Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Vnučka Jacqua Copeaua Catherine Dasté a znalkyňa jeho diela Maria Ines Aliverti (zľava doprava).

Jacques Copeau – takmer rodinné vedecké stretnutie

28. 5. 2009 | videné 921-krát
V dňoch 15.-17. mája bolo v Bratislave svetové stretnutie najvýznamnejších odborníkov zaoberajúcich sa dielom zakladateľa modernej francúzskej i európskej réžie Jacqua Copeaua (1879-1949).

Významné podujatie zorganizovala Slovenská teatrologická spoločnosť za významného prispenia Kabinetu divadla a filmu SAV (KDF SAV). Zmysel stretnutia nebol v popularizácii, ani v recyklovaní už známych výskumov, ale v rozšírení poznatkov o ďalšie obzory, posúdení a prediskutovaní najnovších podnetov a pohľadov. Na tomto stretnutí sa zišlo devätnásť odborníkov, univerzitných profesorov a historikov z USA, Francúzska, Talianska, Japonska a – jeden zo Slovenska.

Thomas Donahue z USA, autor najnovšej monografie Jacques Copeau – Friends and Disciples, sa prekvapujúco nevenoval jeho americkému pôsobeniu v rokoch prvej svetovej vojny, ale objavnou štúdiou upozornil na zásadný vplyv, ktorý mal na Copeaua francúzsky umenovedec a divadelník Jacques Rouché. Talianska autorka Simona Montini sa zamerala na mladého Copeaua a jeho komplikovaný vzťah s naturalistom André Antoinom.

Medzi najvýznamnejších účastníkov konferencie v Bratislave patrili Maria-Ines Aliverti z Univerzity v Pise (Taliansko) a Marco Consolini z Univerzity Paríž 3 – Sorbonne Nouvelle. Títo dvaja sú v súčasnosti poverení prípravou siedmeho zväzku zobraných spisov Jacqua Copeaua, ktoré už niekoľko desaťročí vydáva s vedeckou precíznosťou parížsky Gallimard. Ich referáty a diskusné príspevky priniesli veľa nových pohľadov hlavne z obdobia tridsiatych rokov 20. storočia, ako aj z ťažkých časov nemeckej okupácie, keď sa Copeau nakrátko ocitol na čele Comédie-Française.

Viaceré ďalšie príspevky sa zamerali na čiastkové pohľady základného výskumu, na osobnosti, ktoré sprevádzali Copeaua v jeho tvorbe (poručík Hébert, režisér a herec Louis Jouvet, spevák Jean Villard, režisér Jean-Louis Barrault), na jeho presah do zahraničia (Japonska, Slovenska) – autori Pierre Philippe-Meden, Yukie Mase, Marion Denizot, Maryline Romain, Vincenzo Mazza, Keiko Miyamoto, Miloš Mistrík, Simone Drouin.

Zvláštnosťou tohto vedeckého stretnutia bolo aj to, že sa štvrtý poldeň venoval osobným spomienkam a umelecko-praktickým súvislostiam. Do Bratislavy prišla prvýkrát 75-ročná vnučka Catherine Dastéová s pravnukom Christophom Allwrightom. Popri nich bývalý riaditeľ Comédie-Française, svetoznámy režisér Jacques Lassalle, aj súčasný pokračovateľ, režisér Jean-Louis Hourdin z burgundského Dijonu.

Posledné podobné stretnutie na tému Jacqua Copeaua zorganizovali v Paríži už dosť dávno – v roku 1994 to s nadšením a pochopením pre osudy a dielo tohto divadelníka urobil aj u nás známy Patrice Pavis. Naše bratislavské stretnutie po pätnástich rokoch, pripravené prof. Milošom Mistríkom, bolo vôbec prvé mimo územia Francúzska a stalo sa míľnikom na ceste k novým generáciám, veď medzi už zrelými referentmi boli aj štyria doktorandi z rôznych univerzít (napr. talentovaná Gessica Scapin z Padovy, ktorá docestovala autom s tromi mladými kolegyňami). Z toho, čo sa povedalo, je zrejmé, že finančne konferenciu Jacques Copeau včera a dnes (Jacques Copeau hier et aujourd´hui) podporilo nielen slovenské Ministerstvo kultúry cez svoj grantový systém, ale svojou časťou aj Veľvyslanectvo Francúzskej republiky v SR. A čo bolo mimoriadne sympatické, pre štyroch mladých účastníkov poskytla štipendiá francúzska asociácia Priatelia Jacqua Copeaua, na čele ktorej stojí už spomínaná režisérova vnučka Catherine Dasté. Takmer rodinné stretnutie na najvyššej vedeckej úrovni...

Spracovala: Simona Tebezová
Foto: Martin Brtko