Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Prednáška Tatiany Kluvánkovej – Oravskej z Prognostického ústavu SAV v aule D na rektoráte Slovenskej Technickej univerzity v Bratislave.

Centrum excelencie SPECTRA+ začalo činnosť

11. 5. 2009 | videné 926-krát
Prednáška Tatiany Kluvánkovej – Oravskej z Prognostického ústavu SAV pod názvom Hry a inštitúcie v ochrane prírodných zdrojov v aule Slovenskej Technickej univerzity v Bratislave.

Centrum transdisciplinárnych štúdii inštitúcií, evolúcie a politík (CETIP) Prognostického ústavu SAV v rámci série diskusných seminárov zorganizovalo prednášku Tatiany Kluvánkovej-Oravskej na tému Hry a inštitúcie v ochrane prírodných zdrojov. Podujatie sa uskutočnilo 6.mája v aule D na rektoráte Slovenskej Technickej univerzity v Bratislave pri príležitosti zahájenia činnosti Centra excelencie pre rozvoj sídelnej infraštruktúry znalostnej ekonomiky (SPECTRA+).

CETIP sa sústreďuje na transdisciplinárny výskum a vzdelávanie v Európe, predovšetkým v regióne strednej a východnej Európy. Jeho osobitnou ambíciou je prispieť k rozvoju teoreticko-metodologického aparátu na obnovenie prírodovedno-spoločenského výskumu a poskytnutie platformy pre vedecko-politický dialóg a prenosu nových poznatkov do praxe. Zameriava sa na dve oblasti: spoločenské aspekty globálnych environmentálnych zmien a koevolúcia inštitucionálnej a technologickej zmeny.

Téma Hry a inštitúcie je reflexiou na súčasný výskum CETIP v oblasti ochrany prírodných zdrojov v podmienkach otvorenej ekonomiky a za pôsobenia globálnych environmentálnych zmien. Na základe metodiky partnerskej organizácie z Arizona State Univerzity (Ostrom, Cardenas, Janssen, Bousquet 2008) CETIP koordinuje ekonomický experiment, ktorý sa za podpory projektu 6. RP EÚ Governat realizuje v troch nových členských krajinách EÚ: Cyprus, Česká republika a Slovensko.

Tatiana Kluvánková – Oravská časť svojej prezentácie venovala úlohám inštitúcií, ktoré vytvárajú pre ochranu prírody pravidlá sociálnej komunikácie. Ide najmä o zákony, riešenie konfliktov a osobnú komunikáciu či spoločenské pravidlá, ktoré je možné uplatňovať v systéme ochrany prírody a využívaní prírodných zdrojov. Podstatou experimentu je testovanie nových pravidiel a komunikácie v ochrane a riadení prírodných zdrojov, najmä lesa. Simulácia inovačných prvkov v riadení je významná najmä s ohľadom na meniace sa podmienky rozhodovania. V demokratickej spoločnosti rozhodnutia už neprichádzajú "zhora", sú však verejnou voľbou, s neustále rastúcim podielom úlohy neštátnych aktérov, napríklad vlastníkov, ekonomických a iných záujmových skupín, pôsobiacich cez viaceré politicko-administratívne úrovne (EÚ, národná, regionálna, miestna).

Ide teda o prechod od riadenia s tradične dominantným postavením centrálnej vlády k viacúrovňovému rozhodovaniu, ktoré v našich podmienkach naráža na nedostatok mechanizmov komunikácie, vyjednávania či riešenia konfliktov. Hlavným poznatkom projektu, prezentovaným aj na prednáške, je skutočnosť, že nie regulačné opatrenia na ochranu lesa a centrálny manažment, ale identita miestnej komunity s tradíciou, neformálnymi pravidlami hospodárenia a s osobnou väzbou vlastníkov na prírodný zdroj vie zabezpečiť efektívny a trvaloudržatelný manažment lesa a adaptáciu na meniace sa podmienky rozhodovania v demokratickej spoločnosti. Viac informácii sa nachádza na: www.progeko.savba.sk.

Text: tko, tsč
Foto: tsč