Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Filmová teoretička Petra Dominková (Filmová a televízna fakulta Akadémia múzických umení, Praha) a Michal Jareš (Ústav pre českú literatúru AV ČR).

Detektívny žáner pohľadom teoretikov a historikov umenia

1. 6. 2009 | videné 1360-krát
Pozvánka s názvom "Vražda v zasadačke" predznamenala zaujímavé podujatie v Ústave slovenskej literatúry SAV o detektívnom žánri v tvorbe slovenských a českých autorov.

V Ústave slovenskej literatúry SAV bola 22. mája medzinárodná konferencia orientovaná na podoby detektívneho žánru v literatúre a vo filme. Organizátori, Ústav slovenskej literatúry SAV a Lector benevolus, o. z. , vybrali pri tejto príležitosti pre svetovú detektívku mimoriadny významný dátum – stopäťdesiate výročie narodenia otca jedného z najznámejších anglických detektívov, sira Arthura Conana Doyla (22. mája 1859 – 7. júla 1930). I názov podujatia preto znel príznačne "holmesovsky": Vražda v zasadačke. Podoby detektívneho žánru.

Pod moderátorskou taktovkou hlavnej organizátorky Ivany Taranenkovej a zahraničného hosťa Michala Jareša odznelo v dvoch blokoch jedenásť príspevkov, ktoré v mimoriadne pestrom tematickom i výskumnom zámere reflektovali žánrové princípy detektívky (spisovateľ a popularizátor detektívky Kornel Földvári, Tomáš Horváth z Ústavu slovenskej literatúry SAV) a jej autorské modifikácie vo svetovej literatúre (Michal Jareš z Ústavu pre českú literatúru AV ČR, Pavel Matejovič z domáceho pracoviska), národných literatúrach (Vladimír Petrík, Ivana Taranenková a Karol Csiba z domáceho pracoviska, Pavel Janáček z Ústavu pre českú literatúru AV ČR, Antonín Kudláč z Filozofickej fakulty Univerzity Pardubice) a vo filme (Petra Dominková, FAMU; Martin Ciel, VŠMU).

Podujatie predstavovalo na pôde usporadúvajúcej organizácie svojho druhu ojedinelý projekt, ktorým organizátori sledovali zámer uviesť do odbornej diskusie tému, na ktorú sa i napriek viacerým aktuálnym výskumným projektom (v domácom prostredí výskum detektívneho žánru T. Horvátha, v českom prostredí iniciatívy P. Janáčka či M. Jareša v súvislosti s tzv. brakovou literatúrou) nahliada ako na marginálnu, nie dostatočne „vedeckú“ na to, aby bola predmetom seriózneho výskumného záujmu. Určite, takéto hodnotenie je v dnešnej dobe celkom neopodstatnené.

Napokon, o produktívnosti odbornej diskusie na túto tému presvedčilo samotné podujatie: šírkou záujmu referujúcich, pestrosťou príspevkov, ich odbornou orientáciou, ktorá v kontexte národných literatúr smerovala k formulovaniu vývinových aspektov, i pochvalnými ohlasmi účastníkov, zvlášť zahraničných, ktorí iniciatívu Ústavu slovenskej literatúry SAV a Lector benevolus, o. z., v tomto smere mimoriadne ocenili.

Text: Jana Pácalová
Foto: Ľubica Somolayová