Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Hostia konferencie diskutujú s vedením PÚ SAV (zľava) riaditeľka PÚ SAV Edita Nemcová, podpredseda SAV Ľubomír Falťan, podpredsedníčka SAV  Eva Majková, zástupkyňa riaditeľky PÚ SAV Tatiana Kluvánková – Oravská.

Prognostici hodnotili dvadsať rokov svojej aktivity

30. 9. 2009 | videné 789-krát
Medzinárodná vedecká konferencia Prognostického ústavu SAV z 24. septembra potvrdila dynamické zmeny výskumnej činnosti jej pracovníkov.

Prognostický ústav SAV s finančnou podporou projektov 6 RP, RUBICODE, GOVERNAT, EUROCOOP a VEGA 2/0213/09 zorganizoval 24. septembra v Malom kongresovom centre VEDA v Bratislave medzinárodnú vedeckú konferenciu Horizonty rozvoja slovenskej spoločnosti, 20 rokov Prognostického ústavu SAV. Zúčastnili sa na nej aj podpredsedovia SAV Eva Majková, prof. Daniela Ježová a Ľubomír Falťan.

V hodnotení činnosti riaditeľka Prognostického ústavu SAV (PÚ SAV) Edita Nemcová povedala: "Prognostický ústav SAV od svojho založenia v roku 1989 prešiel, hlavne počas posledných desiatich rokov svojej existencie, dynamickými zmenami. Ťažisko výskumu sa posunulo od krátkodobých prognóz k dlhodobým stratégiám a scenárom vývoja, aby ústav súčasne s napĺňaním svojho poslania v oblasti základného výskumu pružne reagoval na náročné požiadavky praxe, hlavne decíznej sféry."

Podľa jej slov, sa ústav v súčasnosti koncentruje na interdisciplinárny základný a aplikovaný výskum v týchto oblastiach:
  • a) teoretické, metodologické a koncepčné problémy prognózovania vývoja slovenskej spoločnosti v národnom i svetovom kontexte;
  • b) spoločenská dimenzia globálnych environmentálnychzmien;
  • c) koevolúcia inštitucionálnej a technologickej zmeny.
Hlavným zámerom konferencie bolo prezentovať aktivity a výsledky práce Prognostického ústavu SAV v uvedených tematických oblastiach.

Eva Majková v príhovore o. i. povedala: "Prognostický ústav za dvadsať rokov prekonal úspešný vývoj, etabloval sa v domácom i zahraničnom prostredí a je aktívny aj v doktorandskom štúdiu. V neposlednom rade je veľmi známy aj mediálne a Patrí medzi popredné ústavy nielen III. Oddelenia vied, ale aj celej SAV."

V prvom bloku nazvanom Prognózovanie a stratégia vývinu slovenskej spoločnosti vystúpil Pavol Kárász z Prognostického ústavu SAV, ktorý sa zaoberal vývojom ekonomického prognózovania, išlo o Projekt ročnej makroekonomickej prognózy 1990-2002. Základné determinanty sociálno-ekonomického rozvoja SR v dlhodobom horizonte objasnil a prof. Pavol Vincúr z Ekonomickej univerzity v Bratislave.

Druhý blok s názvom Koevolúcia inštitucionálnej a environmentálnej zmeny bol organizovaný virtuálnym vedeckým centrom pri PÚ SAV CETIP (Centrum transdisciplinárnych štúdií inštitúcií, evolúcie a politík). CETIP sa sústreďuje na podporu medzinárodnej spolupráce prostredníctvom interdisciplinárneho výskumu, intergeneračnej spolupráce a transdisciplinárnej diskusie. S prednáškou výstúpila prof. Jiřina Jílková z Vysokej školy ekonomickej v Prahe pod názvom Ochrana ovzdušia a zmena klímy: Znižovanie potrebných nákladov cestou ich integrácie do byrokratického labyrintu. Tatiana Kluvánková – Oravská, zástupkyňa riaditeľky Prognostického ústavu SAV, sa zaoberala témou Od riadenia k rozhodovaniu: Inštitucionálne inovácie v politike životného prostredia rozšírenej EÚ. Vedúci vedecký pracovník Prognostického ústavu SAV a predseda vedeckej rady PU SAV Vladimír Baláž hovoril o perspektívach rozvoja poznatkovej ekonomiky v SR.

Záverečný blok konferencie venovali jej organizátori téme Horizonty rozvoja slovenskej spoločnosti, výzvy a riziká, ku ktorej vystúpili prof. Jiřina Jílková, podpredseda SAV Ľubomír Falťan. Prorektor Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave a vedúci Centra pre rozvoj sídelnej infraštruktúry znalostnej ekonomiky SPECTRA+ prof. Maroš Finka vo svojom vystúpení ocenil spoluprácu s PÚ SAV a hovoril najmä o jej ďalšom prehlbovaní v rámci centra excelencie SPECTRA+.

Konferencia reagovala aj na naliehavé témy súčasnosti, predovšetkým globálnu krízu vnímanú nielen ako krízu ekonomiky, ale v širšom spoločenskom kontexte ako krízu hodnôt. Nevyhla sa ani diskusii o rastúcej kritike súčasnej ekonomickej vedy na medzinárodnej úrovni, ktorú odštartoval laureát Nobelovej ceny za ekonómiu z roku 2008 Paul Krugman. Podľa Krugmana sa ekonomické vedy dostali do izolácie od spoločensko- historických súvislostí, a preto zlyhali v prognózovaní krízy.

Vedenie Prognostického ústavu SAV nezabudlo ani na tých, ktorí sa podieľali na budovaní ústavu, propagácii výsledkov vo svete a v šírení jeho dobrého mena v priebehu dvadsiatich rokov a odovzdali im Ďakovné listy PÚ SAV.

Na záver sa nová generácia prognostikov - doktorandov a vedeckých pracovníkov - predstavila postermi a projektmi, ktoré vznikli na pôde Prognostického ústavu SAV.

Príspevky, ktoré odzneli na konferencii, ako i závery diskusie sa stanú súčasťou knižnej publikácie, ktorá sa pripravuje k vydaniu vo vydavateľstve SAV VEDA.