Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Predseda organizačného výboru EUGEO 2009 a riaditeľ Geografického ústavu SAV doc. Vladimír Ira počas otvorenia kongresu.

Výzvy pre európsku geografiu v 21. storočí

17. 8. 2009 | videné 3441-krát
Geografi z 24 krajín sveta sa stretli 13. až 16. augusta v Bratislave na kongrese EUGEO 2009, aby zlepšili vzájomnú spoluprácu a podporili odbornú komunikáciu.

V priestoroch Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave bolo 13. až 16. augusta významné medzinárodné vedecké podujatie celoeurópskeho významu – EUGEO 2009 Congress – pod mottom Výzvy pre európsku geografiu v 21. storočí (Challenges for the European Geography in the 21st Century) . Odborníci z oblasti geografie a príbuzných vedných disciplín z 24 krajín sa stretli po druhýkrát a pokračovali tak v tradícii, ktorá sa začala v roku 2007 v Amsterdame.

Podujatie zorganizovala Slovenská geografická spoločnosť pri SAV, ktorá je dobrovoľným výberovým združením vedeckých a odborných pracovníkov v odbore geografie a jej príbuzných disciplín a od roku 2007 je členskou organizáciou združenia EUGEO. Spoluorganizátormi podujatia boli Prírodovedecká fakulta Univerzity Komenského v Bratislave a Geografický ústav Slovenskej akadémie vied.

V čestnom predsedníctve kongresu zaujali miesto predseda SAV prof. Jaromír Pastorek, prorektorka Univerzity Komenského prof. Marta Kollárová, prodekan Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave prof. Michal Kováč, prezident Slovenskej geografickej spoločnosti pri SAV René Matlovič, prezident EUGEO Christian Vandermotten, prezident Českej geografickej spoločnosti Tadeusz Siwek a riaditeľ Geografického ústavu SAV doc. Vladimír Ira.

S pozdravom účastníkom kongresu vystúpil predseda SAV prof. Jaromír Pastorek. Ocenil najmä širokú škálu tém, pričom zdôraznil, že významný činiteľom je medzinárodná spolupráca geografov na všetkých úrovniach a výmena poznatkov z vedeckého bádania.

Predseda organizačného výboru EUGEO 2009 a riaditeľ Geografického ústavu SAV doc. Vladimír Ira počas otvorenia kongresu povedal: "Hlavným cieľom stretnutia je diskusia o výskume, vzdelávaní, úspechoch a vývojových trendoch v geografii. EUGEO združuje vedecké geografické spoločnosti, asociácie geografov a ostatné členské organizácie, ktoré reprezentujú geografov a geografické vedy v krajinách Európskej únie."

Ďalej uviedol, že "iniciatíva EUGEO bola koncipovaná v roku 1994 so zámerom povzbudiť a zlepšiť vzájomnú spoluprácu európskych geografických inštitúcií, stimulovať komunikáciu a zdieľanie názorov, synchronizovať geografický výskum a vzdelávanie na celoeurópskej úrovni a vytvoriť organizáciu, ktorá by zastrešovala a reprezentovala záujmy geografie, s cieľom posilniť jej postavenie v rámci Európskej únie. Aktivity EUGEO sa koncentrujú najmä do podpory organizovania konferencií a vydávania odborných publikácií, s dôrazom na európske témy".

Na kongres prišlo viac ako 120 účastníkov, medzi ktorými, okrem domácich geografov, silné zastúpenie mali odborníci z Talianska, Českej republiky, Maďarska, Nemecka, Poľska, Lotyšska, Rumunska, Holandska a Veľkej Británie. Z krajín mimo Európskej únie pricestovali zástupcovia Japonska, Turecka či Spojených štátov amerických. Témy na kongrese boli veľmi rozmanité. Hlavnú pozornosť jeho účastníci zamerali najmä na problematiku globalizácie, zmien využívania krajiny, politickú geografiu, geografiu cestovného ruchu, regionálnych disparít, udržateľného rozvoja, obnovy miest a iné témy.

Počas kongresu zasadal aj výkonný výbor združenia EUGEO, na ktorom sa za slovenskú stranu zúčastnil prezident Slovenskej geografickej spoločnosti pri SAV René Matlovič. Členovia združenia prerokovali plány do budúcnosti a zvolili si nových predstaviteľov.

Text: A.Š, F.T.
Foto: Ferdinand Tisovič