Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Minister školstva Ján Mikolaj (vľavo) odovzdáva prof. Jaromírovi Pastorekovi pracovnú zmluvu...

Ján Mikolaj s vedením SAV - aj o transformácii Akadémie

30. 6. 2009 | videné 1098-krát
V pondelok 29. júna sa minister školstva a podpredseda vlády SR Ján Mikolaj stretol v budove Úradu SAV v Bratislave s Predsedníctvom SAV a zástupcami Snemu SAV.

Na úvod rokovania predseda SAV prof. Jaromír Pastorek hosťovi predstavil podpredsedov, vedeckého sekretára a ostatných členov nového Predsedníctva SAV, predseda Snemu SAV Karol Iždinský členov výboru snemu.

Minister školstva a podpredseda vlády SR Ján Mikolaj na úvod svojho príhovoru zablahoželal novozvoleným členom Predsedníctva SAV a Výboru Snemu SAV a pripomenul, že pracovať na vedúcich funkciách v Slovenskej akadémii vied nie je jednoduché, prisľúbil však, že ministerstvo školstva im bude aj naďalej oporou. "Slovenská akadémia vied sa počas svojej 56-ročnej existencie stala excelentným strediskom vedy, vzdelanosti a kultúry," zdôraznil minister. Pripomenul, že v nej vyrástli vynikajúci vedci v mnohých odboroch, ktorí často preslávili slovenskú vedu aj v ďalekej cudzine a vyzdvihol výsledky pracovísk SAV v oblasti výskumu materiálov, nanotechnológií, teórie supravodivosti vodičov či neurodegeneratívnych ochorení, avšak aj unikátne výsledky archeologického výskumu, najmä veľkomoravských nálezísk, a výsledky v oblasti veterinárneho lekárstva. Ocenil aj širokú medzinárodnú spoluprácu pracovísk SAV a jej úspechy v európskych programoch. Konštatoval, že na čele Akadémie vždy stáli vynikajúci vedci, odborníci svetového formátu, a vyjadril svoje potešenie nad tým, že táto dobrá tradícia pokračuje v osobe nového predsedu SAV, ktorý dosiahol významné vedecké úspechy v oblasti virológie aj onkológie, ale aj na poste riaditeľa Virologického ústavu SAV.

Slovenskú akadémiu vied čaká transformácia?

"Vážené kolegyne a kolegovia, pred Slovenskou akadémiou vied a jej novým predsedom stoja v súčasnosti naliehavé výzvy, dôležité úlohy," pokračoval minister. "Som presvedčený, že nové vedenie k nim pristúpi zodpovedne a maximálne využije svoj potenciál na ich naplnenie. V prvom rade by som chcel spomenúť návrh alebo zámer transformácie SAV do verejno-právnej formy. Tento proces so sebou prináša rad nevyhnutných zmien. Súvisieť budú najmä s posilnením postavenia Slovenskej akadémie vied vo vzdelávaní, vo zvýšení podielu zhodnocovania výskumu, v zintenzívnení spolupráce s podnikateľskou sférou v oblasti inovácií, ako aj s aktívnejšou patentovou politikou. Rovnako je tiež potrebné stabilizovať celý systém tak, aby vedeckí pracovníci mali svoje ekonomické zázemie a aby sa vedecká práca stala atraktívnou najmä pre mladých ľudí. Jedinečnou možnosťou na Slovensku sa stalo efektívne využívanie všetkých dostupných zdrojov financovania. Ide najmä o zvýšenú aktivizáciu v 7. rámcovom programe EÚ, zapojenie sa do výziev štrukturálnych fondov a dobudovanie schválených centier excelentnosti." Ján Mikolaj vyjadril radosť na tým, že pokrok v tomto smere je viditeľný, v 6. RP sa SAV zúčastnila na 106 projektoch, v 7. RP je to už 40 projektov a ďalších 40 sa nachádza v štádiu hodnotenia. V prepočte na riešiteľskú kapacitu je počet projektov, na ktorých sa zúčastňuje SAV, dvojnásobne väčší, ako je slovenský priemer. Zo štrukturálnych fondov je v súčasnosti financovaných 11 akademických centier excelentnosti. Minister pripomenul, že SAV sa podieľa aj na výskumoch v rámci NATO, UNESCO či ženevského CERN-u.

Minister poďakoval za dlhoročnú prácu prof. Štefanovi Lubymu

"Za Ministerstvo školstva SR môžem povedať, že na nové výzvy sme pripravení, v dlhodobom a kvalitnom dialógu so SAV chceme pokračovať aj naďalej," nadviazal Ján Mikolaj. "V tejto chvíli je na mieste vysloviť poďakovanie za vynikajúcu spoluprácu pánovi profesorovi Štefanovi Lubymu. Pod jeho 15-ročným vedením dosiahla táto inštitúcia mnohé významné úspechy. Želám mu veľa zdravia a radosti v ďalšej tvorivej vedeckej aj literárnej činnosti. Nastupujúcemu predsedovi prof. Jaromírovi Pastorekovi želám veľa síl a čoraz viac mladých, ambicióznych a talentovaných výskumníkov, ktorých naša spoločnosť potrebuje." Minister vyjadril presvedčenie, že v novom predsedovi SAV je záruka uskutočnenie smelých plánov slovenskej vedy, keďže podľa jeho názoru Slovensko má zázemie aj potenciál ne jej rozvoj.

Následne si minister školstva Ján Mikolaj splnil prozaickú povinnosť, bez akých sa podobné udalosti nezaobídu – odovzdal novému predsedovi SAV pracovnú zmluvu (menovací dekrét mu odovzdal už dávnejšie prezident SR Ivan Gašparovič)...

Transformácia je potrebná, ale...

Prof. Jaromír Pastorek v rámci poďakovania konštatoval, že si uvedomuje nutnosť prechodu SAV istou fázou transformácie, aby sa mohla lepšie zapojiť do čerpania rôznych štrukturálnych fondov. Potvrdil, že aj prioritou nového Predsedníctva SAV je stabilizácia celého systému po ekonomickej aj vedeckej stránke a informoval ministra o úsilí Akadémie získavať čo najviac finančných prostriedkov zo štrukturálnych fondov. Pokiaľ ide o doktorandské štúdium, uviedol, že zámerom SAV je posilniť všetky tri oddelenia vied SAV, aby sa akreditovali v čo najširšom spektre odborov a uzavreli zmluvy so slovenskými univerzitami. Pripomenul, že krajina môže napredovať len za podmienky, že bude vychovávať čo najviac mladých vedeckých pracovníkov a v súčasnom období počet doktorandov v SAV stagnuje alebo mierne klesá... SAV sa snaží stabilizovať mladých pracovníkov po doktorandskom štúdiu, má systém ich podpory zo Schwarzovho fondu, v predsedníctve sa uvažuje presadení možnosti podávať si žiadosti o grant aspoň v rámci VEG-y, aby sa učili väčšej samostatnosti.

Prof. Jaromír Pastorek pripomenul, že nové predsedníctvo chce urýchlene pristúpiť k riešeniu otázky transformácie SAV, ale uvedomuje si, že to nebude jednoduchý krok. Už rokuje s pracoviskami SAV, ktoré majú k tomu čo povedať, ako je Ústav štátu a práva SAV či iné, a prisľúbil v krátkom čase vytvoriť pracovnú komisiu, ktorá by urobila nevyhnutné analýzy a pripravila zámery na transformáciu. Veľa v tomto smere vykonalo už aj predchádzajúce predsedníctvo.

So Slovenskou akadémiou vied nemožno experimentovať

V následnej neoficiálnej diskusii si účastníci rokovania vymenili názory na ďalší vývoj Slovenskej akadémie vied. Minister Ján Mikolaj pripomenul, že SAV je jednou z posledných rozpočtových organizácií na Slovensku, informoval o svojich skúsenostiach z financovania vedy vo svete a pripomenul, že vedecké organizácie vo svete majú podstatne voľnejšie štruktúry a možnosti hospodárenia, čo Akadémii bráni v ďalšom rozvoji. Nie je nutné, aby sa na Slovensku vytvárali nové veľké vedeckovýskumné inštitúcie podľa vzorov z vyspelejších krajín, treba na ich obraz prispôsobiť to, čo už máme vo vysokej kvalite, teda Slovenskú akadémiu vied. Ministerstvo uvažuje o vyšších kompetenciách SAV aj vo vzdelávaní. Transformácia je nutná, pripomenul však, že pri nej nebude možné ísť do žiadneho rizika. "SAV je príliš silná, príliš stabilizovaná, aby sme s ňou experimentovali, preto sme navrhli to, čo už je odskúšané, a to je zhruba štruktúra, ktorú majú slovenské vysoké školy," poznamenal minister, ktorý dodal, že do nového zákona o Akadémii by bola už zakomponovaná aj možnosť využívať verejný majetok aj na podnikateľské účely, avšak len v oblasti vedy a výskumu. Zároveň ubezpečil, že v nijakom prípade by to neznamenalo zrušenie financovania SAV zo strany štátu."Byť verejný neznamená, že štát vás nebude financovať. Len budete mať voľnejšie ruky, napríklad v zhodnocovaní majetku," ubezpečil účastníkov rokovania Ján Mikolaj.