Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

.

O zlate v Slovenskom národnom múzeu

13. 5. 2009 | videné 568-krát
Pozývame Vás na prednášku pod názvom Zlato, pozoruhodný kov sprevádzajúci človeka vo štvrtok 14. mája o 16.30 h v Prírodovednom múzeu SNM v Bratislave.

Zlato (lat. aurum) patrí medzi kovy, ktoré človek pozná a využíva už viac ako 6 000 rokov. Drahý kov, ktorého mimoriadne vlastnosti boli dôvodom, prečo ho alchymisti nazývali kráľom kovov. V ľudských dejinách bolo symbolom bohatstva a moci, vyvolalo "zlatú horúčku", bolo a je symbolom krásy. V súčasnosti má význam pre jeho úžitkové vlastnosti v chemickom priemysle a elektrotechnike, kozmickom výskume, stále v šperkárstve, medailérstve a najmä ako drahý kov v rezervách centrálnych bánk.

Prednášatelia sú geológovia, venujú sa problematike rudnej a genetickej mineralógie. Prof. Martin Chovan pôsobí na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave a vo vedeckej práci sa zameriava na výskum Sb-Au mineralizácií. František Bakoš sa venuje štúdiu Au-mineralizácií, v ostatnom období v súvislosti s perspektívami ťažby zlata na Slovensku (EMED), je vášnivým zlatokopom. Stanislav Jeleň pracuje v Geologickom ústave SAV v B. Bystrici, externe prednáša na Univerzite M. Bela, zaoberá sa štúdiom drahokovových ložísk v neovulkanitoch Slovenska.

Témy prednášky Zlato, pozoruhodný kov sprevádzajúci človeka:
  • Zlato, pozoruhodný kov a jeho vlastnosti
  • Ako a kedy vznikalo zlato?
  • Ložiská zlata vo svete a typy mineralizácií na Slovensku.
  • Prečo je Kremnica zlatá a viaceré slovenské mestá banské? (zaujímavosti o zlate, koľko sa ho vyťažilo, ako sa využíva)
  • Bude sa znova ťažiť zlato na Slovensku? (perspektívy a súčasné aktivity ťažobných spoločností)
Prednáška pod názvom Zlato, pozoruhodný kov sprevádzajúci človeka odznie v rámci výstavy Planéta, na ktorej žijeme (spoločný projekt Geologického ústavu SAV a SNM) vo štvrtok 14. mája o 16. 30 v Objavovni SNM na Vajanského nábreží č. 2 v Bratislave.