Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Podpredseda NR SR Milan Hort (vpravo) a Andrej Bičan uvádzajú do života nové DVD a Metodické usmernenia pre environmentálnu výchovu s témou trvalo udržateľný rozvoj.

Trvalo udržateľný rozvoj sa dostáva do povedomia ľudí

30. 6. 2009 | videné 1513-krát
Projekt Festival krajiny pod patronátom Ústavu krajinnej ekológie SAV spojil sily vedy a praxe v prospech budúcnosti Slovenska a jeho občanov.

Ústav krajinnej ekológie SAV Bratislava v spolupráci so Základnou školou A. Dubčeka v Bratislave, Základnou školou s MŠ v Suchej nad Parnou, Centrom voľného času na Štefánikovej ul. v Bratislave usporiadali 22. a 23. júna na Smolenickom zámku odborný seminár, tvorivé dielne a audiovizuálny festival nazvaný Festival krajiny. Podujatie sa konalo s finančnou podporou Agentúry na podporu výskumu a vývoja (APVV) - Projekt: LPP-0346-06 Festival krajiny – zároveň prezentovalo výsledky tohto projektu.

Cieľom dvojdňového podujatia bolo priblížiť problematiku trvalo udržateľného rozvoja v oblasti výchovy a vzdelávania a prezentovať metodické usmernenie a náučný film ako vhodné aktivačné didaktické nástroje pre rozvoj formálnej a neformálnej výchovy. Podujatie bolo zamerané aj na posilnenie environmentálneho vedomia širokej verejnosti. Zúčastnili sa na ňom podpredseda NR SR Milan Hort, poslanci NR SR prof. László Miklós, Dušan Jarjabek, podpredsedovia SAV Viera Rosová, doc. Albert Breier, člen Predsedníctva SAV a predseda Komisie SAV pre životné prostredie doc. Ladislav Petruš a hlavný štátny radca z Úradu vlády SR František Koločány.

Prvý deň seminára

Štruktúra podujatia vychádzala z témy a cieľových skupín. Prvý deň bol určený učiteľom základných a stredných škôl, predstaviteľom formálnej a neformálnej výchovy. Ťažiskom bola informácia o projekte APVV Festival krajiny a prezentácia náučného filmu "Krajina a jej trvalo udržateľný rozvoj". František Koločány predniesol príhovor, ktorý pre účastníkov pripravil podpredseda vlády SR Dušan Čaplovič. V príhovore zdôraznil, že veľká väčšina našich občanov nemá o otázkach trvalo udržateľného rozvoja veľmi veľkú predstavu. Pritom ide o základnú predstavu harmonického vývoja spoločnosti. Vláda SR chce na budúci rok pristúpiť k príprave nového dokumentu pravdepodobne na päťročné obdobie zadefinoval kľúčové ciele a opatrenia na uplatňovaní princípov trvalo udržateľného rozvoja.

Podpredseda Výboru NR SR pre životné prostredie prof. László Miklós účastníkom o. i. povedal, že výbor sa snaží v rámci trvalo udržateľného rozvoja krajiny ako celku vytvárať podmienky na prijímanie takej legislatívy, ktorá bude riešiť postupy v širokej oblasti ochrany prírody a krajiny.

Podpredsedníčka SAV Viera Rosová pozdravila hostí a účastníkov seminára v mene Predsedníctva SAV. Povedala, že ak chceme zmeniť niečo v správaní sa ľudí voči životnému prostrediu, musíme sa zamerať na výchovu človeka k zodpovednosti. "To je jedna z najťažších úloh, ktorá stojí pred rodičmi a pedagógmi na všetkých úrovniach," zdôraznila.

Predseda Komisie SAV pre životné prostredie doc. Ladislav Petruš povedal, že ide o prezentáciu výstupu APVV, ktorý smeruje k výchove k environmentálnemu vedomiu. "Ide o výchovu všetkých generácií lebo úlohy sú to náročné a ich realizácia si vyžiada veľké úsilie," uviedol doc. L. Petruš.

Projekt bude prínosom pre pedagógov

O prenášaní vedeckých poznatkov do praxe hovoril riaditeľ Ústavu krajinnej ekológie SAV Július Oszlányi. Povedal, že to robí problémy na celom svete. Pracovníci ústavu nielenže sa dopracujú k vedeckým výsledkom, ale nájdu aj cestu, ako ich prenášať do praxe. "Príkladom toho je aj projekt Festival krajiny, keď vytvorili pre učiteľov zo základných a stredných škôl DVD s problematikou trvalo udržateľného rozvoja a Metodické usmernenia pre environmentálnu výchovu s témou trvalo udržateľný rozvoj. Je to zároveň príspevok k napĺňaniu dekády trvalo udržateľného rozvoja vyhlásenej organizáciou UNESCO," dodal J. Oszlányi.

Projekt APVV Festival Krajiny predstavila jeho hlavná riešiteľka Zita Izakovičová. Potom nasledovalo predstavenie jednotlivých časti náučného filmu "Krajina a jej trvalo udržateľný rozvoj", na ktorých sa podieľali pracovníci a spolupracovníci Ústavu krajinnej ekológie SAV. Časť "Krajina a jej vnímanie" prezentovala Dagmar Štefunková; časť "Krajina ako geosystém" prof. László Miklós; časť "Človek užívateľ, tvorca a ničiteľ krajiny" Milena Moyzeová; časť "Trvalo udržateľný rozvoj" Zita Izakovičová; časť "Hodnotové orientácie" predstavil Peter Cibira.

Ďalšiu časť odborného seminára predstavovali tvorivé dielne, v ktorých ich tvorcovia informovali o prenesení poznatkov environmentálnej výchovy do vyučovania prírodovedných predmetov – Ida Masaryková a Milena Moyzeová, do vyučovania sociálnych predmetov - Peter Cibira a Dagmar Štefunková a do ich uplatnenia v neformálnej výchove – Ľubica Škultétyová, Zita Izakovičová a prof. László Miklós.

Druhý deň seminára

Tematicky išlo o audiovizuálny festival, ktorý významne spevom doplnil Dušan Jarjabek, Katarína Koščová, Mária Šípová, členovia zboru Národného divadla SR, mladí tanečníci základnej školy zo Smoleníc a Suchej nad Parnou. Organizátori nezabudli na sviatočnú poéziu v podaní Jozefa Šimonoviča. Nakoniec, cieľovou skupinou boli predovšetkým žiaci a učitelia základných a stredných škôl.

Podpredseda Národnej rady SR Milan Hort s pomocou moderátora celého dvojdňového podujatia Andreja Bičana slávnostne uviedli do života nové DVD Krajina a jej trvalo udržateľný rozvoj a Metodické usmernenia pre environmentálnu výchovu s témou trvalo udržateľný rozvoj. Milan Hort povedal, že toto dielo bude na prospech, ktorí našu krajinu milujú a chcú si ju zachovať.

Podpredseda SAV doc. Albert Breier poďakoval tvorcom za ich dielo. Zdôraznil, že "vedenie SAV oceňuje aktivitu pracovníkov Ústavu krajinnej ekológie SAV, pretože krajina, o ktorej sa vo filme hovorí, to je krajina naša a má byť aj krajinou našich detí a my sa k nej musíme správať tak, aby sa udržala v tej kráse, v ktorej je," podčiarkol doc. A. Breier.

Predtým, ako si žiaci zo Smoleníc, Suchej nad Parnou, Budmeríc, Bratislavy a ďalších slovenských škôl vypočuli prezentáciu k filmu a pozreli si film, riaditeľ Ústavu krajinnej ekológie SAV Július Oszlányi odovzdal ďakovné listy spolupracovníkom ústavu. Prevzali ich riaditeľka Základnej školy Alexandra Dubčeka v Bratislave Eleonóra Golaisová, riaditeľka Základnej školy s MŠ v Suchej nad Parnou Ivana Smahelová a riaditeľka Centra voľného času na Štefánikovej ulici v Bratislave Ľubica Škultétyová.

Preplnená sála Smolenického zámku potom aplaudovala jednotlivým číslam bohatého kultúrneho programu, ku ktorému treba prirátať aj vystúpenie sokoliarov na nádvorí zámku.