Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Hlavní organizátori zo Slovenska – (zľava) prof. Michal Zeman z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave a dr. Ľubor Košťál z Ústavu biochémie a genetiky živočíchov SAV.

Fyziológovia a genetici sa stretli v Bratislave

17. 9. 2009 | videné 1258-krát
Štvrtý workshop o fyziológii a perinatálnom vývine hydiny pritiahol odborníkov z celého sveta zaujímavým programom a pozvanými prednáškami.

V priestoroch Kongresového centra Družba Univerzity Komenského v Bratislave bol 11. a 12 septembra workshop, ktorý spoluorganizovali Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave a Ústav biochémie a genetiky živočíchov Slovenskej akadémie vied v Ivanke pri Dunaji: Podujatie sa uskutočnilo pod názvom 4. workshop o fyziológii a perinatálnom vývine hydiny .

Tento seminár bol zaujímavý tým, že sa po prvýkrát uskutočnil mimo územia Nemecka. Bratislavský seminár pripravili v spolupráci pracovná skupina Fyziológia (WG 12) Svetovej hydinárskej spoločnosti a Pracovná skupina pre prenatálny vývin hydiny. Bratislavský workshop bol štvrtým spoločným podujatím a poskytol dostatočný priestor pre plodnú vedeckú diskusiu, ale aj pre príjemné spoločenské prostredie a neformálne stretnutia. "Spolupráca týchto dvoch pracovných skupín sa datuje od roku 2003. Prvý seminár o perinatálnej adaptácii sa však uskutočnil omnoho skôr - v roku 1993. Zaujímavosťou je, že celú hgistóriu trvania seminára sa iba dvakrát konal mimo územia Nemecka, v oboch prípadoch na Slovensku - v roku 1998 v Ivanke pri Dunaji, organizovaný ÚBGŽ SAV," povedal nám Ľubor Košťál.

Vedecký výbor tvorili poprední odborníci z Európy: prof. Michal Zeman z Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave, prof. Eddy Decuypere z Belgicka, dr. Ľubor Košťál z Ústavu biochémie a genetiky živočíchov SAV, prof. Heike Tönhardt z Nemecka, prof. Barbara Tzschentke z Nemecka a prof. Shlomo Jahav z Izraela. Zároveň boli zárukou vysokej úrovne prednášok, prezentácií a odbornej diskusie.

Súčasťou worshopu boli dve pozvané prednášky; prednáška prof. Tona G. G. Groothuisa z Holadska na tému Mal Lamarck pravdu? Príčiny a dôsledky variability maternálnych hormónov vo vtáčích vajciach a prednáška prof. Wolfganga J. Schneidera pod názvom Mechanistický pohľad na rast kuracích oocytov.

Súčasťou podujatia bola séria prednášok a prezentácií, ktoré v Kongresovom centre odzneli počas dvoch dní. Doplnila ich prehliadka posterov, v rámci ktorej slovenskí vedci i odborníci zo zahraničia prezentovali výsledky svojich výskumov.