Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prof. Françoise Bonardelová z Francúzska.

Náboženstvo a nihilizmus

15. 5. 2009 | videné 1201-krát
Pod vyššie uvedeným názvom usporiadal Filozofický ústav SAV v rámci 5. ročníka Bratislavských filozofických dní medzinárodnú konferenciu venovanú fenoménom náboženstva v súčasnej filozofii.

Medzinárodný vedecký workshop Náboženstvo a nihilizmus, ktorý sa konal v dňoch 23. a 24. apríla 2009 na Filozofickom ústave SAV, bol súčasťou aprílových Bratislavských filozofických dní. Ich piaty ročník sa tentoraz zameral na aktuálnu otázku fenoménov náboženstva v súčasnej filozofii a skúmanie podnetov a diskusií, ktoré táto téma so sebou priniesla. Prednášajúci zo siedmich štátov sa vo svojich analýzach dotýkali interpretácie povahy transcendencie a religiozity, vývoju pojmu nihilizmu aj reakciám súčasných mysliteľov na podnety z oblasti filozofie náboženstva 19. storočia.

Konferencia sa začala otvorením problému ničoty a nihilizmu – Françoise Bonardelová (Francúzsko) ich vložila do diskusie s buddhizmom, Ronald Bruzina (USA) do polemiky s Husserlovou fenomenológiou a prof. Jean-François Lavigne (Francúzsko) ich zase prezentoval v nietscheovskom kontexte. Spolu s Mikkelom B. Tinom (Nórsko) sa konferencia posunula k druhému okruhu konferencie – k reflexii fenomenológie Jeana-Luca Mariona – a na jeho príspevok Nihilizmus a dar javenia tematicky nadviazalo päť prednášok slovenských účastníkov (Róbert Karul, Jana Tomašovičová, Anton Vydra, Jana Trajtelová a Jaroslava Vydrová). Pojmy, ktoré zaviedol či znovu oživil vo filozofickom diskurze práve Jean-Luc Marion, opisujú podobnú dvojpólovosť ako náboženstvo a nihilizmus. Jednotlivé podoby významom nasýtených fenoménov, ako sú ikona, idol, žijúce telo, udalosť a zjavenie, sú spojené s jeho originálnou koncepciou dávania.

Druhý konferenčný deň plynulo nadviazal na podnety čerpané z francúzskej filozofie v príspevku Karla Novotného (ČR) Hranice klasickej fenomenológie: tvár u Lévinasa a dávanie u J.-L. Mariona. Otázky z teologickej axiomatiky a fenomenológie prezentoval Thomas Alferi (Nemecko). Ďalšie tematické okruhy – násilie (Michael Staudigl, Rakúsko), etika (Martin Muránsky, SR) a náboženský akozmizmus (Peter Šajda, SR) – poukázali na to, v čom sú religiozita a nihilizmus hraničnými bodmi ľudskej situácie. Josef Fulka (ČR) prezentoval zaujímavý príspevok Ambivalence víry: Klossowski a jeho interpretace Barbyho. Konferenciu uzavrelo vystúpenie Jozefa Siváka (SR).

Bratislavské filozofické dni sa uskutočnili vďaka podpore a spolupráci s Veľvyslanectvom Francúzskej republiky v SR, Goetheho inštitútom, Slovenským filozofickým združením a Scholou Philosophicou. Osobitnú opakovanú podporu podujatiu poskytla advokátska kancelária Róberta Bockaniča. Záujemcovia budú môcť výsledky vedeckého workshopu nájsť v pripravovanej kolektívnej publikácii a usporiadatelia zároveň zverejnia videozáznam niektorých prednášok aj na stránke internetového časopisu pre humanitné vedy Ostium (www.ostium.sk). Budúcoročné podujatie bude zavŕšením trojročného grantového projektu orientovaného na otázky intersubjektivity.

Text: Jaroslava Vydrová
Foto: Archív SAV