Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Na tlačovej konferencii informovali Rüdiger Werp (vľavo), prof. Ivan Chodák (vpravo), uprostred je tlmočník Filip Hochel.

CERIM - prenos výsledkov akademického výskumu do praxe

14. 5. 2009 | videné 966-krát
V Bratislave sa 5. a 6. mája stretli pracovníci výskumu, aby sa oboznámili s podmienkami medzinárodného projektu "Modely pre inovačný výskum v Strednej Európe" podporovaného Európskou komisiou.

Projekt Modely pre inovačný výskum v Strednej Európe financovanom z Fondu európskeho regionálneho rozvoja predstavili 5. mája novinárom v Malom kongresovom centre SAV v Bratislave jeho vedúci partneri. Za SAV informácie poskytol podpredseda SAV prof. Ivan Chodák a za vedúceho partnera v projekte, firmu PVA-MP (Agentúra pre valorizáciu patentov) Rostock, Nemecko, jej riaditeľ Rüdiger Werp.

Podľa prof. Ivana Chodáka je do projektu zapojených doteraz desať partnerov zo šiestich krajín regiónu Strednej Európy. Jedným z partnerov je aj Slovenská akadémia vied. Trojročný projekt sa začal 1. septembra 2008. V Bratislave bolo 5. a 6. mája 2009 tretie stretnutie partnerov a konferencia v hoteli Crowne Plaza. Táto konferencia bola určená predovšetkým pre pracovníkov výskumu, aby získali podrobnejšie informácie o projekte.

Popri kľúčovom cieli vytvorenia modelu použiteľného na Slovensku je zámerom SAV využiť skúsenosti niektorých partnerov a vybudovať základ oddelenia, ktoré by poskytovalo služby pri prenose výsledkov všetkých ústavov SAV a slúžilo by prípadne i pre bratislavské univerzity. Tieto služby by mali spočívať v hodnotení výsledkov z hľadiska možnej komercionalizácie, marketingu, právnej pomoci, pomoci pri negociácii s možnými aplikátormi, až po pomoc pri zakladaní spin off firiem v legislatívnom prostredí Slovenskej republiky.

"Našou úlohou je, aby sa výsledky z výskumných pracovísk a univerzít preniesli do priemyslu," povedal Rüdiger Werp. "Keď chceme, aby sa výsledky výskumu stali podkladom pre inováciu, musíme im dodať túto hodnotu. V prípade Nemecka ide o vytváranie pracovných miest v oblastiach postihnutých vysokou nezamestnanosťou. Naša agentúra je tu predovšetkým na podporu aktivít, aby sa z procesu výskumu prostredníctvom inovácie stali produkty. My tento proces podporujeme a organizujeme."

Ako ďalej uviedol Rüdiger Werp, podstatou projektu CERIM je aktivita Európskej komisie, ktorá navrhla spojenie aktivít jednotlivých univerzít pri odovzdávaní vlastných skúseností. Keďže Európska komisia zdôraznila význam komercionalizácie výskumu, projekt CERIM finančne podporila.

Cieľom projektu je vytvoriť štandardný postup pre aplikáciu výsledkov vedeckých pracovísk do praxe. Postup bude vychádzať zo všeobecného spoločného know-how partnerov a v priebehu projektu sa plánuje jeho prispôsobenie na špecifické podmienky každej zo zúčastnených krajín Strednej Európy (okrem Slovenska sú zastúpené Maďarsko, Poľsko, Slovinsko, Rakúsko v projekte sú ešte partneri zo severného Talianska a východného Nemecka). V rámci projektu sa predpokladá posúdenie rozličných modelov pre transfer poznatkov, výber najvhodnejšieho z nich, úprava tohto modelu na konkrétne podmienky jednotlivých krajín a napokon otestovanie funkčnosti modelu na konkrétnych výsledkoch, dodaných pracoviskami SAV, prípadne vysokých škôl. V projekte je okrem SAV zapojená aj Žilinská univerzita prostredníctvom firmy, s ktorou univerzita spolupracuje pri tejto činnosti.

Text: Ferdinand Tisovič
Foto: Vladimír Šmihula