Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Dr. Ľubica Lacinová s Čestnou plaketou za zásluhy v biologických vedách. Za ňou riaditeľ ÚMBG SAV doc. Albert Breier.

Čestné plakety SAV pre Ľubicu Lacinovú a Zitu Izakovičovú

2. 6. 2009 | videné 1105-krát
Čestné plakety SAV prevzali v stredu 27. mája RNDr. Ľubica Lacinová, DrSc. z Ústavu molekulárnej fyziológie a genetiky SAV a RNDr. Zita Izakovičová, PhD. z Ústavu krajinnej ekológie SAV.

Predsedníctvo SAV pri príležitosti životných jubileí ocenilo prácu dvoch významných vedeckých pracovníčok zo SAV. Čestnú plaketu SAV za zásluhy v biologických vedách udelilo molekulárnej fyziologičke RNDr. Ľubici Lacinovej, DrSc. z Ústavu molekulárnej fyziológie a genetiky SAV (ÚMBG SAV) a Čestnú plaketu SAV Dionýza Štúra za zásluhy v prírodných vedách krajinnej ekologičke z Ústavu krajinnej ekológie SAV (ÚKE SAV) RNDr. Zite Izakovičovej, PhD. Na malej slávnosti v zasadačke Úradu SAV im ich v stredu 27. mája za účasti členov Predsedníctva SAV prof. Ivana Chodáka, doc. Petra Javorského i riaditeľov oboch ústavov – doc. Alberta Breiera (ÚMBG SAV) a doc. Júliusa Oszlányiho (ÚKE SAV) odovzdal podpredseda SAV Ivan Zahradník.

Čestná plaketu SAV za zásluhy v biologických vedách Dr. Ľubici Lacinovej

Laudáciu na počesť Dr. Ľubice Lacinovej z Ústavu molekulárnej fyziológie a genetiky SAV (ÚMBG SAV) predniesol podpredseda SAV Ivan Zahradník, ktorý Ľubicu Lacinovú, predstavil ako ženu modernú, zanietene angažovanú v mnohých smeroch, ale najviac v tom vedeckom. Ako pripomenul, dnes je Ľubica Lacinová členkou Snemu SAV, zástupkyňou riaditeľa, predsedníčkou Vedeckej rady ÚMBG SAV, hlavnou redaktorkou medzinárodného časopisu General Physiology and Biophysics vydávanom v ústave, ale najmä výraznou vedeckou osobnosťou. V ÚMBG SAV je vedúcou Laboratória fyziky, do ktorého sa vrátila po ôsmich rokoch strávených v Inštitúte farmakológie a toxikológie Technickej univerzity v Mníchove, kde spolupracovala s prof. Franzom Hofmannom a prof. Norbertom Klugbauerom - tímom svetového mena, ktorý študoval vzťah medzi štruktúrou a funkciou napäťovo-závislých vápnikových iónových kanálov kombináciou metód molekulárnej biológie a elektrofyziológie. Spolu s prof. Hofmannom bola zodpovednou riešiteľkou grantu od Volkswagenstiftung v Mníchove.

Dr. Lacinová bola alebo je hlavnou riešiteľkou troch VEGA projektov, koordinátorkou projektov ESF BIOMEMBRÁNY a VVCE Biomembrány a v súčasnosti sa podieľa na projekte Marie Curie Research Training Network CavNET, kde je zodpovedná riešiteľka za pracovnú skupinu. O vedeckom uznaní Dr. Lacinovej svedčí aj množstvo vyžiadaných prednášok na vedeckých podujatiach, či výučba kurzu farmakológie iónových kanálov na Universität Wien.

Pozoruhodná je vedecká publikačná aktivita Dr. Lacinovej - 45 publikácií v domácich a zahraničných časopisoch indexovaných v CC, osem kapitol v monografiách, odborných knižných publikáciách a na CD diskoch. Ďalšími kapitolami prispela do dvoch učebných textov, ktoré aj zostavila. Jej publikácie boli citované 998 krát. Za vedecký ohlas získala v roku 2004 Cenu Slovenského literárneho fondu.

Medzi kolegami a priateľmi je Ľubica Lacinová známa aj ako skvelá fotografka, ktorá má za sebou aj niekoľko fotografických výstav. Známa je tiež svojimi ochranárskymi aktivitami z obdobia spred novembra 1989, najmä v spojení s autormi publikácie Bratislava nahlas. V tomto období začala písať aj do dnes už legendárneho Ochrancu prírody. Neskôr ako autorka začala spolupracovať s ďalšími časopismi - Aspekt, Sedmá generace a česko-slovenským časopisom Mosty. Jej články, ktoré dnes nájdeme nielen v tlačených, ale aj internetových médiách, sú o prieniku biologických a spoločenských vied, o biologickej determinácii osobnosti, feminizme, genetických technológiách i geneticky modifikovaných plodinách.

Na základe návrhu vedeckej rady ÚMFG SAV jej Predsedníctvo SAV udelilo najvyššie odborové vyznamenanie SAV Čestnú plaketu SAV za zásluhy v biologických vedách.

Čestná plaketu SAV Dionýza Štúra za zásluhy v prírodných vedách RNDr. Zite Izakovičovej, PhD.

Laudáciu na počesť RNDr. Zity Izakovičovej, PhD., vedeckej pracovníčky Ústavu krajinnej ekológie SAV (ÚKE SAV), predniesol člen Predsedníctva SAV doc. Peter Javorský. Ako zdôraznil, vedecká dráha Dr. Zity Izakovičovej v ÚKE SAV, kde pracuje od r. 1985 a v súčasnosti zastáva funkciu predsedníčky Vedeckej rady, sa postupne orientovala na trvalo udržateľný rozvoj, regionálny rozvoj, ochranu biodiverzity, krajinnoekologické plánovanie, stresové faktory a zaťaženosť územia, hodnotenie vplyvov na životné prostredie, revitalizáciu územia, humánnu ekológiu a v posledných rokoch aj na ekologickú výchovu. V rámci týchto vedeckých aktivít i ako odborníčka na krajinnú ekológiu sa Zita Izakovičová podieľala na riešení, resp. evalvácii viacerých domácich a zahraničných projektov s touto tematikou.

Z jej rozsiahlej vedeckej činnosti sú najvýraznejšie príprava metodiky na spracovanie AGENDY 21 na regionálnej a lokálnej úrovni; vypracovanie metodiky na územný systém ekologickej stability a tiež príprava metodiky integrovaného manažmentu využitia územia.

Významné sú jej výchovné aktivity - napr. realizácia metodického usmernenia k environmentálnej výchove v zmysle koncepcie trvalo udržateľného rozvoja pre základné a stredné školy ako aj rozvoj netradičných foriem výchovy a vzdelávania. Konkrétne také projekty ako napr. Výchova v prírode, Učíme sa navzájom (projekt CBC PHARE), vybudovanie Environmentálneho prírodného laboratória, Ekoparku, či náučný film Krajina a jej trvalo udržateľný rozvoj.

Dr. Izakovičová je autorkou a spoluatorkou 10 monografií a 22 kapitol v monografiách Množstvo svojich prác publikovala v domácich a v zahraničných recenzovaných vedeckých a odborných časopisoch a tiež v zborníkoch z konferencií (celkove 194 prác), ktoré boli citované viac ako 240 krát. Je autorkou 7 učebných textov, čo súvisí s jej pedagogickými aktivitami na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave a na Univerzite Konštatína Filozofa v Nitre. Venuje sa aj výchove diplomantov a doktorandov.

Zita Izakovičová je dnes uznávanou vedeckou osobnosťou v oblasti krajinnej ekológie doma aj v zahraničí. Je členkou viacerých domácich a zahraničných odborných spoločností (okrem iného aj národný reprezentant SR v NATO pre panel Environmentálna bezpečnosť), členka snemu SAV, tajomníčka Slovenského národného komitétu SCOPE (Scientific Committee on Problems of the Environment), podpredsedníčka Komisie pre životné prostredie SAV…). Jej vedecká a popularizačná aktivita v oblasti krajinnej ekológie bola mnokrát ocenená oceneniami Ministerstva životného prostredia SR, Ministerstva školstva SR, Literárneho fondu, INCHEBY... V roku 2001 jej bola udelená cena SAV za popularizáciu vedy.

Na návrh vedenia ÚKE SAV jej Predsedníctvo SAV udelilo Čestnú plaketu SAV Dionýza Štúra za zásluhy v prírodných vedách.

Obom oceneným vedkyniam srdečne blahoželáme!

Foto: V. Šmihula a A. Štrpková