Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Deväť nových doktorov vied pri slávnostnom sľube... Ďalší šiesti si pre iné povinnosti diplomy prevezmú pri iných príležitostiach.

Pätnásť nových doktorov vied...

10. 6. 2009 | videné 2710-krát
V pondelok 22. mája v Bratislave noví doktori vied slávnostne prevzali diplomy k získaným vedeckým hodnostiam.

Vedeckú hodnosť im udelila Vedecká rada Slovenskej akadémie vied. Na slávnosti sa zúčastnili aj predseda SAV a zároveň Vedeckej rady SAV prof. Štefan Luby, prvý podpredseda SAV prof. Ján Slezák a ďalší členovia predsedníctva SAV. Medzi hosťami bol aj predseda Slovenskej komisie pre udeľovanie vedeckých hodností MŠ SR prof. Tomáš Bleha.

Ako na úvod konštatoval prof. Ján Slezák, vedeckú hodnosť DrSc. udelila Vedecká rada SAV vyhraneným vedeckým osobnostiam, ktorých pôvodné vedecké dielo znamená podstatný prínos pre prehĺbenie poznania a rozvoj príslušného vedného odboru v medzinárodnom meradle. Ich obhájené doktorské dizertácie obsahujú vyriešenie alebo teoretické zovšeobecnenie dôležitých vedeckých problémov, významných pre ďalší rozvoj vedy, prípadne pre prax.

Predseda SAV prof. Štefan Luby vo svojom príhovore na úvod vyjadril svoje potešenie nad tým, že má možnosť odovzdať diplomy novým doktorom vied. Ide o najvyššiu vedeckú hodnosť, aká sa udeľuje na Slovensku a je výrazom vedeckého dozretia a vytvorenie uceleného duchovného diela. Pripomenul, že po roku 1989 došlo u nás v organizácii vedy k výrazným premenám, vedecká hodnosť doktora vied však ostala. Zdôvodnil to tým, že podmienky pre vedu na Slovensku nie sú také, ako by sme chceli my, a ako by chcela aj Európska komisia, ktorá Slovensko kritizuje, pretože v rámci európskeho výskumného priestoru "sa pohybujeme niekde na konci peletónu" z hľadiska podpory výskumu, vedy aj vzdelávania a méty Lisabonskej stratégie sa nedarí dosiahnuť. Treba však povedať, že sa to nedarí ani v celoeurópskom kontexte. V tomto zmysle vedecká hodnosť doktora vied je motivačnou métou na sekundárnej úrovni – úroveň, ktorú sa vedci na Slovensku snažia dosiahnuť pri prekonávaní a zdolávaní prekážok, aké vzhľadom na stav podpory vedy u nás existujú. Treba však povedať, že aj cudzí štátni príslušníci občas prejavujú záujem o túto hodnosť, osobitne to bolo markantné v istom období v bratskej Českej republike, keď tam prechodne bolo udeľovanie týchto alebo podobných vedeckých hodností bolo prerušené. Na inom mieste svojho vystúpenia však prof. Štefan Luby pripomenul, že udeľovanie týchto vedeckých hodností má v SR aj svojich odporcov, najmä zo strany ľudí, ktorí takéto hodnosti nedokážu získať. Označil to za "snahu o spriemernenie pojmu excelentnosti". SAV vied sa vždy usilovala a bude sa zrejme snažiť o ich zachovanie aj v budúcnosti, prinajmenšom v istom prechodnom období, v súzvuku so Slovenskou komisiou pre udeľovanie vedeckých hodností aj s mnohými našimi univerzitami.

V ďalšej časti svojho vystúpenia predseda SAV pripomenul, že obzvlášť ťažká situácia je v experimentálnych vedných disciplínach, potrebujeme prístroje, zariadenia, čisté chemikálie, experimentálne zvieratá, rýchle počítače, náročné databázy a všeličo ďalšie... Samozrejme, v súčasnosti to platí aj o iných disciplínach, platí to aj v spoločenských vedách, ktoré sa svojim poňatím a vybavením postupne približujú k spomínaným experimentálnym vedám, ktoré sú z hľadiska realizácie, samozrejme, finančne náročné.

Na záver svojho vystúpenia prof. Štefan Luby vyslovil presvedčenie, že situácia sa postupne bude meniť, najmä vďaka čerpaniu štrukturálnych fondov EÚ. Informoval, že pred niekoľkými dňami minister školstva SR Ján Mikolaj odovzdal poverovacie listiny 45 štatutárom organizácií, pri ktorých sa zriaďujú nové excelentné centrá vedy a výskumu. SAV získala 11 z nich, okrem sa toho mnohé pracoviská SAV podieľajú na centrách iných subjektov.

"Sľubujeme, že budeme hľadať a šíriť vedeckú pravdu, prehlbovať vedecké poznávanie a prispievať tak k humanizmu, blahu človeka a rozvoju celého ľudstva," to sú slová sľubu pri udeľovaní vedeckej hodnosti doktora vied. Diplomy doktorov vied získali:
  • Diplom doktora geologických vied:
    RNDr. Michal Nemčok, DrSc. z Enegy and Geoscience Institute at University v Urahu

  • Diplom doktora biologických vied:
    RNDr. Elena Kociánová, DrSc. z Virologického ústavu SAV v Bratislave

  • Diplom doktora chemických vied:
    Ing. Mária Omastová, DrSc. z Ústavu polymérov SAV v Bratislave

  • Diplom doktora biologických vied:
    RNDr. Juraj Petrík, DrSc. zo Scottish National Blood Transfusion Service v Edinbughu

  • Diplom doktora biologických vied:
    RNDr. Marcela Kúdelová z Virologického ústavu SAV v Bratislave

  • Diplom doktora technických vied:
    doc. Ing. Viera Skákalová, DrSc. z Max Planck Institute for Solid State Research v Stuttgarte

  • Diplom doktora technických vied:
    doc. Ing. Jaromír Havlica, DrSc. z Vysokého učení technického v Brne

  • Diplom doktora geologických vied:
    doc. RNDr. Stanislav Rapant, DrSc. zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra v Bratislave

  • Diplom doktora geologických vied:
    doc. RNDr. Ján Spišiak. DrSc. z Geologického ústavu SAV v Bratislave

  • Diplom doktora fyzikálno-matematických vied:
    Ing. Jiří Hošek, DrSc. z Ústavu jaderné fyziky AV ČR v Řeži

  • Diplom doktora biologických vied:
    RNDr. Jozef Šamaj, DrSc. z Ústavu genetiky a biotechnológií SAV v Nitre

  • Diplom doktora biologických vied:
    doc. RNDR. Michal Stanko, DrSc. z Ústavu zoológie SAV, pracovisko Košice

    Diplom doktora poľnohospodárskych vied:
    Ing. Alexander Makarevič, DrSc. zo Slovenského centra poľnohospodárskeho výskumu v Nitre

  • Diplom doktora poľnohospodárskych vied:
    doc. Ing. Peter Chrenek, DrSc. zo Slovenského centra poľnohospodárskeho výskumu v Nitre

  • Diplom doktora biologických vied:
    RNDr. Dušan Žitňan, DrSc. z Ústavu zoológie SAV v Bratislave.