Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

27. Psychologické dni boli venované osemdesiatinám vedca prof. Damiána Kováča. Na snímke prof. Kováč počas svojej prednášky v prvý deň konferencie.

Premeny psychológie v európskom priestore

29. 9. 2009 | videné 1545-krát
Pod týmto názvom sa v Bratislave konali 27. Psychologické dni, na ktorých sa stretlo viac ako 250 psychológov z Čiech, Moravy a Slovenska. Venované boli osemdesiatke prof. Damiána Kováča.

Miestom 27. Psychologických dní v dňoch 9. – 11. septembra bola Fakulta sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského na ul. Odbojárov v Bratislave. Zorganizovala ich Slovenská psychologická spoločnosť pri SAV spolu s Českomoravskou psychologickou spoločnosťou. Tohtoročné Psychologické dni, na ktorých sa zúčastnilo viac ako 250 psychológov z výskumu, praxe i vysokých škôl Slovenska, Čiech a Moravy, boli organizované pri príležitosti 80-tych narodenín prof. PhDr. Damiána Kováča, DrSc., významného predstaviteľa slovenskej psychológie, bývalého predsedu Slovenskej psychologickej spoločnosti pri SAV a riaditeľa Ústavu experimentálnej psychológie SAV.

Podujatie otvoril predseda Slovenskej psychologickej spoločnosti pri SAV PhDr. Ivan Sarmány-Schuller, CSc. , ktorý okrem iného upozornil na istú paralelu medzi týmito stretnutiami psychológov a udalosťami, ktoré sa dejú vo svete, resp. okolo nás. Ako príklad uviedol 11. september 2001, keď počas stretnutia psychológov padli v New Yorku "dvojičky". Zaujímavé veci v tomto čase sa však diali aj po iné roky. Tento rok napr. prišiel na Slovensko dalajláma, ktorý vyslovil myšlienku, že by sme sa mali viac venovať nášmu vnútornému duchovnému potenciálu. "To je vlastne to, čo robíme aj my, len naše vysvetlenie je trochu iné. Ale aj tak je tu určitá zaujímavá koincidencia – vo svete sa udeje práve to, o čom my práve rokujeme. A aj keď tém, o ktorých je a ešte bude reč, je veľa, tentokrát je dominantnou etika. Teda to, čo všetko môžeme, za akých okolností, akým spôsobom, aké môžu byť následky alebo dôsledky našich rozhodnutí, teda aké je ich pôsobenie, atď. To všetko môže byť totiž v určitých prípadoch veľmi vážne pre človeka, ktorý sa na nás obráti a samozrejme tiež pre odborníka," zhrnul stručne pre Aktuality SAV svoje úvodné vystúpenie Ivan Sarmány-Schuller.

Etickú stránku psychologickej praxe zdôraznil vo svojom vystúpení aj prezident Slovenskej komory psychológov PhDr. František Skokan, ktorý oboznámil prítomných s právnym rámcom psychologickej činnosti. "Bolo by dobre, keby psychológovia, okrem psychologického vzdelania mali aj dostatok právneho vedomia, ktoré žiaľ, v mnohých prípadoch stále nie je dostatočné. Ale bez právneho vedomia nie je možné byť etickým. Rozhodne nemôžem súhlasiť s tým, že psychológ musí robiť len psychológiu. Psychológ okrem svojho odborného zamerania musí vedieť fungovať aj v právnych vzťahoch. Musí teda mať dobré právne vedomie. Ak totiž robí svoju psychologickú činnosť neodborne, môže to mať má veľký dopad na pohodu a zdravie klienta, resp. pacienta," zdôraznil František Skokan, ktorý spolu s Ivanom Sarmánym-Schullerom, PhDr. Jaroslavom Šturmom, predsedom Českomoravskej psychologickej spoločnosti, doc. PhDr. Máriou Bratskou, PhD z Katedry psychológie Filozofickej fakulty UK v Bratislave a PhDr. Danielom Hellerom, PhD. podpredsedom Českomoravskej psychologickej spoločnosti a vedeckým pracovníkom Psychologického ústavu AV ČR v Prahe tvorili v prvý deň rokovania čestné predsedníctvo.

Zvolená téma Premeny psychológie v európskom priestore reflektovala najnovšie trendy v rôznych oblastiach psychológie v kontexte európskeho spoločenstva, do ktorej slovenská aj česká psychológia patria. Na podujatí odznelo množstvo prednášok, v ktorých sa slovenskí i českí psychológovia zaoberali najrôznejšími problémami, ktorých obsah napovedajú aj názvy jednotlivých sekcií - Etika psychologického výskumu a praxe, Vzdelávanie v psychológii, Nové trendy v psychológii náboženstva, Psychológia v škole a vo vzdelávaní, Klinická psychológia a psychológia zdravia, Sociálna psychológia a osobnosť, Nové trendy v psychodiagnostike, Psychológia u detí, dospievajúcich a v rodine a ďalšie. Nechýbala ani sekcia k jubileu prof. Damiana Kováča.

Najviac očakávaná, ešte v prvý deň rokovania, bola najmä prednáška bývalého dlhoročného riaditeľa Ústavu experimentálnej psychológie SAV prof. Damiána Kováča Psychológia v pomykove – od reality k želateľnej vízii?, v ktorej prof. Kováč prezentoval svoj psychoregulačný model osobnosti osvetľujúci vznik komformnej, primitívnej a kultivovanej osobnosti. Víziou podľa prof. Kováča je skúmanie systémových psychoregulátorov, akými sú múdrosť, altruizmus, tolerancia, pokornosť, striedmosť atď. "Osobnosť je psychologická kvalita života, vznikajúca z genetického vybavenia formovaná environmentom, sociálnom, kultúrnom, duchovnom, dotváraná samou sebou – vlastným self, podľa skúsenosti, hodnôt, cieľov a snažení, prejavujúca sa osobitosťami a konštantnosťou s možnosťou zmien v celoživotnom vývine jednotlivca," vymedzuje osobnosť prof. Kováč. A zdôrazňuje - "Pokiaľ psychológia nebude vedou o človeku v jeho komplexnom chápaní, zavše budú jej zistenia len parciálne a neúplné, poplatné niektorému z už prekonaných redukcionizmov". Pričom psychológovia podľa neho nie sú len pre problémových jedincov, ale "majú mať závažný podiel v novom všeľudskom zadaní zvyšovať kvalitu života jedincov a spoločenstiev, k čomu však terajší výskumníci poskytujú viacej alebo menej len odťažité údaje."

Ako satelitné podujatie Psychologických dní sa uskutočnil aj Metodologický seminár, ktorého cieľom bolo oboznámiť sa s aktuálnymi metodologickými problémami v oblasti realizácie psychologického výskumu. Súčasťou seminára boli prednášky s diskusiou dvoch významných slovenských výskumníkov a metodológov – doc. Ladislava Timuľáka z Trinity College v Dubline, ktorý prednášal o problémoch skúmania psychologickej intervencie a riaditeľky Ústavu experimentálnej psychológie SAV prof. Viery Bačovej, ktorá prednášala o kritériách psychologického výskumu.