Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Archeologická výstava v Ponitrianskom múzeu zaujala.

Nitra na prelome mesiacov v znamení archeológie

10. 7. 2009 | videné 1003-krát
V Nitre zasadal 26.-27. júna výbor Európskej archeologickej rady. V dňoch 3. -5. júla boli v Nitre Cyrilo-metodské slávnosti a Dni Nitranov. Prezentoval sa aj Archeologický ústav SAV – slovom i výstavou.

Európska archeologická rada (Europae Archaeologicae Consilium – EAC - kliknúť na červenohnedý text) bola založená v r. 1999. Jej hlavnou úlohou je najmä podpora výmeny informácií pri manažmente archeologického kultúrneho dedičstva v Európe, výmena skúseností národných legislatív, príprava nových legislatívnych iniciatív, príprava vedeckých konferencií i publikácií.

Medzi témami prezentovanými na rokovaní v Nitre dominovala príprava európskeho projektu na štandardizáciu (unifikáciu) dokumentácie archeologických výskumov, nálezových situácií a nálezov, príprav a nových publikácií, ako aj konferencie o nedeštrukčných archeologických metódach (marec 2010 Island).

V dňoch 3.-5. júla sa v Nitre konali pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica Cyrilo-metodské slávnosti v Nitre a Dni Nitranov. Ako každý rok aj teraz boli ich nedeliteľnou súčasťou aktivity archeológov, ktoré zastrešovali Archeologický ústav SAV a Ponitrianske múzeum. Pri príležitosti 80 rokov začatia výskumov na Nitrianskom hrade sa uskutočnilo kolokvium určené pre odbornú i laickú verejnosť.

Výsledky výskumov na Nitrianskom hrade výrazne zmenili pohľady na dávnoveký vývoj hradného kopca a potvrdili jeho významnú úlohu najmä v dobe veľkomoravskej a v prvých storočiach uhorského kráľovstva. Referujúci predstavili výsledky dlhoročných výskumov v rôznych odboroch - história (Mons. Prof. ThDr. Viliam Judák, PhD - Sv. Svorad-Ondrej a sv. Benedikt – patróni katedrály, Mgr. Miriam JakubčinováUrbáre Nitrianskeho biskupstva ako prameň poznania podoby hradu), archeológia (PhDr. Peter Bednár, CSc. - Osemdesiat rokov archeologického výskumu Nitrianskeho hradu, RNDr. Marián Samuel - Archeologický výskum sakristie katedrály sv. Emeráma, Mgr. Zuzana Poláková - Archeologický výskum katedrály sv. Emeráma), umenoveda, stavebná história a reštaurovanie - Mgr. Jozef Medvecký, CSc. - Nové poznatky o neskorobarokovej výzdobe interiéru Katedrálneho chrámu sv. Emeráma, Mgr. Michal Šimkovič - Stavebnohistorický výskum Nitrianskeho hradu, doc. Vladimír Plekanec, CSc. - Reštaurátorský výskum výtvarnej výzdoby Katedrály sv. Emeráma - súčasný stav poznania)

Na rokovaní sa okrem početného publika zúčastnili aj jeho excelencia nitriansky biskup Viliam Judák, primátor Nitry doc. Ing. Jozef Dvonč, CSc., člen Predsedníctva SAV RNDr. Miroslav Morovics, CSc a zástupcovia VÚC.

Súčasťou ďalšieho programu bolo aj otvorenie výstavy v Ponitrianskom múzeu Najvýznamnejšie objavy slovenskej archeológie. Jej hlavným cieľom je priblížiť širokej verejnosti výsledky dôležitých archeologických výskumov Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied - významnej inštitúcie sídliacej v Nitre. Za 70 rokov svojej existencie ústav uskutočnil stovky terénnych akcií na celom území Slovenska, ale i v zahraničí. Ich výsledky sú zachytené v početných publikáciách a nachádzame ich takmer v každom múzeu na Slovensku.

Na výstave je vo vitrínach i na farebných posteroch predstavených približne 40 výskumov a pozornosť je venovaná aj viacerým moderným výskumným metódam. Návštevník sa oboznámi tiež s niektorými zahraničnými bádateľskými aktivitami (Kuvajt, Maďarsko Rakúsko a pod.).

Spomedzi množstva prezentovaných nálezísk si osobitú pozornosť zasluhuje včasno-stredoveké hradisko v Bojnej, pohrebisko zo staršej doby bronzovej v Nižnej Myšli, kniežacia hrobka v Poprade, najväčšie pohrebisko z doby bronzovej v Trenčíne, rímsky tábor v Iži, polykultúrna lokalita vo Fige, praveké hradisko Sitno, výskumy v Nitre a mnohé ďalšie. Lákadlom prvého týždňa je výber z najvzácnejších klenotov archeologického ústavu – zlaté a strieborné šperky (poklad zlatých šperkov zo Spišského Štvrtku, poklad zlatých mincí z Bíne), unikátna slonovinová pyxida z Čiernych Kľačian a mnohé ďalšie pozoruhodné exponáty. Súčasťou výstavy je aj premietanie archeologických dokumentárnych filmov.

Výstava "Najvýznamnejšie objavy slovenskej archeológie" v Ponitrianskom múzeu v Nitre potrvá do konca januára 2010

Text: PhDr. Matej Ruttkay, CSc., riaditeľ Archeologického ústavu SAV
Foto: Barbara Zajacová (2.,3.) a Jozef Kubíček (ostatné)