Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Riaditeľ Ústavu krajinnej ekológie SAV Július Oszlányi a programová manažérka Iniciatívy pre výskum pohorí Astrid Björnsen Gurung.

Iniciatíva Veda pre Karpaty sa stretla v Bratislave

24. 6. 2009 | videné 3949-krát
V Kongresovom centre Vydavateľstva VEDA SAV v Bratislave bolo 9. júna plánovacie stretnutie iniciatívy Veda pre Karpaty, zameranej na rozvoj výskumu v karpatskom horskom systéme.

Veda pre Karpaty je regionálna vedecká sieť, založená bola v máji 2008 ako odpoveď vedeckej komunity na vznik Karpatskej konvencie. Členmi iniciatívy Veda pre Karpaty(Science for Carpathians, S4C) je vyše tristo vedcov a vedeckých inštitúcií. Napriek rýchlemu rastu a záujmu vedcov, iniciatíva stále nemá inštitucionálne zázemie - podobné ako pre Alpy predstavuje Medzinárodný vedecký výbor pre výskum v Alpách (ISCAR). Plánovacie stretnutie v Bratislave malo za cieľ zistiť záujem národných akadémií vied karpatských krajín o podporu ďalšieho rozvoja iniciatívy S4C a záujem ďalších inštitúcií o účasť v tomto procese, ustanoviť oficiálny riadiaci výbor pre S4C a naplánovať prípravu konferencie Forum Carpaticum (15.-17. septembra 2010, Krakov).

Stretnutie otvorila podpredsedníčka SAV prof. Daniela Ježová a programová manažérka Iniciatívy pre výskum pohorí (Innsbruck, Bern) Astrid Björnsen Gurung. V úvodných prezentáciách sa účastníci stretnutia venovali postaveniu vedy v Karpatskej konvencii (Harald Egerer, sekretariát Karpatskej konvencie) a skúsenostiam z činnosti ISCAR (Thomas Scheurer, Akadémia vied Švajčiarska a ISCAR).

Predsedovia akadémií vied Rakúska a Švajčiarska pozvali na rokovanie predstaviteľov akadémií vied karpatských krajín (AVK). Zúčastnilo sa na ňom 13 zástupcov akadémií vied zo šiestich krajín (Česká republika, Maďarsko, Poľsko, Rumunsko, Ukrajina a Slovensko) a dvaja hostia (Švajčiarsko, Švédsko). Oficiálne poverenie na rokovanie mali štyri karpatské krajiny. Účastníci stretnutia ocenili pozvanie predsedov akadémií vied Švajčiarska a Rakúska a vyjadrili záujem o ďalší rozvoj iniciatívy S4C.

Na rokovaní definovali päť oblastí, v ktorých môžu akadémie vied prispieť k rozvoju iniciatívy. Hoci priamy finančný príspevok v období krízy nie je pravdepodobný, možné je využiť existujúce mechanizmy, najmä v rámci bilaterálnych dohôd. Dohodnuté bolo každoročné stretávanie sa zástupcov AVK, najbližšie stretnutie bude sprievodnou akciou Forum Carpaticum 2010.

Ďalším bodom programu bolo ustanovenie riadiaceho výboru pre S4C. Po predstavení kandidátov nasledovali voľby, v riadiacom výbore má zastúpenie každá karpatská krajina okrem Srbska, ktoré sa do iniciatívy zatiaľ nezapojilo. V riadiacom výbore sú aj zástupcovia mimokarpatských organizácií, ktorí aktívne prispeli k vzniku a rozvoju iniciatívy a majú záujem sa na jej činnosti podieľať aj v budúcnosti.

Hlavným bodom činnosti v najbližšom období bude príprava konferencie o výskume Karpát Forum Carpaticum 2010. Plán jej prípravy na stretnutí podrobne prediskutovali. Na záver stretnutia prijali účastníci Memorandum iniciatívy Veda pre Karpaty Memorandum iniciatívy Veda pre Karpaty, v ktorom sú definované ciele a úlohy S4C, postavenie a úlohy riadiaceho výboru a tematických pracovných skupín a Forum Carpaticum.

Stretnutie iniciatívy S4C v Bratislave zorganizoval Ústav krajinnej ekológie SAV v spolupráci s ďalšími piatimi inštitúciami z troch krajín. Viac podrobností o iniciatíve Veda pre Karpaty možno nájsť na webovej stránke. Informácia o Forum Carpaticum je tiež na webovej stránke. V prípade záujmu o zapojenie sa do S4C napíšte na adresu lubos.halada@savba.sk

Text: Ľuboš Halada, ÚKE SAV
Foto: Ferdinand Tisovič