Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Príhovor profesora P.P.L. Regtiena z Holandska počas otvorenia konferencie. Za predsedníckym stolom sedia (zľava) profesor L. Michaeli (Slovensko), profesor P.H. Osanna (Rakúsko), docent Milan Tyšler a profesor Ivan Frollo (obaja ÚM SAV, Bratislava).

MEASUREMENT 2009

10. 6. 2009 | videné 634-krát
V Kongresovom centre SAV v Smoleniciach bola v dňoch 20.-23. mája v poradí už siedma Medzinárodná konferencia o meraní. Hlavným organizátorom bol Ústav merania SAV.

Na konferencii, ktorej predsedal riaditeľ Ústavu merania SAV doc. Ing. Milan Tyšler, CSc., sa zúčastnilo 112 účastníkov zo 16 štátov sveta (Nizozemsko, Kanada, Česká republika, Chorvátsko, Francúzsko, Litva, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Nemecko, Poľsko, Maďarsko, Japonsko, Slovensko, Švajčiarsko, Rusko). Okrem hlavného organizátora Ústavu merania SAV (ÚM SAV) spoluorganizátormi podujatia boli - Ústav výrobných systémov TU Viedeň, Fakulta elektrotechniky ČVUT Praha, Fakulta biomedicínskeho inžinierstva ČVUT Kladno, Fakulta mechatroniky a stavby strojov TU Kielce, Elektrotechnická fakulta TU Košice, Fakulta elektrotechniky a informatiky STU Bratislava, Slovenský metrologický ústav Bratislava.

Technické sponzorovanie nad podujatím prevzali Československá sekcia IEEE, Slovenská metrologická spoločnosť, Slovenský národný komitét U.R.S.I., Slovenský národný komitét IMEKO a Zväz slovenských vedecko-technických spoločností.

Rokovania konferencie prebiehali v deviatich sekciách, v ktorých odznelo 45 prednášok (vrátane troch pozvaných a jednej úvodnej) a v dvoch posterových sekciách. V nich bolo prezentovaných 42 posterov. Prednášky a postery v sekciách sa týkali takých vedeckých a odborných problémov ako meranie fyzikálnych veličín, merania v biomedicíne, teoretické problémy merania a špecifické meracie systémy. S tým súviseli aj hlavné témy konferencie, ktoré možno roztriediť do troch skupín:

- Meranie základných fyzikálnych veličín, meranie magnetických a elektrických polí, meranie vysokoteplotnej supravodivosti, meranie geometrických a mechanických veličín, optické meracie metódy, elektrická kompatibilita merania v polovodičoch, merania v nanotechnológii.

- Zobrazovanie v medicíne, spracovanie obrazu, meranie bioelektrických a biomagnetických polí, meranie biosignálov, ich spracovanie a analýza, modely založené na biomeraní, neurónové siete a telemerania v biomedicíne.

- Teoretické problémy merania, teória merania, matematické spracovanie nameraných dát, štatistické metódy pri vyhodnotení dát a modelovaní, veda o merani vo vzdelávacom procese, bezdrôtové a neurónové snímacie systémy.

Zaujímavý bol aj sprievodný spoločenský program konferencie. Po prvom dni rokovania a slávnostnej večeri náladu účastníkom vylepšila hudobná skupina Pacola trio. Druhý deň účastníci konferencie mali možnosť navštíviť jadrovú elektráreň Jaslovské Bohunice, hrad Červený Kameň a Slovenskú majoliku v Modre. V piatok to bolo barbeque s hudobnou skupinou Červeník a ľudovými pesničkami zo stredného a východného Slovenska, Moravy a Sliezska. Pekné počasie a prostredie Smolenického zámku prispeli k vytvoreniu komornej atmosféry pre neformálne diskusie, nadviazanie nových partnerstiev a priateľstiev. Potešujúcou stránkou konferencie bola účasť mladých vedeckých pracovníkov.

RNDr. Ing. Ján Bartl, CSc.
Ústav merania SAV