Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Privítanie vo vstupnej hale Úradu SAV. Vľavo prof. Jaromír Pastorek, vpravo Yoshio Nomoto, uprostred Fedor Gömöry.

Japonsko má eminentný záujem na spolupráci...

3. 7. 2009 | videné 949-krát
V stredu 1. júla predseda SAV prof. Jaromír Pastorek prijal v Bratislave mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Japonského cisárstva na Slovensku Yoshia Nomota na jeho vlastnú žiadosť.

Japonského veľvyslanca Yoshia Nomotu sprevádzal expert veľvyslanectva pre oblasť vedy a techniky Hiroshi Fukuda. Na prijatí sa okrem predsedu SAV prof. Jaromíra Pastoreka ďalej zúčastnili podpredsedníčka SAV pre ekonomiku Viera Rosová, podpredsedníčka SAV pre výskum Eva Majková, podpredsedníčka SAV pre vzdelávanie a doktorandské štúdium prof. Daniela Ježová, ďalej vedecký sekretár SAV Fedor Gömöry, podpredsedovia za jednotlivé oddelenia vied SAV Juraj Lapin, Albert Breier a Ľubomír Falťan, vedúci Odboru medzinárodnej spolupráce Ján Barančík a František Fundárek, teritoriálny referent OMS SAV zodpovedný za vedeckú spoluprácu s Japonskom.

Yoshio Nomoto sa poďakoval predsedovi SAV za prijatie a súčasne zablahoželal prof. Jaromírovi Pastorekovi a všetkým členom Predsedníctva SAV k zvoleniu a poprial im veľa úspechov pri výkone svojich funkcií počas nasledujúceho štvorročného obdobia. Vedecký sekretár SAV Fedor Gömöry informoval japonských hostí o súčasnom stave vedeckej spolupráce s Japonskom, ktorej hlavným pilierom je dohoda s Japan Society for the Promotion of Sciences (JSPS). Na základe tejto dohody sa uskutočňuje vzájomná výmena vedeckých pracovníkov z oboch krajín, zabezpečuje sa príprava a realizácia spoločných projektov a výber uchádzačov o postdoktorandské štipendiá v Japonsku. Fedor Gömöry v tejto súvislosti uviedol, že v ostatných rokoch je bilancia mobility nevyvážená v prospech japonskej strany. Podpredsedníčka SAV Eva Majková poskytla informáciu o dlhoročnej projektovej spolupráci medzi Fyzikálnym ústavom SAV a japonskými partnermi, pričom v súčasnosti ústav pripravuje nový projekt s Tokijským technologickým inštitútom. O úspešnej spolupráci Ústavu experimentálnej endokrinológie SAV s japonskými inštitúciami referovala podpredsedníčka SAV prof. Daniela Ježová a v nadväznosti na to aj podpredseda za III. oddelenie SAV Ľubomír Falťan, ktorý pripomenul významnú úlohu Sociologického ústavu SAV v 90-tych rokoch minulého storočia pri nadväzovaní spolupráce s Japonskom, realizáciu mnohých úspešných spoločných konferencií a najmä úlohu profesora Ishikawu, ktorý si získal postavenie neoficiálneho vyslanca japonskej kultúry a tradícií na Slovensku.

Yoshio Nomoto uviedol, že Japonsko má eminentný záujem na ďalšom rozširovaní spolupráce so Slovenskom v oblasti vedy a techniky a oceňuje úsilie, ktoré v tomto smere vyvíja vláda Slovenskej republiky, Slovenská akadémia vied a slovenské univerzity. Napriek tvrdým dopadom hospodárskej krízy zostávajú priority Japonska – t.j. zachovanie prioritného financovania vedy a vývoja nových technológií – nezmenené. Vo vzťahu k zahraničiu – a teda aj k Slovensku – to znamená podporu vedeckej diplomacie. Japonské veľvyslanectvá zohrávajú pri napĺňaní tohto strategického cieľa kľúčovú úlohu. Preto Yoshio Nomoto ponúkol SAV možnosť zintenzívnenia dvojstrannej spolupráce formou prijímania podnetov a námetov z Akadémie, ktoré budú zasielané do Japonska s cieľom nájsť partnerov pre budúcu spoluprácu. Vedecký sekretár SAV Fedor Gömöry v tejto súvislosti ponúkol japonskej strane pomoc SAV v prípade, že by pre potreby investorov potrebovala zmapovať výskumný potenciál v danej oblasti. Obe strany sa zhodli v tom, že spolupráca medzi Slovenskom a Japonskom skrýva v sebe rozsiahle možnosti, ktoré bude potrebné využiť.

Stretnutie s Yoshiom Nomotom je prvým krokom na ceste k naplneniu tohto cieľa, ktorý prinesie úžitok pre vedecké komunity oboch krajín.

František Fundárek
Odbor medzinárodnej spolupráce