Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Riaditeľ a vedecká rada ÚEF SAV ocenila dlhoročných zamestnancov a významných spolupracovníkov 12 zlatými a 22 striebornými plaketami. Ako prvého prof. V. Hajka. Prizerá sa prof. Alojz Pažák (druhý sprava), v rade za nimi (vľavo) doc. Juraj Koppel, člen nového Predsedníctva SAV (na fotografii ešte vo funkcii riaditeľa Ústavu fyziológe hospodárskych zvierat SAV), vedľa neho prof. Víťazoslav Krúpa, riaditeľ Ústavu geotechniky SAV.

Košickí experimentálni fyzici jubilujú

5. 6. 2009 | videné 2565-krát
Ústav experimentálnej fyziky SAV v Košiciach si v tomto roku pripomína 40. výročie svojho založenia. Do série podujatí pri tejto príležitosti patril aj slávnostný seminár.

Na slávnostný seminár ešte koncom apríla prijali pozvanie mnohí bývalí aj súčasní zamestnanci ústavu a predstavitelia spolupracujúcich organizácií. Aula ústavov SAV na Watsonovej ulici v Košiciach sa zaplnila takmer do posledného miesta ľuďmi, ktorí tvorili históriu i súčasnosť ústavu. Ústavu, ktorý sa za uplynulé štyri desaťročia stal špičkovým vedeckým pracoviskom v oblasti fyzikálneho výskumu nielen na Slovensku, ale v mnohých odboroch si získal svetové renomé.

Moderátor popoludnia RNDr. Ladislav Šándor, CSc. všetkých prítomných privítal, osobitne podpredsedu SAV Ing. Fedora Gömöryho, DrSc. bývalých riaditeľov ÚEF SAV prof. Vladimíra Hajka, RNDr. Michala Semana, CSc. (najdlhšie úradujúci riaditeľ doc. RNDr. Peter Kopčanský, DrSc. sa ospravedlnil kvôli pobytu v zahraničí – pozn.aut.), bývalého rektora Vysokej školy technickej v Košiciach prof. Alojza Pažáka a dekana Prírodovedeckej fakulty UPJŠ doc. RNDr. Pavla Sováka, CSc. Všetci spoločne si uctili pamiatku prof. Juraja Dubinského, ktorý bol prvým riaditeľom ústavu a v tejto funkcii pôsobil desať rokov.

Spomienky...

"V histórii vedeckých pracovísk 40 rokov nie je dlhé obdobie, ale košickému Ústavu experimentálnej fyziky stačilo na to, aby sa vypracoval a rozvinul do podoby, v ktorej sa javí ako jedno z najvyspelejších pracovísk SAV," uviedol na úvod svojho príhovoru prof. Vladimír Hajko, ktorý "riaditeľoval" ústavu v rokoch 1980-1985. Zablahoželal ÚEF SAV, že v rámci I. oddelenia SAV patrí medzi kvalifikačne najvyššie zaradené vedecké pracoviská označené znakom A+. Zaspomínal si na sľubný začiatok rodiacej sa košickej fyziky, ktorej história sa začala písať v roku 1952 na Katedre fyziky VŠT (dnes Technickej univerzity). O rok neskôr sa stal jej vedúcim, potom bol dekanom Prírodovedeckej fakulty UPJŠ, kde nastali priaznivé podmienky pre podstatne širšie koncipovanie rozvoja fyziky a vznikli 3 nové katedry. Tieto aktivity si získali dôveru vedenia SAV, ktoré do programu budovania vedeckej základne SAV zaradilo aj založenie fyzikálneho pracoviska v Košiciach.

"Vďaka ústretovosti bratislavského Fyzikálneho ústavu SAV sme v predstihu dostali niekoľko pracovných miest a prijatí pracovníci tvorili zárodky vedeckých oddelení rodiaceho sa ústavu. Orientovali sme sa na fyziku tuhých látok, kozmickú fyziku a subjadrovú fyziku. Začiatkom roku 1969 dozrel čas na oficiálne zriadenie ÚEF," pripomenul históriu prof. Hajko a s odstupom rokov ocenil, že vtedy vsadili na mladých. Spojenie nadšenia a odvahy myslieť po novom so skúsenosťami a žičlivosťou starších dokázalo vytvoriť motivačno-kreatívnu atmosféru, v ktorej sa pomerne rýchlo darilo dosahovať povzbudivé výsledky a vytýčené ciele. Pochválil spoluprácu s Dubnou, neskôr CERN-om v Ženeve, ako aj s Prírodovedeckou fakultou UPJŠ v Košiciach, ktorá spočiatku vypomáhala priestormi a postupne stále viac laboratórne i personálne. Z terajších pracovníkov ústavu s vysokoškolským vzdelaním takmer polovica absolvovala práve túto fakultu.

Potom postupne spomínali na začiatky a vývoj jednotlivých oblastí výskumu a oddelení RNDr. Marián Slivka, CSc. (kozmická fyzika), RNDr. Michal Seman, CSc. (subjadrová fyzika), doc. Ing. Angela Zentková, CSc. prečítala príspevok svojho manžela Ing. Antona Zentka, DrSc., ktorý sa pre nepriaznivý zdravotný stav nemohol osobne zúčastniť (o počiatkoch magnetizmu na ÚEF), prof. Ing. Štefan Jánoš (o ceste k absolútnej nule – fyzika nízkych teplôt).

...a prítomnosť

Prítomnosti ÚEF SAV sa vo svojom vystúpení venoval jeho súčasný riaditeľ doc. RNDr. Karol Flachbart, DrSc. Ústav má okolo 130 zamestnancov, z ktorých viac ako polovicu tvoria vedeckí pracovníci, a 15 doktorandov v troch študijných programoch. Pracujú v 7 vedeckých oddeleniach a troch vedeckých laboratóriách. Nie je jednoduché vymenovať všetky úspechy, lebo každý počin si zaslúži uznanie, ale spomeňme aspoň tie, o ktorých chýr zaletel za hranice našej vlasti: ústav je jedným z mála fyzikálnych pracovísk na svete, kde sa dosahujú veľmi nízke teploty pri štúdiu látok v extrémnych podmienkach. Skúma sa tu široké spektrum problémov modernej fyziky kondenzovaných sústav (napr. vysokoteplotná supravodivosť, magnetické kvapaliny, amorfné kovové sústavy, mikro a nanokryštalické materiály). Prístroje vyvinuté v ústave už roky úspešne pracujú na družiciach Zeme a ich údaje prispievajú k poznaniu fyzikálnych vlastností medziplanetárneho priestoru. Ústav sa zúčastňuje na výskume najjemnejšej štruktúry hmoty na gigantických urýchľovačoch častíc v centrách ako sú FERMILAB v Batavii (USA) i CERN v Ženeve (Švajčiarsko). Zároveň pracuje na riešení problémov súčasnej biofyziky, chemickej fyziky i teoretickej fyziky.

S pozdravnými príhovormi vystúpili viacerí hostia. Podpredseda SAV Fedor Gömöry priznal, že má trochu trému, lebo v auditóriu sedia ľudia, ku ktorým prechováva veľkú úctu. Ocenil, že v ÚEF SAV prebieha vnútorná živá diskusia, ktorá nakoniec dospeje k hľadaniu spoločného menovateľa – k vedeckej pravde. Aj svojim mladším kolegom často hovorí, ak nevedia prísť niečomu na koreň "skúsme sa opýtať Košičanov, oni nám poradia". Dotkol sa tiež štrukturálnych fondov, pričom zdôraznil, že ústav má v rukách veľmi dobré karty a v dobrom regióne. Na záver vyslovil želanie, aby sa jednotlivci dokázali skoordinovať a projekty na seba nadväzovali a boli úspešné tak, aby o 10 rokov (pri oslave 50. výročia ústavu) prišiel do Košíc tucet mladých ľudí zo sveta, lebo sa tu robia fantastické veci.

Dekan Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach doc. Pavol Sovák vyjadril dojatie nad atmosférou a poďakoval za pomoc v rozvoji vedy vo východoslovenskom regióne i na fakulte. Tá je staršou sestrou ústavu (má 45 rokov) a na jej čele tri desaťročia stáli fyzici, v čom on osobne vidí dobré zázemie pre dobré vzťahy. "Spoločné centrá excelentnosti ma napĺňajú hrdosťou," povedal na záver a zaželal spolupracovníkom čo najmenej turbulencií v živote, pevné zdravie a aby výchova fyzikálneho dorastu nikdy nestagnovala.

Riaditeľ Ústavu materiálového výskumu SAV v Košiciach RNDr. Peter Ševc, PhD. zablahoželal svojmu "susedovi" v budove. O ich dobrých vzťahoch svedčia aj tri spoločné projekty, na ktorých v súčasnosti spolupracujú. V mene "baníkov" zaprial fyzikom veľa úspechov aj riaditeľ Ústavu geotechniky SAV hosť. prof. Ing. Víťazoslav Krúpa, DrSc.

Slávnostný seminár k 40.výročiu založenia ÚEF SAV vyvrcholil udelením zlatých a strieborných plakiet ÚEF SAV, ktoré jeho riaditeľ doc. Karol Flachbart a predsedníčka vedeckej rady RNDr. Zuzana Gažová, CSc. odovzdali za dlhoročnú kvalitnú prácu, za kreovanie ústavu a vednej disciplíny i pri príležitosti odchodu do dôchodku .

Plakety ÚEF SAV

Zlaté plakety (dlhoroční vedúci pracovníci ústavu, kreovanie ústavu, vednej disciplíny):

prof. RNDr. Vladimír Hajko,
Ing. Anton Zentko, DrSc.
prof. Ing. Ladislav Potocký, CSc.
RNDr. Ladislav Šándor, CSc.
RNDr. Michal Seman, CSc.
prof. Ing. Karol Kudela, DrSc.
prof. Dr. Štefan Jánoš,
doc. RNDr. Peter Kopčanský, CSc.
prof. RNDr. Juraj Dubinský – in memoriam,
prof. Ing. Vojtech Karel, DrSc. – in memoriam
prof. Ing. Štefan Luby, DrSc., Dr.h.c.
Prírodovedecká fakulta Univerzity P.J. Šafárika v Košiciach

Strieborné plakety (dlhoročná kvalitná práca na ÚEF, odchod do dôchodku):

RNDr. Jaroslava Bágeľová, CSc.
RNDr. Mikuláš Bánó, CSc.
Viliam Brosztl
Michal Coma,
Katarína Dedinová
PhDr. Eva Fedáková,
Eugen Hajdu
Marta Horváthová
Anna Chomičová,
RNDr. Ladislav Just, CSc. – in memoriam,
Eva Kasardová
Ing. Ladislav Kováč
Ing. Jozef Rojko, CSc.
Janka Semanová
Valéria Sílešová
Jaroslav Sláma
Ing. Alexander Sólyom, CSc.
Mária Šemšáková,
Valéria Štammová
RNDr. Teodor Tima, CSc. – in memoriam
Anna Tomičová,
Magda Trošková

Text: Katarína Čižmáriková
Foto: Tomáš Čižmárik a Katarína Čižmáriková