Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

.

Knižná novinka z Historického ústavu SAV

14. 10. 2009 | videné 1033-krát
Nová publikácia o živote slovenskej spoločnosti v medzivojnovom období – "Jaroslava Roguľová a kol.: OD OSMIČKY K OSMIČKE - Premeny slovenskej spoločnosti v rokoch 1918 – 1938".

Kniha OD OSMIČKY K OSMIČKE - Premeny slovenskej spoločnosti v rokoch 1918 – 1938 ako celok predstavuje originálny a mimoriadne pestrý obraz dejín Slovenska v Československu. Tematicky postihuje najrozličnejšie oblasti života: politiku, kultúru, otázky trávenia voľného času, kultúry bývania, slovenského jazyka, technických výdobytkov, šľachty na Slovensku, hovorí o kine, divadle, rozhlasovom vysielaní, o školstve, kriminalite či o futbale, a využíva interdisciplinárne prístupy (historické, etnologické, lingvistické, pohľady z dejín vedy a techniky a pod.).

Ambíciou autorov bolo zacieliť pozornosť odborníkov i záujem čitateľskej verejnosti na témy našich dejín, ktorým sa v slovenskej historiografickej spisbe dosiaľ venovalo málo priestoru. Vychádzali pritom z názoru, že výskum dejín spoločnosti má v spojení s politickými či hospodárskymi dejinami neoceniteľný prínos a je ich mimoriadne plastickým doplnkom. Prostredníctvom vtiahnutia do bežného života vie priblížiť mnohé jeho stránky veľmi zrozumiteľne a adresne, umožňuje skúmať vplyvy a účinky prijatých ustanovení na život ľudí, pomáha dešifrovať a pochopiť správanie i reakcie spoločnosti, ako aj jej záujmových, národnostných, profesijných či náboženských skupín.

Základnú líniu knihy predstavuje otázka, ako sa dvadsať medzivojnových rokov od vzniku Československa v roku 1918 do zavedenia autonómie Slovenska na jeseň 1938 pod vplyvom demokratizačných, nacionálnych, kultúrnych, inštitucionálnych, modernizačných, technických, hospodárskych a iných zmien prejavilo v každodennom živote bežných ľudí. Na tomto základe sa rozvíjajú ďalšie všeobecnejšie i konkrétnejšie otázky: Ako sa menila spoločnosť na Slovensku? Ako sa menilo jej vnímanie politiky, kultúry, verejného života a ako sa na tom podieľala? Ako sa vyrovnávala s politickou skutočnosťou v štáte, ako sa do nej zapájala a ako ju ovplyvňovala historická skúsenosť z predchádzajúceho života v rámci Uhorska? Ako do jej života zasiahli technické vymoženosti či demokratické prvky v spoločnosti a v politike? Ako trávila voľný čas a aké zmeny nastali v tomto smere?

Takáto publikácia je v našej historiografii zaoberajúcej sa medzivojnovým obdobím slovenských dejín novinkou. Ide vlastne o priekopnícky pokus pozrieť sa na túto tému prostredníctvom nových pohľadov a sond do jednotlivých oblastí života spoločnosti. Kniha prináša veľa podnetov, otvára ďalšie témy a otázky, ktoré potvrdzujú, že tento smer bádania má vo výskume našich dejín svoje dôležité a neoceniteľné miesto.

Publikácia obsahuje obrazovú prílohu, menný register a zoznam výberovej literatúry. Kúpiť si ju môžete v sieti predajní Panta Rhei v Bratislave a Artforum (5,30 Eur). Elektronickú verziu knihy nájdete v e-knižnici internetového časopisu, ktorý vydáva Historický ústav SAV Forum Historiae .

J.R.


Od osmičky k osmičke : premeny slovenskej spoločnosti v rokoch 1918-1938.
Autori: ROGUĽOVÁ, Jaroslava - BENKO, Juraj - DRAXLER, Vladimír - FALISOVÁ, Anna - HALLON, Ľudovít - HANULA, Matej - HOLEC, Roman - JAKSICSOVÁ, Vlasta - KÁZMEROVÁ, Ľubica - PODMAKOVÁ, Dagmar - PODOBA, Juraj - SABOL, Miroslav - STRAPCOVÁ, Katarína - ZEMKO, Milan - ŽIGO, Pavol.
Recenzenti: Valerián Bystrický, Ivan Kamenec. Bratislava : Historický ústav SAV, 2009. 223 s.

Kniha vyšla s finančnou podporou Centra excelentnosti výskumu kľúčových otázok moderných dejín Slovenska pri Historickom ústave SAV a Literárneho fondu.

Obsah knihy (kliknúť)