Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prof. Ulrich Heimzmann (vľavo) preberá diplom z rúk prof. Jaromíra Pastoreka. Vedľa Eva Majková.

Čestný doktorát prof. Ulrichovi Heinzmannovi

14. 7. 2009 | videné 1102-krát
V pondelok 13. júla vynikajúci fyzik prof. Ulrich Heinzmann z nemeckej Univerzity v Bielefelde na pôde SAV prevzal čestnú vedeckú hodnosť Dr. Sc. h. c. za podporu výskumu v SAV.

Čestnú vedeckú hodnosť Doktor matematicko-fyzikálnych vied honoris causa ako prejav ocenenia zásluh pri podpore vedy a rozvoja experimentálnej fyziky na Slovensku prof. Ulrichovi Heinzmannovi udelila Vedecká rada SAV – vzácneho hosťa slávnostne promoval predseda SAV prof. Jaromír Pastorek. Na slávnosti v budove Úradu SAV v Bratislave sa zúčastnili podpredsedovia SAV Eva Majková, prof. Daniela Ježová, Juraj Lapin, Ľubomír Falťan, bývalý dlhoročný predseda SAV prof. Štefan Luby, riaditeľ Elektrotechnického ústavu SAV Karol Fröhlich, zástupcovia Vedeckej rady SAV, Snemu SAV aj ústavov, ktoré sa na spolupráci s tímom prof. Heinzmanna podieľali či podieľajú, hostia z univerzitných kruhov, ako aj kultúrny a tlačový atašé Veľvyslanectva SRN na Slovensku Johannes Frieler. Oceneného na slávnosti sprevádza jeho manželka pani Hannelore Heinzmann.

Profesor Dr. Ulrich Heinzmann je vedúcim skupiny molekulovej fyziky a fyziky povrchov na Univerzite v Bielefelde, kde pôsobí od roku 1984. Ako v laudácii na jeho počesť pripomenula podpredsedníčka SAV Eva Majková, patrí k mimoriadnym vedeckým osobnostiam v oblasti atómovej a molekulovej fyziky, fyziky povrchov, fyziky nanoštruktúr a v oblasti nanotechnológií. Významné úspechy dosiahol pri výskume vlastností a využití cirkulárne-polarizovaného synchrotronového žiarenia, fotoelektrónovej spektroskopie a laserovej spektroskopie v oblasti femtosekúnd a attosekúnd. Publikoval doteraz 292 vedeckých prác, z toho 27 v Physical Review Letters, 5 prác v Nature a jednu prácu v Science.

Spolupráca Fyzikálneho ústavu a prof. Heinzmanna sa začala v polovici 90-ych rokov v oblasti multivrstvových štruktúr pre rtg. optiku pozvaním prof. Štefana Lubyho, DrSc. do Bielefeldu. Po týchto začiatkoch sa skupina Oddelenia multivrstiev a nanoštruktúr stala spoluriešiteľom projektu DFG Nanometerschicht systeme v rokoch 1997-2000. Spolupráca sa prehĺbila v roku 1999 príchodom doktoranda zo SAV a ročným pobytom pracovníčkyFyzikálneho ústavu SAV v skupine prof. Heinzmanna. Okrem toho sa uskutočnili vzájomné návštevy a pobyty hlavných riešiteľov a spolupracovníkov oboch pracovísk.

Laudátorka uviedla, že vedecké kontakty sa týkali predovšetkým detailnej charakterizácie multivrstvových štruktúr pripravených v Bielefelde s použitím meraní rtg. reflektivity a difúzneho rozptylu rtg. žiarenia pod malým uhlom dopadu. Táto spolupráca v oblasti rtg. multivrstiev pokračuje dodnes. Časť spoločného výskum sa zaoberala prípravou a vlastnosťami multivrstvových difrakčných mriežok s použitím elektrónovej litografie a suchého leptania.

V rámci spolupráce Fyzikálneho ústavu SAV s Univerzitou Bielefeld doktorand z Fyzikálneho śtavu SAV spracoval originálnu tému „Femtosekundová časovo rozlíšená fotoelektrónová spektroskopia v extrémnej ultrafialovej oblasti“, ktorú obhájil v SRN a získal vedeckú hodnosť Dr. (summa cum laude). Vďaka novej experimentálnej femtosekundovej technike, ktorá sa vyvíja na prednom fronte súčasnej kvantovej elektroniky a optiky, podarilo sa mu získať originálne výsledky v absolútnom medzinárodnom ponímaní.

Prof. Heinzmannovi bola udelená Čestná plaketa SAV Dionýza Ilkoviča v roku 1998 ako prvé uznanie jeho zásluh o rozvoj vedy v SAV.

Na záver Eva Majková pripomenula, že v rámci spolupráce medzi Univerzitou Bielefeld a Fyzikálnym ústavom SAV sa doteraz publikovalo 15 spoločných publikácií, a 13 prezentácií na konferenciách. Spolupráca pokračuje naďalej. Počas pobytu prof. Lubyho v Bielefelde v roku 2008 vznikli vďaka konzultáciám časti tutorial publikácie uverejnenej v Acta Physica Slovaca Advanced nanometer-size structures v roku 2007. Zdôraznila najmä materiálnu pomoc Univerzity Bielefeld Fyzikálnemu ústavu SAV v 90-ych rokoch, keď bol výskum v SR veľmi slabo podporovaný. Pracovníci FU SAV získali prístup do univerzálneho resp. nemeckého informačného systému, vytvorili sa kontakty na ďalšie pracoviská, ústav získal materiály aj experimentálne vzorky na ďalší výskum.

Vzhľadom na vyššie uvedenú úzku spoluprácu a zásluhy v oblasti experimentálnej fyziky Vedecká rada Fyzikálneho ústavu SAV navrhla, aby Vedecká rada SAV ocenila zásluhy profesora Heinzmanna na podpore vedy a rozvoji experimentálnej fyziky na Slovensku tým, že mu udelí titul Doktor vied honoris causa (Dr. Sc. h. c.).

V poďakovaní prof. Ulrich Heinzmann pochvalnými slovami ocenil doterajšiu vzájomnú spoluprácu a vyslovil svoje presvedčenie, že v budúcnosti bude pokračovať a rozvíjať sa.