Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Jedinou ženou - jubilantkou - medzi ocenenými vedcami bola tento rok RNDr. Eva Kalivodová, CSc. z Ústavu krajinnej ekológie SAV. Za ňou vľavo predseda Snemu SAV Karol Iždinský, vpravo 1. podpredseda SAV prof. Ján Slezák.

Významné osobnosti SAV 2009

8. 6. 2009 | videné 2351-krát
SAV si 18. mája pri príležitostí vzácnych životných jubileí na slávnostnom seminári "Významné osobnosti SAV 2009" uctila 12 významných osobností slovenskej vedy (prinášame aj PP prezentácie).

"Už po 13-ty raz sa schádzame, aby sme urobili jeden z 365 dní roka výnimočným. A to tým, že si spolu spomenieme na dovŕšené ciele a naplnené sny, ktorým jubilujúci ocenení zamestnanci SAV zasvätili svoje životy. A čo už môže byť vzácnejšie a zaslúžiť si viac úcty ako sebaodovzdanie. Na pódiu dnes postupne privítame 12 vedcov. Ich životopisy sú plné zvláštnych neznámych slov a každý z nich pochádza z trochu iného vesmíru podliehajúceho špecifickým pravidlám. Niektorí prichádzajú z vesmíru fyziky, iní z vesmíru literatúry a ďalší, napríklad, zo sveta chémie. Napriek rozdielnostiam je to však jedna veda. Hnaná túžbou po poznaní, chuťou odhaľovať tajomstvá a v neposlednom rade vierou, že na konci každého bádania je zistenie, kvôli ktorému stojí za to pátrať."

Týmito slovami uviedla moderátorka Ester Danelová v poradí už 13-ty slávnostný seminár Významné osobnosti 2009, ktorý sa v pondelok 18. mája 2009 za prítomnosti ocenených osobností, členov Predsedníctva SAV a Snemu SAV, riaditeľov ústavov i kolegov z Akadémie, konal v prednáškovej sále Ústavu experimentálnej onkológie SAV v Bratislave. Venovaný bol ľuďom, ktorí svoj život zasvätili vede, ktorí k stavbe vybudovanej z poznatkov celosvetovej vedy pridali aj svoju vlastnú tehličku a tento rok je pre nich jubilejný. Sú nimi (uvádzame ich v poradí v akom boli predstavovaní; kliknutím na meno sa rozbalí obrazová prezentácia; kliknutím na "Laudácia" sa rozbalí laudácia v plnom znení):

  • Prof. RNDr. Ján Drdoš, DrSc. († 27.5.2009) - geograf a krajinný ekológ / Laudácia

  • Ing. Alexander Hanuška, DrSc. - Ústav stavebníctva a architektúry SAV / Laudácia

  • RNDr. Jozef Vozár, DrSc. - Geologický ústav SAV / Laudácia

  • Ing. Anton Zentko, DrSc. - Ústav experimentálnej fyziky SAV / Laudácia

  • RNDr. Eva Kalivodová, CSc. - Ústav krajinnej ekológie SAV / Laudácia

  • Ing. Slavomil Ďurovič, CSc. - Ústav anorganickej chémie SAV / Laudácia

  • MUDr. Pavel Langer, DrSc. - Ústav experimentálnej endokrinológie SAV / Laudácia

  • MUDr. Svorad Štolc, DrSc. - Ústav experimentálnej farmakológie a toxikológie SAV / Laudácia

  • PhDr. Július Béreš, CSc. - Archeologický ústav SAV / Laudácia

  • Doc. PhDr. Rudolf Chmel, DrSc. - Ústav slovenskej literatúry SAV / Laudácia

  • Ing. Jan Iša, DrSc. - Ekonomický ústav SAV / Laudácia

  • PhDr. Vladimír Petrík, CSc. - Ústav slovenskej literatúry SAV / Laudácia


  • Všetkým im patrí úcta a za všetko, čo za svoj plodný tvorivý život urobili, aj naša vďaka. Prejavom úcty voči osobnostiam vedy, ako v svojom príhovore zdôraznil aj predseda SAV prof. Štefan Luby, je práve seminár "Významné osobnosti SAV". "Týmto podujatím sa snažíme vyplniť nedostatky v tom, ako dokumentujeme a ako memorujeme svoju históriu, či už hovoríme o histórii štátnej z hľadiska vedy a kultúry alebo histórii inštitucionálnej. V tomto smere má naša spoločnosť veľké podlžnosti. Najmä pri cestách do zahraničia sa môžete presvedčiť, že v iných krajinách sa ucteniu svojich kultúrnych a vedeckých dejateľov, venuje oveľa väčšia pozornosť. A to aj na najvyšších úrovniach vládnych i inštitucionálnych. Ak navštívite napríklad pamätník ako je Walhalla nad Regensburgom v Nemecku, kde nájdete možno 200 búst nielen významných cisárov, ale aj vedcov, Domské námestie v maďarskom Szegede, kde takisto nájdete popredných dejateľov maďarskej i uhorskej vedy, ktorú reprezentujú aj viacerí slovenskí rodáci, ak navštívite múzea napríklad v Kórei, v USA, ale aj v mnohých ďalších vyspelých krajinách, vidíme, že máme v tomto smere naozaj čo doháňať,“ uviedol prof. Luby a spomenul úsilie Predsedníctva SAV v uplynulom období pri zlepšovaní tejto bilancie.

    A bolo o čom hovoriť. Ako uviedol, vo foyere Úradu SAV pribudla busta Mateja Bela, v zasadačke Úradu SAV medzi portrétmi bývalých predsedov SAV portrét Ľudovíta Nováka, zakladateľa SAVU, na Patrónke v budove chemických ústavov reliéf fyzika Dionýza Ilkoviča a ďalšie busty pribudli aj zásluhou ústavou SAV. Spomeňme aspoň bustu Ľudovíta Štúra, ktorá dnes zdobí Jazykovedný ústav Ľ. Štúra SAV. Slovenská akadémia vied sa snaží vydávať tiež ročenky Kto je kto v SAV, každý druhý rok v Univerzitnej knižnici v Bratislave robí výstavu Slovenskí vzdelanci - Doctissimi Slovaciae a každý rok seminár Významné osobnosti SAV. "Myslím si, že tieto aktivity treba podchytiť fundamentálnejšie a pokračovať v nich aj naďalej... Dnes, v rámci seminára splácame svoju podlžnosť a splácame svoju vďačnosť ďalšej významnej skupine osobností SAV. Je to ďalšia plejáda ľudí, ktorí našu inštitúciu tvarovali a tvarujú, a ktorí ju tiež doviedli do takej pozície, že pri 18-percentnej celoštátnej kapacity vedecko-výskumnej sú výkony alebo tvorba SAV z celoštátneho hľadiska v priemere 30, 40 a niekedy aj viac percent. O chvíľu budú pred nami defilovať v slovách i v obrazoch ich životy. Opäť je to príležitosť zamyslieť sa spolu nad životmi týchto ľudí, uctiť si ich a poučiť sa na tom, čo ich formovalo a získať tak inšpiráciu pre seba i svojich žiakov, do ďalších rokov. Toto sme im dlžní a túto podlžnosť splácame s veľkou radosťou," ukončil svoje úvodné vystúpenie prof. Luby.

    Obdobie aktívneho pôsobenia vo vede všetkých 12-tich osobností účastníkom slávnostného seminára sprítomnili nielen laudácie (nájdete ich pri menách jubilantov a tiež pod fotografiami) prečítané postupne moderátorkou slávnostného popoludnia, ale najmä počítačové prezentácie citlivo a výstižne zostavené z útržkov ich života zvečneného vo fotodokumentácii. Ďakovné listy ako formu uznania za činnosť vykonávanú na pôde SAV všetkým žijúcim osobnostiam v mene predsedníctva Akadémie i v mene svojom, osobne odovzdal predseda SAV prof. Štefan Luby. Spolu s ním za II. oddelenie vied oceneným blahoželal podpredseda SAV Ivan Zahradník, za III. oddelenie podpredsedníčka SAV Viera Rosová a za I. oddelenie vied člen P SAV doc. Peter Samuely. Ako prejav vďaky a uznania oceneným odovzdali kytice kvetov. Poctu pre Ing. Antona Zentka prevzala jeho dcéra.

    Za všetkých ocenených sa účastníkom tohto krásneho popoludnia prihovoril a poďakoval literárny vedec doc. PhDr. Rudolf Chmel, DrSc., ktorý sa v svojom vystúpení zamyslel okrem iného aj nad dnešným spôsobom vzdelávania mladých ľudí, kde klasické vzdelanie nahradila internetizovaná a digitalizovaná forma. Zapochyboval o tom, či takéto vzdelanie bude môcť byť v budúcnosti nástrojom spoločenskej prestíže, či nebodaj úspechu. Veď už dnes sa podľa neho úspech meria skôr výškou konta, ktoré so vzdelaním zväčša nemá nič spoločného. „Akadémie vied, univerzity vo vyspelej spoločnosti predstavujú špičku intelektuálneho sveta, predstavujú intelektuálnu elitu, duchovnú aristokraciu v tom najlepšom slova zmysle a rešpektovanú autoritu. Že to tak u nás nie je, resp. že to málokedy takto reflektujeme a že úroveň spoločnosti určujú celkom iné vrstvy, o ktorých sa na tomto seminári ani nepatrí hovoriť, je smutnejšia realita dnešných čias. Slovenská akadémia vied by však napriek tomu, či vari práve preto, mala v spoločnosti reprezentovať jej intelektuálnu elitu, mala by tvoriť onú spomínanú duchovnú autoritu rešpektovanú verejnosťou, ktorá by sa, samozrejme, mala intenzívne zapájať do tých najpodstatnejších a najvýznamnejších diskurzov krajiny. Skutočnosť, že to tak vždy nie je, že zápasíme neustále o prežitie, nie je jediným vysvedčením spoločnosti, nech sa už za týmto všeobecným pojmom „spoločnosť“ skrýva ktokoľvek,“ uviedol Rudolf Chmel.

    V závere svojho vystúpenia sa Rudolf Chmel poďakoval nielen kolegom, s ktorými ocenení v širšom alebo v užšom tíme nejakým spôsobom spolupracujú, ale v mene ocenených vedcov aj všetkým ich blízkym za toleranciu a pochopenie pre ich vedu, pri ktorej neraz už nezvýšil čas na rodinu, dovolenky alebo prázdniny. "Remeslo vedca, humanitného možno osobitne, nebolo za posledné takmer trištvrte storočie jednoduchým životom. Keď sa chcem v mene všetkých ocenených dnes poďakovať, chcem aby toto poďakovanie bolo svojho druhu aj donkichotským apelom na spoločnosť, aby nedegradovala vzdelanie a vedu na slúžku svojich aktuálnych časových konzumných záujmov, ale aby ocenila najmä ich kritický prínos na kultivovaní spoločnosti, na rozmýšľaní o tom odkiaľ a najmä kam ideme. Ten nástojčivý apel by mal byť zároveň pre spoločnosť mementom, že bez vzdelania, bez vedy, táto cesta pre ňu stratí zmysel," zdôraznil Rudolf Chmel.

    Slávnostný rámec celého podujatia hudobne dotvorili diela klasikov vo virtuóznom podaní akordeonistu Rajmunda Kákoniho.

    Vydarené slávnostné popoludnie, ktoré organizačne zabezpečil sekretariát III. oddelenia vied SAV pod vedením člena P SAV Dušana Gálika, sa skončilo spoločenským stretnutím.

    Všetkým oceneným jubilujúcim vedcom blahoželáme!

    Text: Adela Štrpková
    Foto: Vladimír Šmihula
    Power-point prezentácie: Mária Malíková