Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Barbara Kalla s riaditeľom Ústavu svetovej literatúry SAV doc. Adamom Bžochom.

Hosťovské prednášky v Ústave svetovej literatúry

7. 10. 2009 | videné 1039-krát
V septembri na pôde Ústavu svetovej literatúry SAV v Bratislave prednášali významní zahraniční literárni vedci Roman Halfmann z nemeckého Meinzu a Barbara Kalla z poľskej Wroclavi.

V stredu 23. septembra bola prednáška Dr. Romana Halfmanna z Univerzity Johannesa Guttenberga v Mainzi (t. č. DAAD lektora na Katolíckej univerzite v Lubline) pod názvom Problém Kafka – Keď autori čítajú Kafku.

Dr. Halfmann prišiel na pozvanie Oddelenia porovnávacej literárnej vedy ako uznávaný nemecký kafkológ, člen Kafkovej spoločnosti v New Yorku, Nemeckej Kafkovej spoločnosti, Medzinárodnej spoločnosti Th. Bernharda vo Viedni. Jeho prednáška o recepcii Kafku v rozličných literatúrach rozprúdila nebývalo živú diskusiu nielen medzi komparatistami, pokiaľ ide o otázky metodológie porovnávacieho výskumu, kontextu a intertextuality, ale nastolila aj otázky vzťahov a vplyvu „pretextov“, originality, geniality atď., pojmov, ktoré znova svojím spôsobom ožívajú v období postmoderny.

V stredu 30. septembra sa uskutočnila prednáška wroclawskej nederlandistky a literárnej historičky dr. Barbary Kalla, venovaná problematike najsúčasnejšieho výskumu romantizmu v holandskej literatúre. Barbara Kalla, ktorá roku 2007 publikovala v Poľsku pramennú prácu Programy romantyzmu v Niderlandach, predstavila na pôde SAV flexibilnú koncepciu romantizmu, založenú na myšlienke prekračovania hraníc žánrov, času, priestoru a poetických pravidiel, ktorá umožňuje historicky spravodlivo uchopiť literatúru a kultúrne dianie epochy prvej polovice 19. storočia aj v tých častiach Európy, ktoré sa z hľadisku vývinu romantického hnutia nepovažovali za centrálne. Na mnohých, donedávna neznámych alebo zabudnutých príkladoch umeleckej programatiky a estetiky ukázala, akú kľúčovú úlohu zohrávalo v holandských debatách prvej polovice 19. storočia dedičstvo literárnej romantickej školy napriek tomu, že holandská kultúra romantizmus en bloc odvrhla. Predstavený výskum wroclawskej odborníčky korešponduje s prehodnocovaniami epochy romantizmu v stredovýchodnej Európe, ktoré charakterizujú aj výskum časti slovenskej literárnej vedy a slovakistiky.

Prednáška sa uskutočnila v spolupráci s Poľským inštitútom v Bratislave.

Mária Bátorová a Adam Bžoch, ÚSvL SAV
Foto: ÚSvL SAV