Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Účastníci Zjazdu pred ubytovacím zariadením v Slanickej Osade tesne pred jednou z exkurzií. (Foto: F. Hindák.)

Zjazd slovenských botanikov na Hornej Orave

28. 9. 2009 | videné 1287-krát
V dňoch 15. - 18. septembra sa v malebnom prostredí Hornej Oravy, v Slanickej Osade pri Námestove, konal 9. zjazd Slovenskej botanickej spoločnosti pri SAV.

Zjazdy SBS sa konajú v 5-ročnom intervale v rôznych kútoch Slovenska a podľa miesta konania sú zamerané na botanické hodnoty navštíveného územia. Tohtoročný 9. zjazd Slovenskej botanickej spoločnosti (SBS) bol zameraný na poznanie Flóry a vegetácie Oravy. Zúčastnilo sa na ňom 60 botanikov, z toho 5 zo zahraničia (traja z Poľska a po jednom z Českej republiky a Talianska). Popri Slovenskej botanickej spoločnosti sa na organizácii podujatia podieľala aj Katedra fytológie Lesníckej fakulty TU vo Zvolene, Oravské múzeum P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne, Správa Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava v Námestove a Obvodný úrad životného prostredia Dolný Kubín – pracovisko Námestovo.

Ako čestní hostia boli na zjazd pozvaní a so svojimi prednáškami na ňom vystúpili doc. Lubomír Hrouda (Katedra botaniky, Přírodovědecká fakulta UK, Praha, Česká republika), prof. Zbigniew Mirek (Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN, Kraków, Poľsko), prof. Halina Piękoś-Mirkowa (Instytut Ochrony Przyrody PAN, Kraków Poľsko), prof. Konrad Wołowski (Instytut Botaniki im. W. Szafera PAN Kraków Poľsko) a Kamila Zahradníková (Bratislava, Slovensko). Účastníkov Zjazdu prišiel pozdraviť aj primátor Námestova Ján Kadera ako aj ďalší predstavitelia regiónu. Zahraničným čestným hosťom na úvod rokovaní odovzdali Holubyho pamätné medaily SBS za ich prínos pre rozvoj botaniky na Slovensku, ktorú im v mene SBS odovzdal jej predseda doc. Igor Mistrík z Botanického ústavu SAV v Bratislave.

Na zjazde odznelo 33 prednášok a prezentovaných bolo 8 posterov. Príspevky pokrývali celú škálu organizmov od nižších rastlín (sinice a riasy, lišajníky, mikroskopické aj makroskopické huby, machorasty) až po vyššie rastliny; ako aj metodických prístupov v ich štúdiu (fyziológia, systematická botanika, floristika, geobotanika, populačná biológia a pod.). Súčasťou bohatého programu boli aj exkurzie na najvýznamnejšie rašeliniskové biotopy Hornej Oravy, na ktoré rozvážal účastníkov osobitný autobus. Postupne navštívili rezervácie Spálený grúnik, Mútňanská Píla, Slaná voda, Oravská Polhora-Píla a Klinské rašelinisko.

Príjemným spestrením večerných programov bola nočná prehliadka Oravského hradu v posledný deň rokovania, na ktorej nás sprevádzala pracovníčka Oravského múzea a "duša" organizačného výboru Oľga Removčíková. Aj napriek neskoršej ročnej dobe bolo počasie voči účastníkom zjazdu na oravské pomery veľmi zhovievavé. Cez deň boli príjemné, takmer letné teploty a slabý dážď nás skropil len počas jednej exkurzie.

O päť rokov bude jubilejný 10. zjazd SBS na východnom Slovensku, na ktorý sa už teraz zaiste všetci tohtoroční účastníci veľmi tešia.

Text: Pavol Mereďa.
Fotografie: Pavol Mereďa (ak nie je uvedené inak)