Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Časť delegácie zo SAV (zľava) Dušan Kováč, prof. Ján Slezák, prof. Štefan Luby a Igor Túnyi.

Akadémie vied hľadajú možnosti uplatňovania reforiem

3. 6. 2009 | videné 488-krát
V dňoch 25. a 26. mája 2009 sa v Jabłonnej pri Varšave – v Kongresovom zariadení Poľskej akadémie vied – konalo stretnutie predstaviteľov akadémií vied krajín V-4 (Česko, Maďarsko, Poľsko a Slovensko).

Delegáciu Slovenskej akadémie vied viedol prof. Štefan Luby, jej členmi boli prvý podpredseda SAV prof. Ján Slezák, vedecký sekretár SAV Ľubomír Falťan, podpredseda SAV pre spoločenské a humanitné vedy a vedy o umení Dušan Kováč, zástupca podpredsedu pre vedy o neživej prírode Igor Túnyi. Členom delegácie SAV bol aj Mojmír Mach, mladý vedecký pracovník, laureát ceny V-4 akadémií pre mladých vedeckých pracovníkov.

Prístup ku zdrojom na podporu vedy

Počas dvoch dní sa predstavitelia vedeckých akadémií krajín V-4 venovali výmene informácií a skúseností v postupe reforiem v jednotlivých akadémiách vied, v oblastiach štatutárno-organizačných, prístupu k finančným zdrojom podporujúcim vedu, výskum a inovácie, organizácie vedecko-výskumných aktivít, atď. Ako konštatovali, jednotlivé akadémie vied napriek určitým podobnostiam, musia zohľadňovať, resp. reagovať na vlastné politické, ekonomické a spoločenské kontexty.

Predsedovia akadémií v krajinách V-4 sa informovali o priamych finančných dopadoch na ich akadémie. V oblasti: rozpočtovej ide o krátenie rozpočtov s rôznou intenzitou vo všetkých akadémiách vied s rôznou mierou intenzity, ďalej o krátenie prevádzkových nákladov a v niektorých prípadoch aj nákladov mzdových. V personálnej oblasti ide o redukciu mzdových prostriedkov, čo núti robiť opatrenia aj vo sfére personálnej, programovej. Začína sa to prejavovať aj redukovaním medzinárodných bilaterálnych dohôd. Ako sa konštatovalo, napriek tomu vlády krajín V-4 deklarujú podporu vede, výskumu a inováciám.

Súčasnosť a budúcnosť ERC (European Research Council), ktorý zohráva významnú úlohu pri formovaní európskej vedecko-výskumnej politiky. Vychádza z toho, že rastie význam poznania, že veda je v období, keď sa formujú jej nové podoby, a to nie len prostredníctvom formovania Európskeho výskumného priestoru (ERA), formujú sa európske rámcové programy, je čoraz väčšia potreba hľadania mladých talentov a mladých adeptov vedy, zvyšuje sa dôraz na excelentnosť, atď. Problémom pri mobilitách vedeckých pracovníkov môže byť atraktivita výskumnej infraštruktúry v krajinách V-4. Z hľadiska presadzovania vedných politík účastníci konštatovali významnú úlohu, ktorú zohráva komisár EÚ pre vedu Janes Potočnik.

Strategické plány výskumných centier a rozvoj informovanosti

Zástupcovia Českej akadémie vied prezentovali úlohu českého predsedníctva v EÚ z pohľadu dopadov na vedu, výskum a inovácie. Do tohto kontextu zapadala i problematika formovania výskumnej infraštruktúry a zmienený bol program ASTRONET (strategický plán pre európsku astronómiu). Účastníci stretnutia v Jabłonnej pri Varšave vysoko oceňovali "český" vklad do tohto procesu.

Aj ďalšie programové body spoločného stretnutia boli významné, mali však viac parciálnejší charakter. Týkali sa prezentácie dohody o spolupráci medzi ATRIUM (európske konzorcium zamerané na výskum kozmického priestoru) a Centrom pre kozmický výskum Poľskej akadémie vied, otázok o etike vedy s návrhom z poľskej strany zorganizovať spoločný seminár k týmto otázkam v priebehu roku 2010.

Pozornosť venovali aj elektronickému časopisu Central European Journal of Social Sciences and Humanities (CEJSH). Časopis má uľahčiť medzinárodnú informovanosť o vedecko-výskumných aktivitách a poznatkoch v oblasti spoločenských a humanitných vied v krajinách V-4. Slovensko reprezentuje 19 vedeckých a odborných časopisov z oblasti spoločenských a humanitných vied a vied o umení.

Medzi hlavných iniciátorov vzniku ďalšej publikácie patrila SAV, predovšetkým Dušan Kováč, keď došlo k dohode o vydaní spoločnej publikácie v anglickom jazyku i národných jazykoch o historickom vývoji v stredoeurópskom priestore vymedzenom krajinami V-4 pod názvom "Between West and East: Four National Narratives in Central Europe". Českí, poľskí a slovenskí partneri majú z podstatnej časti texty pripravené. Maďarská strana zatiaľ s prácami nezačala. Diskusia sa viedla o tom ako aktivizovať maďarských partnerov a ako pokračovať ak by maďarskí partneri nemali vôľu na predtým dohodnutých aktivitách participovať.

Predseda Maďarskej akadémie vied informoval o priebehu príprav a programe Svetového fóra vedy, ktoré bude v Budapešti 5. – 7. novembra 2009.

Otázky na riešenie otázok projektov

V záverečnej časti stretnutia jeho účastníci otvorili tri otázky: Formulácia zamerania spoločného projektu akadémií V-4, pričom padlo niekoľko návrhov tematickej orientácie, napr. nové infraštruktúry, mladí vedci, otázky vednej etiky, národné "road mapy" vo vede a výskume, siete malých a stredných infraštruktúr, metodologické problémy hodnotenia vedy a výskumu, atď. Problém je zatiaľ otvorený.

Formulovali aj vyhlásenie predstaviteľov akadémií vied krajín V-4 týkajúce sa podpory vede a výskumu, jej inštitucionálnej základni v týchto krajinách v súlade s programom EÚ Vision 2020.

Súčasťou stretnutí najvyšších predstaviteľov akadémií vied krajín V-4 je pravidelné oceňovanie mladých vedeckých pracovníkov. Tohto roku udelili ceny mladým vedeckým pracovníkom z oblasti prírodných vied. Za Slovensko a Slovenskú akadémiu vied cenu prevzal Mojmír Mach z Ústavu experimentálnej farmakológie SAV.

Text: Ľubomír Falťan
Foto: prof. Ján Slezák, Ľubomír Falťan