Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

Riaditeľ Ústavu geotechniky SAV prof. Víťazoslav Krúpa (vľavo) prijíma dohodu o darovaní monitorovacej stanice od Petra Kršjaka z SPP.

Plynári z SPP obdarovali geotechnikov zo SAV

7. 5. 2009 | videné 817-krát
Dve stacionárne monitorovacie stanice daroval za korunu Slovenský plynárenský priemysel, a.s. Ústavu geotechniky SAV v Košiciach.

Slovenský plynárenský priemysel, a.s. na základe legislatívy ochrany ovzdušia vykonával merania vybraných parametrov čistoty ovzdušia v oblasti prevádzkovania kompresorovej stanice v Jablonove nad Turňou (okres Košice-okolie). Na tieto merania slúžili dve stacionárne kontajnerové meracie stanice. Po zmene prevádzkových podmienok kompresorovne sa však koncom minulého roka skončila ich zákonná povinnosť vykonávať tieto merania, preto ich SPP prestal prevádzkovať a využívať. Vzhľadom na to, že odpisová hodnota týchto dvoch staníc bola 6 miliónov korún (199 163 €), hľadali sa ďalšie možnosti ich využitia. Keďže plynári boli v kontakte s Ústavom geotechniky SAV v Košiciach, ponúkli ich ústavu ako pracovisku, ktoré sa okrem iného dlhodobo venuje aj problematike ochrany životného prostredia a ovzdušia na vedecké účely, ako dar za korunu.

V utorok 28. apríla 2009 sa riaditeľ Ústavu geotechniky SAV v Košiciach hosť. prof. Ing. Víťazoslav Krúpa, DrSc. stretol s vedúcim útvaru manažmentu korporátneho imidžu SPP, a.s. RNDr. Petrom Kršjakom, aby si vymenili podpísanú dohodu a dohodli sa na detailoch prevozu oboch staníc z Jablonova n/T. do Košíc. Na stretnutí sa za ústav zúčastnili aj zástupca riaditeľa Ústavu geotechniky Ing. Slavomír Hredzák, PhD., vedúci oddelenia minerálnych biotechnológií MVDr. Daniel Kupka, PhD. a vedúci oddelenia životného prostredia a hygieny v baníctve Ing. Jozef Hančuľák, PhD.. Prítomný bol tiež poslanec Mestského zastupiteľstva v Košiciach Ing. Jozef Drábik.

"Pán poslanec je členom komisie MZ pre životné prostredie a jeho účasť nebola náhodná," povedal prof. Víťazoslav Krúpa. "Keďže náš ústav má sídlo v Košiciach a my vieme, že toto veľkomesto patrí po stránke životného prostredia medzi najzaťaženejšie na Slovensku, ponúkli sme mu jednu z monitorovacích staníc. S pánom Drábikom sme navštívili riaditeľa Magistrátu mesta Košice Ing. Mareka Kolárčika a predniesli mu našu predstavu o využití potenciálu monitorovacej stanice v prospech obyvateľov mesta. Bez monitorovania jednotlivých zložiek životného prostredia totiž nie je možné poznať ich reálny stav a ani vykonať nápravné opatrenia," uviedol prof. Krúpa.

Riaditeľa košického magistrátu ponuka zaujala, pretože stanica má možnosť merať množstvo polietavého prachu, oxidov dusíka, oxidu uhoľnatého i prízemného ozónu. V Košiciach sú v súčasnosti len dve monitorovacie stanice (na Strojárenskej a Štúrovej ulici), ktoré patria Slovenskému hydrometeorologickému ústavu. Ak by mesto Košice vyčlenilo vhodný pozemok, geotechnici by vedeli monitorovaciu stanicu osadiť už v krátkom čase a pomohli by aj s tabuľou, na ktorej by online svietili namerané údaje ako aktuálna informácia o stave ovzdušia pre verejnosť. Ing. Kolárčikovi sa ako vhodná lokalita pozdáva Námestie osloboditeľov, na ktorom hustne automobilová doprava a kde sa má začať výstavba Auparku. To sú faktory, ktoré môžu výrazne ovplyvniť stav životného prostredia v centre Košíc.

Druhú monitorovaciu stanicu osadia geotechnici z Ústavu geotechniky SAV v areáli ústavu a funkčné prístroje využijú vo svojich laboratóriách.

Text: Katarína Čižmáriková
Foto: Jozef Drábik a archív