Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Zmiešané pocity. Kam sme to vlastne prišli ...

Stretnutie riaditeľov v Badínskom pralese

25. 5. 2009 | videné 868-krát
V utorok 12. mája navštívili riaditelia ústavov 2. oddelenia SAV jednu z výskumných plôch Ústavu ekológie lesa SAV vo Zvolene – unikátny chránený Badínsky prales.

Na návštevu Badínskeho pralesa pozval riaditeľov všetkých ústavov 2. oddelenia SAV riaditeľ Ústavu ekológie lesa SAV vo Zvolene Ing. Jozef Váľka, CSc. Ako nám povedal, ideou stretnutia bolo nielen spoznávanie pekných kútov Slovenska, ale najmä snaha začať novú kvalitu vzájomných vzťahov na pôde SAV, čomu by malo napomôcť aj také netradičné prostredie akým je Badínsky prales.

Prales sa nachádza v juhovýchodnej časti Kremnického pohoria v blízkosti Banskej Bystrice. Územie je chránené od roku 1913 a radí sa k najdlhšie zákonom chráneným rezerváciám na Slovensku.

Pôvodná rozloha bola 20,51 ha, no neskôr bolo územie rozšírené na dnešných 30,70 ha. V roku 1994 získal prales štatút národnej prírodnej rezervácie je pozostatkom pôvodných prirodzených karpatských lesov. Pralesovitá jedľová bučina s prímesou smreka, javora, jaseňa a bresta, je zaujímavá výskytom mohutných jedlí bielych (200 – 400 ročných, najvyššia má výšku 46m a obvod kmeňa 553 cm) a bukov lesných (obvod kmeňa 496 cm). Prales je domovom mnohých chránených druhov nielen flóry, ale aj fauny (rys ostrovid, mlok karpatský, fúzač alpský...). Brest väzový, ktorý sa stal ohrozeným druhom tu má početné zastúpenie. Niekoľko sadeníc si do rodného Anglicka dal doniesť aj princ Charles, ktorý toto jedinečné územie navštívil v roku 2000.

Prechádzka po tomto území je nezabudnuteľným zážitkom a možnosť vstúpiť do pôvodného prastarého lesa nedotknutého ľudskou činnosťou je jedinečnou šancou vidieť obrovské velikány v ich prirodzenom prostredí. Ocenili to aj zúčastnení riaditelia ústavov SAV z 2. oddelenia. Veď Národná prírodná rezervácia Badínsky prales je podľa zákona o ochrane prírody a krajiny pre verejnosť úplne uzatvorená. Vstup do pralesa je možný len výnimočne s povolením od kompetentných inštitúcií (CHKO Poľana, Lesy SR a domáceho Urbárskeho spoločenstva), takže túto jedinečnú príležitosť, ktorú sprostredkoval svojim kolegom Jozef Váľka, si mnohí riaditelia, ktorým to pracovné povinnosti dovolili, nedali uniknúť.

"Rád by som využil túto príležitosť a poďakoval sa všetkým zúčastneným riaditeľom, ktorí aj napriek svojej pracovnej vyťaženosti si našli čas a prijali moje pozvanie. Verím, že budúci rok sa opäť stretneme v niektorom inom krásnom kúte Slovenska," napísal v maili Tlačovému odboru SAV Jozef Váľka. My toto poďakovanie radi sprostredkúvame!

Foto: J. Váľka, J. Kulfan