Facebook Instagram Twitter RSS Feed PodBean Back to top on side

Aktuality

K účastníkom bratislavského stretnutia sa prihovára riaditeľka Sociologického ústavu SAV Magdaléna Piscová. Vpravo od nej sociológovia Ľubomír Falťan, vedecký sekretár SAV a Vladimír Krivý, zástupca riaditeľky ústavu. Vľavo vedecký sekretár Miloslav Bahna.

Výročné 25. stretnutie ISSP vo Viedni i v Bratislave

4. 5. 2009 | videné 564-krát
V Malom kongresovom centre SAV v Bratislave sa v utorok 28. apríla uskutočnilo pracovné stretnutie členov programu International Social Survey Programme (ISSP). Organizoval ho Sociologický ústav SAV.

Podujatie, ktoré sa v rámci medzinárodného výskumného programu International Social Survey Programme (ISSP) uskutočnilo 28. apríla 2009 v Malom kongresovom centre SAV v Bratislave, si z pomedzi medzinárodných podujatí, ktoré sa uskutočňujú na pôde SAV alebo na ktorých sa podieľajú jej pracovníci, určite zaslúži pozornosť

Medzinárodný výskumný program ISSP predstavuje dlhodobý kontinuálny program medzinárodnej spolupráce, ktorý rozvíja Durkheimovskú tradíciu komparatívnej sociológie prekračujúcej hranice deskripcie a ktorá usiluje o vysvetľovanie sociálnych faktov v rôznych spoločnostiach a v rôznych podmienkach. Začiatky programu ISSP siahajú do roku 1984 a obdobia pôvodne trilaterálnej spolupráce krajín Veľká Británia, Nemecko, USA.

Program sa postupne vyprofiloval na prestížne spoločenstvo odborníkov z oblasti kvantitatívnych empirických výskumov, ktorí sa snažia okrem koordinovania spoločných výskumov , zvyšovať metodologickú úroveň výskumov na národnej úrovni a umožňovať ich medzinárodnú komparabilitu. Výskumný program ISSP bol podľa slov jedného zo zakladateľov sira Rogera Jowella vzorom aj pre ďalší veľký medzinárodný výskum Európsky sociálny výskum ESS, podporovaný Európskou Úniou.

Hoci členstvo v programe ISSP je výberové, záujem pracovať v ňom postupne presiahol všetky pôvodné očakávania a dnes sa na jeho práci zúčastňuje 43 krajín reprezentujúcich spoločnosti v Európe, Severnej aj Južnej Amerike, v Ázii, Afrike a aj v Austrálii. Tento fascinujúci nárast je zaujímavý o to viac, že program nemá žiadne centrálne financovanie a každá krajina si financovanie programu musí zabezpečovať z vlastných zdrojov. Nejde pritom o malé sumy, pretože základnou povinnosťou člena je každoročná realizácia jedného výskumného modulu, čo je finančne veľmi náročné. Každú krajinu môže v programe zastupovať iba jeden výskumný subjekt. V prípade Slovenska je to Sociologický ústav SAV, ktorý je členom programu od roku 1994.

Každý rok sa uskutočňuje pracovné stretnutie členov programu. Tohtoročné stretnutie bolo výnimočné nielen v tom, že sa uskutočnilo už po 25-ty raz. Výnimočné bolo aj svojím priebehom. Pracovné stretnutie ISSP sa totiž uskutočňuje vždy v inej krajine. Tentokrát sme využili príležitosť, že stretnutie bolo vo Viedni. Po dohode s organizátormi, vďaka geografickej blízkosti bolo možné časť stretnutia presunúť aj do Bratislavy. Bratislavská časť ISSP stretnutia bola 28. apríla 2009 v Malom kongresovom centre SAV.

Počet účastníkov bol impozantný: do Bratislavy prišlo takmer 90 ľudí zo 43 krajín z celého sveta. Na stretnutí sa zúčastnil aj vedecký sekretár SAV Mgr.Ľubomír Falťan, CSc., ktorý vo svojom príhovore ocenil možnosti medzinárodnej spolupráce, ktorú naša účasť v tomto prestížnom programe umožňuje.

Na oficiálnu časť nadväzovala spoločná večera, ktorá bola zároveň rozlúčkou doterajšieho riaditeľa programu Knuta Kalgrafa Skaka z Norwegian Social Science Data Services. Tento ocenil účasť Sociologického ústavu SAV v programe a vyzdvihol, že napriek dlhoročným problémom so zabezpečením financií, sme sa vďaka entuziazmu zainteresovaných pracovníkov dokázali v programme nielen udržať ale stali sme sa aj jeho aktívnymi členmi. Na Slovensku sa v období jeho členstva do súčasnosti podarilo zrealizovať už 9 tematických výskumných modulov, čo vytvára dobré pozície pre ďalšie skvalitňovanie sociologickej produkcie na Slovensku a zároveň zvyšuje možnosti porovnávania slovenskej spoločnosti s inými spoločnosťami z celého sveta.

Text: Magdaléna Piscová, riaditeľka Sociologického ústavu SAV
Foto: Milan Zeman