Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prezident ALLEA Jüri Engelbrecht otvára rokovanie. Vpravo viceprezident Nicolas Mann, vľavo Rüdiger Klein .

ALLEA rozširuje svoje aktivity

30. 9. 2009 | videné 763-krát
V dňoch 27.-29. septembra po prvý raz v Bratislave rokoval Riadiaci výbor All European Academies (ALLEA) aby prerokoval zásadné dokumenty pred strategickým plenárnym rokovaním organizácie.

Organizácia All European Academies vznikla v roku 1994 a dnes združuje 53 vedeckých akadémií a učených spoločností zo 40 európskych krajín. Jej hlavným poslaním je umožniť a podnietiť spoluprácu akadémií z rôznych geopolitických oblastí Európy. V súčasnosti sídli v holandskom Amsterdame. Od nej je odvodený Poradný výbor Európskych akadémií vied (EASAC).

Na rokovaní pod vedením prezidenta ALLEA Jüri Engelbrechta z Estónska sa zúčastnili viceprezident organizácie Nicolas Mann z Francúzska, členovia výboru Salustiano del Campo zo Španielska, Yücel Kanpolat z Turecka, Štefan Luby zo Slovenska, Ed Noort z Holandska, Gunnar Öquist zo Švédska, Bernhard Plunger z Rakúska, ako aj Rüdiger Klein a Mirjam Bouter zo sekretariátu organizácie.

Hlavným rokovacím dňom bol pondelok 28. septembra na pôde Úradu SAV v Bratislave. V predvečer rokovania účastníkov na spoločenskej večeri prijal predseda SAV prof. Jaromír Pastorek. Hostí na pôde SAV privítal jej vedecký sekretár doc. Fedor Gömöry.

Na stretnutí prerokovali dokumenty zásadného charakteru:
  • Úpravy návrhu strategického plánu ALLEA na roky 2010 až 2015.ALLEA mieni rozšíriť svoje aktivity na témy veda a médiá,výskumné infraštruktúry, open access publikovanie,grantový systém, jeho efektívnosť aj slabiny, trendy vývoja výskumu a vzdelávania v jednotlivých krajinách členov ALLEA. Spätná väzba bude cez kontakty s EK a zámer je rozšíriť ich na Európsky parlament.
  • Úpravy štatútu ALLEA vyvolané vývojom ostatných rokov.
  • Stanovenie členských poplatkov.
    Hostiteľská krajina – Holandsko, nebude už pokrývať celé náklady ako doteraz. SAV je navrhnutá do kategórie členského 2.500,- € ročne v rámci rozpätia 1.000,- až 20.000,- € podľa HDP krajiny.
  • Ustanovenie Európskej akadémie mladých, draft štatútu. Počíta sa s oslovením desiatich najlepšie situovaných akadémií, aby poskytli dotácie na princípe dobrovoľnosti na rozbehnutie projektu. Ďalšie prostriedky sa získajú z privátnych zdrojov. Členstvo bude do 45 rokov veku, začína najskôr 10 rokov po obhajobe PhD, trvá max. 5 rokov. Členovia sa volia na báze svojej excelentnosti. Akadémia by mala byť odrazovým mostíkom mladých vedeckých pracovníkov do zaangažovania sa vo vednej politike a excelentnom výskume. Projekt je zovšeobecnením skúseností zo zakladania národných akadémií mladých v Nemecku, Rakúsku, Holandsku.
  • Prijímanie nových členov vrátane podmienok prijatia regionálnych a špecializovaných akadémií - po odporúčaní národnej akadémie danej krajiny.
  • Správy stálych výborov ALLEA pre etiku vedy, duševné vlastníctvo, evalváciu, sieťovanie európskeho vedeckého vzdelávania.
Všetky dokumenty budú dopracované na strategickom mítingu v novembri 2009 v Amsterdame. Zo SAV sa na ňom na pozvanie zúčastní prof. Štefan Luby. Dokumenty schvália na Valnom zhromaždení ALLEA v apríli 2010 v Štokholme, kde budú pozvaní predsedovia akadémií.

Spracované podľa zápisnice z rokovania.