrneho spolunažívania v Európe predvojnových rokov. Ladislav Šimon vystúpil s príspevkom na tému "Günther Grass ako európsky fenomén", v ktorom na príkladoch z Grassovho celoživotného diela a na spoločensko-historickom pozadí analyzoval individuálno-psychologické mechanizmy autorovej literárnej kreativity. Adam Bžoch sa venoval rozdielom mentalít vo vnímaní Grassa v českom a slovenskom kultúrnom prostredí.

Sympózium sa uskutočnilo v rámci októbrových spoločenských, kultúrnych a vedeckých podujatí, venovaných Grassovi ako gdanskému rodákovi, organizovaných poľskou a nemeckou stranou v spolupráci so slovenskými inštitúciami.

A. B.
Foto: ÚSvL SAV